Ana SayfaBlogDünyanın En Zor Dilleri Hangileri?

Dünyanın En Zor Dilleri Hangileri?

Daha önce dünyanın en çok konuşulan dilleri sıralaması yapmıştık. Peki, dünyanın en zor dili hangisidir? Yanıtı dünyanın en zor dilleri sıralaması yaptığımız yazımızda. Gelin, öğrenmesi en zor diller konusundaki bilgileri irdeleyelim.

En zor öğrenilen diller konusundaki açıklamalarımıza geçmeden önce, sizler için derlediğimiz listedeki dillerin genel olarak zorluğu kabul görmüş diller olduğunun altını çizmeliyiz. Dünyanın en zor dilleri arasında bulunan dilleri öğrenmeden önce kararlı olmalı ve motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız.  

en zor diller

En Zor Diller

En zor dilin hangisi olduğu konusunda uzun yıllardan beri süregelen bir tartışma vardır. Yabancı dil öğrenmek için en doğru yaklaşım, her dilin zorluğu olabileceğini göz önünde bulundurmaktır. Asıl önemli olan öğrenilmek istenen dilin sağlayacağı avantajlardır. İşte, öğrenilmesi en zor diller:

Çince

Dünyanın en çok konuşulan dili Çince, göreceli olarak dünyanın en zor dili sıralaması yapıldığında genellikle ilk sırada yer alır. Bunun nedeni farklı hece yapısına ve alfabeye sahip olmasıdır. Esasında görsel hafızanız güçlüyse Çince öğrenmek sizin için çok da güç olmayabilir. Yine de yüzlerce farklı hece ve binlerce karakter bulunması dilin zorluk konusundaki kötü ününü güçlendirmektedir.

Arapça

Afro-Asyatik diller içerisinde yer alan ve Batı Sami dilleri grubuna mensup olan Arapça, dünyanın en çok kullanılan dillerinden olduğu gibi zorluk derecesi yüksek olarak görülen dillerinden de biridir. Öyle ki tercümanlık sitelerinde Arapçanın çevirisinde standart yakalamanın zorluğundan bahsedilmiştir. Arapçanın konuşulduğu ülkelerde lehçe farklılıkları barizdir. Arapça, zorluklarına rağmen Kur’an’ın dili olması nedeniyle İslam dünyası için özel bir dildir. Bu nedenle Arapça kursu eğitim programları ülkemizde de oldukça popülerdir.

Rusça

Rusça özellikle de Türkler için dünyada öğrenilmesi en zor diller arasında bulunur. Nitekim Türkçe ile Rusça arasında önemli farklılıklar vardır. Hatta en kolay öğrenilen İngilizce ile kıyaslama yapıldığında da Rusça zor bir dildir önermesi ortaya çıkar. Rusçanın ait olduğu dil grubu Doğu Slav dil grubudur. Dili zorlaştıran her kelimenin çok sayıda farklı çekiminin bulunmasıdır. Rusça zorluklarına rağmen öğrenmeye istek duyulan dillerden biridir.

Fince

Fince, dünya genelinde zor olarak nitelendirilen dillerden biridir; fakat bu durum Türkiye için geçerli olmayabilir. Çünkü “mutlu ülke” Finlandiya’nın dili Fince, Ural Altay dillerinden biridir. Türkçe ile benzer olarak sondan eklemeli dil olması Türkler için kolay bir dil olabileceğinin göstergesidir.

Tayca

Farklı platformlarda en zor diller sıralaması yapıldığında mutlaka kendine yer bulan dillerden biri de Taycadır. Tayca, Tayland ulusal dilidir. Tai-Kadai dil ailesinin Tai grubuna ait olan bu dilin, Avustroasyatik, Avustronezyan ve Sino-Tibet dil ailelerine bağlantılı olduğu saptanmıştır. Karmaşık otografi ve belirgin fonolojisi bu dili öğrenmeyi zorlaştırmıştır.

Korece

Korece dünya genelinde zor kabul edilen bir dildir. Türklerin, popüler kültürün de etkisiyle öğrenmek için istekli olduğu bu dil, 24 harften oluşan alfabeye sahiptir. Alfabenin farklılığı ve kelime sayısı Korece öğrenmeyi zorlaştırmıştır. Bununla birlikte Asya dilleri ile kıyasladığımızda öğrenmesi daha kolay bir dildir.

