Ana SayfaBlogUzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim Nedir?

Dijitalleşme tüm sektörleri olduğu gibi, ekonomik ve endüstriyel kalkınma üzerinde doğrudan etkisi olan eğitim sistemini de değiştiriyor. Eğitim sisteminde yeni bir sayfa açan uzaktan eğitim konusuna değindiğimiz bu yazımızın devamında uzaktan eğitim nedir, uzaktan eğitim ile açıköğretim arasındaki fark nedir gibi soruların karşılığını bulabilirsiniz.

“Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir.”

M. Kemal Atatürk

Uzaktan Eğitim Ne Demek?

Uzaktan eğitim, öğrenme faaliyetlerinin öğrenci ile öğretmen aynı ortamda bulunmadan, gelişmiş eğitim ve internet teknolojileri aracılığıyla yürütüldüğü eğitim faaliyetidir. Çeşitli araçlarla ders işleme imkânı sunan uzaktan eğitim, çağdaş bir sistemdir. Hukuki açıdan geleneksel eğitimden farklı olmayan uzaktan eğitim sisteminde temel özellikler şu şekildedir:

  • Eğitim öğretim merkezinde olan kişi yalnızca öğrencidir. Uzaktan eğitim sisteminde öğrenci istediği zaman ders süresi kısıtlaması olmaksızın eğitim alabilir.
  • Barınma, beslenme gibi ekstra sayılabilecek herhangi bir masraf yoktur. Bu yönüyle bütçe dostu bir eğitim sistemi diyebiliriz.
  • Uzaktan eğitimde esneklik vardır. Öğrenci zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın eğitime katılabilir. Zaman ve mekânın yanı sıra yaş ve öğrenme hızı konusunda da esneklik söz konusudur.
  • Uzaktan eğitimde mekân bağımlığı olmadığından hedef kitlesi için sınırlama yoktur. Uzaktan eğitimde geniş bir kitlesi vardır.

Uzaktan online olarak verilen eğitim fiziksel öğrenme ortamında oluşabilecek tüm olumsuzlukları ortadan kaldırır. Bu yönüyle popüler bir eğitim yaklaşımıdır. Uzaktan eğitimin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bu sistemi etkileşimli ve dinamik bir eğitim sistemi olarak ifade edebiliriz. Aşağıdaki tablo sayesinde uzaktan eğitim ile fiziksel eğitim arasındaki farklılıkları görebilirsiniz:

Uzaktan eğitimGeleneksel eğitim
Mekân kısıtlaması yoktur.Öğretmen ile öğrenci aynı ortamdadır.
İnternete ihtiyaç vardır.Sınıfa ihtiyaç vardır.
Hedef kitle çok geniştir.Katılımcı sayısı mekân kapasitesiyle sınırlıdır.
Pek çok masraf kalemi ortadan kalkar.Yol, konaklama ve yemek gibi masraflar vardır.
Video içerikleri tekrar dinlemek mümkündür.Ders tekrarı yoktur. Tekrar için tek fırsat başka sınıfların farklı zaman aralığındaki derslerine katılmaktır.
Eğitim materyallerine farklı yerlerden ulaşmak mümkündür.Eğitimde kaynağa ulaşımda kısıtlamalar vardır.

Uzaktan Eğitim İle Açıköğretim Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan öğretim de açık öğretim de zaman ve mekândan bağımsız eğitim avantajı sağlayan eğitim sistemleridir. Bu nedenle uzaktan eğitim ile açıköğretim arasındaki fark nedir merak konusudur. En önemli farklılık uzaktan eğitimde kullanılan materyallerin internet ortamında olması, açık öğretimde basılı yayınların da kullanılmasıdır. İki eğitim sistemindeki farklılıkları şu tablo ile açıklayabiliriz:

Uzaktan eğitimAçıköğretim
Derse katılım ve devam zorunludur.Derse katılım ve devam zorunluluğu yoktur.
Öğrencilerin internet aracılığıyla canlı dersler alır.Öğrencinin canlı ders alması mümkün değildir.
Sınavlar da online ortamda yapılır.Sınavlar ÖSYM tarafınca belirlenen okullarda yapılır.
uzaktan eğitim sınavları nasıl oluyor

Uzaktan Eğitim Sınavları Nasıl Oluyor?

