Ana SayfaHaberlerÖğretmenlerden Oluşan MEB AKUB Arama Kurtarma Ekibi Sayısı 10 Bine Çıkartılacak

Öğretmenlerden Oluşan MEB AKUB Arama Kurtarma Ekibi Sayısı 10 Bine Çıkartılacak

MEB, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde, tamamı öğretmenlerden oluşan AKUB ekiplerinin eğitimleri için 10 ilde AFAD iş birliğiyle eğitim merkezi kurulacak.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edilmesi üzerine 81 ilde tamamı öğretmenlerden oluşan AFAD ile koordineli çalışmalar yapmak üzere MEB AKUB kuruldu.

MEB çeşitli alanlarda daha önceki çalışmalarını, MEB Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekipleriyle daha da ileriye taşıdı. MEB AKUB ekipleri, kurulduğunda 81 ilde 25 asil 5 yedek gönüllü ile 83 ekiple başladı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Bakanlık taşra teşkilatı birimlerinde MEB AKUB üyesi öğretmen sayısı 2 bin 500’e ulaştı, ayrıca 2 bin 500 gönüllüyle toplam 5 bine ulaştı.

Öğretmenler, depremde sahadaydı

MEB AKUB ekipleri, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde arama kurtarma ve lojistik destek çalışmalarına katıldı.

Ekipler, yardımların boşaltılması, depolanması, dağıtılması ve yemek yapılması ve dağıtılması gibi ihtiyaç duyulan her alanda görev yaptı. AKUB ekibi, il ve ilçe ekip eksikliğinin giderilmesi, malzeme ihtiyacı, enkaz bölgesinde operasyon gerektiren ihbarların takibi ve bölgeye yönlendirilmesi gibi çalışmalar da yaptı.

Bakanlık, depremlerin ardından ekiplerin eğitimlerine de hız verdi. AFAD tarafından 81 AKUB liderine “Depremde Arama Kurtarma Eğitici Eğitmenliği Kursu” düzenlendi.

Eğitimler çeşitlenecek

AKUB ekiplerine AFAD ile koordineli şekilde yürütülen arama kurtarma eğitimlerinin yanı sıra “amatör telsiz kullanımı”, “dron”, “KBRN”, “afetlerde arama, kurtarma ve tahliye eğitici eğitimi kursları”, “temel afet bilinci eğitimi”, “afet farkındalık eğitimleri ve acil durum ekipleri eğitimi” alanlarında eğiticilerin yetiştirilmesi yönünde çalışmalar da hız kazandı.

MEB AKUB operasyon kabiliyetlerini artırmak ve afete daha hazır hale gelmek üzere MEB ile Dağcılık ve Oryantring Federasyonları arasında iş birliği yapılarak eğitim, tatbikat, senaryoya dayalı yarışma ve diğer etkinliklerin düzenlenmesini hedefleyen iş birliği çalışmaları planlanıyor.

Ayrıca Ankara, İstanbul, İzmir, Rize, Erzurum, Sivas, Adana, Bursa, Antalya ve Diyarbakır olmak üzere 10 ilde AFAD iş birliğiyle eğitim merkezleri oluşturulacak. Eğitim merkezlerinde öğretmenler ve personele depremde arama kurtarma eğitimleri AKUB liderlerince verilecek.

Bakanlık, 17 Ağustos’a kadar toplam MEB AKUB üye sayısını 10 bine çıkarmayı planlıyor. MEB ayrıca AFAD iş birliği ile “Okulum Afete Hazır Yarışması” planlıyor. Yarışmanın haziran ayında final etabının gerçekleştirilmesi planlanıyor.​​​​​​​

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ogretmenlerden-olusan-meb-akub-arama-kurtarma-ekibi-sayisi-10-bine-cikartilacak/3116081

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler