Ana SayfaBlogDünyanın En Eski Üniversiteleri

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Uluslararası eğitim görmek isteyen öğrenciler için üniversitelerin tarihi de dikkate alınması gereken bir kriterdir. Üniversitelerin köklü geçmişe sahip olması ülke kültürü açısından da önem taşır. Peki, dünyanın en eski üniversiteleri hangileri?

En Eski Üniversiteler

Orta Çağ Avrupası’nda ortaya çıkan dünyanın en eski üniversiteleri, halen eğitim vermeye devam etmektedir.  Günümüzdeki fakültelerin temelini oluşturan en eski üniversiteler şunlardır:

bologna üniversitesi

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi, Orta Çağ Roma Hukuku geleneğinin kurucusu Irnerius tarafından İtalya’nın Bologna şehrinde kurulmuştur. Üniversite sıfatını kullanan ilk eğitim kurumu olduğu için “Alma Mater” unvanıyla anılır.  2022 QS Dünya Üniversite Sıralamasında Bologna Üniversitesi, dünya çapında 66, ülke çapında 1., akademik itibara göre ise 71. Sırada yer almıştır. Gulelmo Marconi,Enzo Ferrari, Galileo Galilei gibi önemli isimler bu üniversiteden mezun olmuştur.

Kuruluş Tarihi: 1088

Oxford Üniversitesi

Kuruluş yılı en eski üniversitelerden biri de İngiltere’deki Oxford Üniversitesi. Üniversite, İngiltere’nin en eski müzesine ve en büyük akademik kütüphanesine sahiptir. Oxford Üniversitesi, QS World University Rankings listesinde dördüncü sırada yer almıştır. Albert Einstein, Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien gibi dünyaca ünlü birçok isim Oxford Üniversitesi mezunudur.

Kuruluş Tarihi: 1096

Cambridge Üniversitesi

İngiltere’de bulunan ve dünya çapında en eski sayılan üniversitelerden biri de adını Cambridge kentinden alan üniversitedir. 31 yarı-özerk kurucu kolej ve 100’den fazla akademik bölümden oluşan üniversite, dünyanın en iyi 10 üniversitesinden biridir. Stephen Hawking, Alan Turing, Sir Isaac Newton gibi önemli isimler bu üniversitenin mezunudur.

Kuruluş Tarihi: 1209

Palencia Üniversitesi

İspanya’nın ilk üniversitesi Palencia Üniversitesidir. Palencia Üniversitesi, şu an eğitim vermediği için 1218’de kurulmuş olan Salamanca Üniversitesi İspanya’nın en eski üniversitesi olarak kabul edilir.

Kuruluş Tarihi: 1212

Padova Üniversitesi

Avrupa üniversiteleri arasında en eskilerden biri de İtalya’daki Padova Üniversitesidir. Hukuk, felsefe ve tıp alanında devrimlere imza atan Padova Üniversitesi, dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alır. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen, dünyanın en eski akademik botanik bahçesi de bu üniversitededir. Dünyada üniversite diploması alan ilk kadın E. Lucrezia, Padova Üniversitesi mezunudur.

Kuruluş Tarihi: 1222

Napoli Üniversitesi Federico II

Dünyanın en eski üçüncü kenti Napoli’deki Napoli Federico II Üniversitesi (UniNa), Avrupa’da kamu tarafından finanse edilen ilk eğitim kurumu unvanına sahiptir. Avrupa eğitim tarihinde önemli yeri olan Napoli Üniversitesi Federico II, çeşitli kuruluşlarca en iyi üniversiteler listelerine dahil edilmiştir. Üniversitenin en ünlü mezunu filozof Aziz Thomas Aquinas olmuştur.

Kuruluş Tarihi: 1224

Toulouse Üniversitesi

Toulouse Üniversitesi veya kısaca UFTMP, Fransa’da Toulouse şehrinde kurulmuştur. Fransız Devrimi döneminde kapanan üniversite, 103 yılın ardından tekrar eğitim vermeye başlamıştır. Toulouse Üniversitesi, üç ayrı üniversite olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Üniversite, özellikle de bilim, mühendislik ve ekonomi alanlarındaki başarıyla ün kazanmıştır.

Kuruluş Tarihi: 1229

Siena Üniversitesi

Dünyanın en eski üniversiteleri listemize yine İtalya’daki bir üniversite ile devam ediyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Siena’da bulunan üniversite, özellikle de hukuk, tıp ve ekonomi Alanındaki başarılarıyla ün kazanmıştır. Şehir nüfusunun yarısı, üniversitenin öğrencisidir. Francesco Accarıgı, Pietro İspano üniversitenin ünlü mezunlarıdır.

Kuruluş Tarihi: 1240

Valladolid Üniversitesi

Valladolid Üniversitesi’nin kökeni hakkında farklı teoriler vardır. Yaygın kanı üniversitenin kraliyet ve belediye oluşumu olduğu ve İspanya’daki ilk üniversite olduğu yönündedir. Üniversite eğitim kalitesiyle en çok tercih edilen Erasmus üniversitelerinden biridir.

Kuruluş Tarihi: 1240

Coimbra Üniversitesi

Dünyanın en eski üniversiteleri listemizin son sırasında, Portekiz’in en eski yükseköğrenim ve araştırma enstitüsü unvanına sahip olan Coimbra Üniversitesi var. Coimbra Üniversitesi bünyesindeki kütüphane 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir.

Kuruluş Tarihi: 1240

Dünyanın En Eski Üniversiteleri Hakkında SSS

Avrupa’nın En Eski Üniversitesi Hangisidir?

Dünyanın ve Avrupa’nın en eski üniversitesi Bologna Üniversitesidir. Üniversitede 78’i uluslararası olmak üzere 200’den fazla program vardır. Üniversite bugün uluslararası öğrenme merkezlerinden biridir.

Dünyanın İlk Üniversitesi Nerede?

Esasında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne göre dünyanın ilk üniversitesi ve en eski üniversitesi Karaviyyin Üniversitesidir. Ancak bu kurum üniversite olarak kurulmamıştır. Fas sınırlarındaki Fes şehrinde bulunan Karaviyyin Üniversitesi, halen İslâmî öğretime devam etmektedir.

Türkiye’de İlk Kurulan Üniversite Hangisi?

Türkiye’nin en eski üniversitesi İstanbul Üniversitesidir. Üniversite, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite sayılan Darülfünun’un devamı niteliğindedir. İstanbul Üniversitesi, 18 Kasım 1933’te Türkiye’nin “ilk ve tek” üniversitesi olarak eğitime başlamıştır.

Özetle;

Dünyanın ilk üniversitesi nerede merak edenler için dünyanın en eski üniversiteleri derlemesi yaptık. Konuya ilişkin farklı kaynaklarda farklı bilgiler mevcut. En güncel bilgilere göre en eski üniversiteler listesinin başında İtalya’nın Bologna şehrindeki Bologna Üniversitesi var. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne göre ise ilk üniversite Karaviyyin Üniversitesi. Üniversiteleri mercek altına aldığımız daha pek çok içeriğimiz mevcut. Dünyanın en iyi üniversitelerini de merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.