Uzaktan eğitim öğrencilerin internet üzerinden eğitim aldığı bir sistem olduğundan uzaktan eğitim sınavları çoğunluk için soru işaretidir. Online sertifika programları sonunda yapılan sınav online olur. Online olarak yapılan değerlendirme sınavı sonunda sertifika veya kurs bitirme belgesi alınır.

Uzaktan eğitim veren üniversiteler sınav sürecini farklı şekilde ilerletebilir. Bazı üniversitelerde yalnızca final sınavları online ortamda gerçekleştirilebilir. Sürekli eğitim merkezlerindeki sertifika programlarında da sınav süreci farklılık gösterebilir.

En Popüler Uzaktan Eğitim Programları

Türkiye eğitim geleneği güçlü geçmişe sahip bir ülkedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde köklü eğitim geleneği çok daha güçlü hale gelmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı çatısı altında hizmet veren eğitim kurumlarında uzaktan eğitim yaygınlaşmıştır. Uzaktan eğitim kişisel gelişimden meslek edindirmeye spor ve hobiden yabancı dile pek çok farklı alanda uygulanan bir sistemdir.

Uzaktan eğitimi hem vakıf ve özel üniversiteler hem de devlet üniversiteleri de benimsemiştir. Öyle ki 2017 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafınca yayımlanan genel kurul kararı itibarıyla eğitime katılan öğrencilere uzaktan eğitim ibaresi bulunan diploma da verilir. Öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu bulunamaması eğitim sürecinin başarılı olmasında önemli ölçüde etkilidir. Pandemi sürecinde uzaktan eğitimin de parçası olduğu hibrit eğitim modeli geleceğin eğitim sistemi olarak görülmektedir.

Uzaktan eğitim; kişisel gelişimden lisans programlarına alternatif oluşturan sertifika programlarına pek çok farklı kategoride uzak eğitim verilir. Üniversiteler ve MEB bünyesindeki eğitim kurumları tarafından uzaktan eğitim yöntemiyle verilen en popüler sertifika programları şöyledir:

Kişisel Gelişim KurslarıMeslek Edindirme KurslarıPsikoloji EğitimleriSpor, Sanat Hobi KurslarıBilgisayar Bilişim KurslarıFinans ve muhasebe kursları
Beden dili eğitimiSosyal medya uzmanlığı kursuÇocuk Gelişimi KursuSeramik kursuPython kursuDış ticaret kursu
Diksiyon kursuEmlak danışmanlığı kursuOyun terapisi kursuArıcılık kursuBilgisayar İşletmenliği KursuGrafik tasarım kursu
Yoga kursuAile danışmanlığı eğitimiMasal terapisi eğitimi  Bilgisayarlı muhasebe kursu
Fotoğrafçılık kursuTıbbi Sekreterlik Kursu   Finansal okur yazarlık kursu
 Güzellik uzmanlığı kursu    

Özetle;

Farklı alanlarda eğitim almak isteyip uzaktan eğitim kavramıyla karşılaşanlar için uzaktan eğitim nedir merak konusudur. Türkiye’nin eğitim platformu olarak merak konusu olan bu değerli eğitim sistemini mercek altına aldık ve uzaktan eğitim tanımı yaparak uzaktan eğitim ile açıköğretim arasındaki fark nedir gibi konulara değindik. Uzaktan öğrenme yöntemi şüphesiz zamandan ve mekândan tamamen bağımsız olmasının dışında pek çok avantaja sahiptir. Siz de uzaktan eğitim sisteminde verilen online eğitimlere dahil olarak kişisel gelişim için yatırım yapabilir, mesleki niteliklerinizi geliştirebilir veya yeni bir meslek edinebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.