Japonca

Japon dili de Türkler açısından çok da zor olmayan; fakat dünya genelinde zor kabul edilen dillerden biridir. 128 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan Japoncayı zor kılan üç farklı alfabe sistemine sahip olmasıdır. İki temel hece sistemi bulunan bu dilde, seslerin okunuşu ve yazılışı farklıdır. Japonca öğrenmek için 1945 adet harf bulunan kanji alfabesini çok iyi anlamak gerekir.

Vietnamca

Dünyadaki en zor dil olarak nitelendirilen dilleri sıraladığımız listemize Vietnamca ile devam ediyoruz. Vietnam’ın resmi dili olan ve deniz aşırı ülkelerdeki azınlıkların sıklıkla kullandığı bu dil Çinceden büyük ölçüde etkilenmiştir. Dilin günümüzde kullanılan yazı sistemi Latin alfabesinden uyarlandığı için Türkler açısından zorluk derecesi çok yüksek olmayabilir.

İzlandaca

İzlandaca, Hint Avrupa dillerinin Cermen dilleri kolunun Kuzey Cermen dilleri grubuna ait bir dildir. İskandinav dilleri arasından en çok konuşulan dillerden biridir. Zorluk bakımından kötü ün salmış bir dil olması kendine has bir alfabeye ve dil yapısına sahip olmasından kaynaklanır. Bu dilde bir kelimenin belirli bir anlama gelebilmesi için bir artikel (ismin hangi cinsiyete sahip olduğunu anlamayı sağlayan ifade) gereklidir.

Yunanca

Yunanca, dünyanın en eski dillerinden biridir. Hint Avrupa dilleri Helen dilleri grubuna aittir. Köklü geçmişi sayesinde hemen hemen tüm batı dillerini etkilemeyi başarmış bir dildir. Zorluğu farklı bir alfabeye sahip olmasından kaynaklanır.

Dillerin Öğrenme Zorlukları Hakkında Merak Edilenler

Türkçe Dünyanın En Zor Kaçıncı Dili?

Sorunun net bir yanıtının olmasını sağlayan bir araştırma yoktur. Bununla birlikte özellikle Japonların aynı dil ailesindeki Türkçeyi kolaylıkla konuşabildiğini söyleyebiliriz. Türkçenin zor olarak değerlendirilmesi, eklemeli bir dil olmasından ve farklı aksanların ve şivelerin bulunmasından kaynaklanır. Ayrıca, Türkiye, bilimsel araştırmalara göre dünyanın en zengin dilleri arasında 20. Sıradadır.

Türklerin En Kolay Öğrenebileceği Diller Hangileri?

Türkçe, Ural Altay dil ailesi Altay grubundadır. Ural-Altay dil ailesin mensup olan diller yapı ve ses bakımından Türkçe ile benzerlik gösterir. Dolayısıyla Türkler Ural dillerinden herhangi bir dili daha kolay öğrenebilir. İngilizce aynı aileden olmamasına rağmen Türklerin kolay öğrenebileceği dillerden biridir. Yapılan araştırmalara göre en yakın iki dil Moğolca ve Mançu- Tunguzca lehçeleridir.

En Kolay Dil Hangisi?

Yazımızda en zor dil hangisi sorusunu yanıtlamış olduk. Peki, en kolay dil hangisi? İşte bu noktada net bir yanıt vermek güçtür. Dillerin zorluk sıralaması, kişinin öğrenme kapasitesi ve anadilinin öğrenilmek istenen dille aynı dil ailesinden olup olmadığına göre farklılık gösterir. Genellikle dünyanın en kolay dili olarak ifade edilen dil, dünyanın ortak dili İngilizcedir.

Özetle;

Yabancı dil öğrenmek hem kişisel gelişim hem de mesleki gelişim için kritik önem taşır. Dil öğrenirken dilin zorluk seviyesi endişe oluşturabilir. Bu durumda da dillerin zorluk seviyesi merak edilir. Biz de buna dayanarak dünyanın en zor dilleri listesi oluşturduk.

Paylaştığımız tüm bu bilgilerin ardından dillerin zorluğunun aslında farklı özelliklere veya farklı alfabeye sahip olmasından kaynaklandığını vurgulamalıyız. Herhangi bir dili öğrenirken o dili zorluk derecesine göre değil de konuşulma sıklığına ve size sağlayabileceği diğer olanaklara göre değerlendirmenizi ve hangi dili öğrenecekseniz o dili konuşan ülkelerin kültürünü öğrenmenizi öneririz. Öğrenmeye istekli ve kararlıysanız hiçbir dil sizin için zor olmayacaktır.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.