Ana SayfaBlogEn İyi Meslek Lisesi Bölümleri

En İyi Meslek Lisesi Bölümleri

Meslek liseleri tüm sektörlere donanımlı personeller kazandırmaya devam ederken meslek liselerinde hangi bölümler var merak ediliyor. Siz de en iyi meslek lisesi bölümleri konusunda bilgi edinmeye ihtiyaç duyuyorsanız sayfamızda kalın. Sizler için meslek lisesi hakkında detaylı bir rehber hazırladık. İşte en iyi meslek lisesi bölümleri hakkındaki detaylar!

Meslek Liselerinde Hangi Bölümler Var?

Türkiye, teknoloji, bilim ve sanayi alanında gelişme gösteren ülkelerden biridir. Kalifiye elemanlara ihtiyaç her daim vardır. Meslek liseleri tam da bu noktaya devreye girerek işinin ehli iş gücü yetiştirmektedir. Türkiye’de meslek Açıköğretim lisesinde okuyan 72.558 öğrenci, mesleki ve teknik Anadolu lisesinde okuyan 1.381.441 öğrenci, özel mesleki ve teknik Anadolu lisesinde okuyan 143.305 öğrenci vardır.

Mesleki ve teknik eğitim okullarından mezun olanlar diplomasıyla birlikte iş yeri açma belgesine ve yurt dışında çalışmayı sağlayan EUROPASS sertifika ekine sahip olur. Üniversitelerin teknoloji, turizm, sanat ve tasarım fakültelerinde mesleki ve teknik eğitim veren okullardan mezun olanlar için ek kontenjan ayrılmıştır. Meslek yüksekokullarına geçişte de mezunlara ek puan verilir. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) de kendi iş yerini açan mezunlara hibe ve faizsiz kredi verir.

Sağlık meslek liseleri 1992 yılında açılmıştır. Sağlık meslek liselerinin açıldığı tarihten bu yana çok tercih edilmesinin nedeni sağlık sektöründe istihdamı kolaylaştırmasıdır. LGS’de yüzde 2’lik dilime girenler sağlık meslek liselerinde okuma fırsatı elde edebilirler. Öğrenim süresinin 4 yıl olduğu bölümden mezun olanlar hemşire yardımcısı, sağlık bakım teknisyeni ve ebe yardımcısı pozisyonlarında çalışma fırsatı elde edebilirler.

Anadolu meslek liseleri mesleki eğitim ve seçmeli meslek derslerinin öğretildiği meslek lisesi türüdür. Yabancı dil eğitimine de ağırlık verilen Anadolu meslek liselerinde pek çok farklı alanda yetişmek mümkündür. Sınıfların düz liselere oranla daha az kalabalık olduğu Anadolu liselerinde dersler kadar sosyal aktiviteler de önemlidir.

iş garantili meslek lisesi bölümleri

Endüstri meslek liseleri, ilgili alanda uygulamalı eğitim verilen meslek lisesidir. Genellikle sanayi sektöründe önde gelen şirketlerin iş birliği söz konusudur. Endüstri meslek lisesi öğrenciler kolaylıkla iş bulabilir. Aşağıdaki tabloda meslek liselerinde bulunan bölümleri bulabilirsiniz.

Sağlık meslek lisesi bölümleriAnadolu meslek lisesi bölümleriTicaret meslek lisesi bölümleriEndüstri meslek lisesi bölümleri
Hemşire YardımcılığıÇocuk Gelişimi ve EğitimiBilişim TeknolojileriBilişim Teknolojileri
Ebe YardımcılığıBilişim TeknolojileriBüro YönetimiBüro Yönetimi
Sağlık Bakım TeknisyenliğiGrafik ve FotoğrafMuhasebe ve FinansmanÇocuk Gelişimi
 Giyim Üretim TeknolojisiUlaştırma HizmetleriGiyim Üretim Teknolojisi
 Yiyecek İçecek HizmetleriMuhasebe ve FinansmanMotorlu araçlar Teknolojisi
 Giyim Üretim Teknolojisi Yiyecek içecek hizmetleri alanı
 Fotoğrafçılık  
 El Sanatları ve Teknolojisi  
 Resim  

İş Garantili Meslek Lisesi Bölümleri

Meslek liseleri eğitim alınan alana tam anlamıyla vakıf olmak açısından avantaj sağlar. Bu yönüyle meslek liselerinde hangi bölüm okursanız okuyun üniversite yerleştirmelerinde ve iş dünyasında kapılar önce size açılacaktır. Elbette hangi bölümü seçtiğiniz de önem taşır.

Bir meslek lisesi bölümü için ‘en iyi’ nitelendirmesi yapmak esasında tamamen görecelidir. Bu noktada önemli olan kişisel özelliklere ve yeteneklere uygun bölüm seçmektir. Bölümler arasında karar verirken öncelikli kural karar verirken bölümün çevrenizde ne kadar popüler olduğunu göz ardı etmektir. Şu sorulara verdiğiniz yanıt kendi “en iyi bölüm” listenizi oluşturmanızı sağlayacaktır:

 • Mesleği sıkılmadan uzun süre yapabilir miyim?
 • Maaş hedeflerim, hayallerim için yeterli olur mu?
 • Mesleğin geleceği nasıl? Geleceği en parlak meslekler arasında bulunuyor mu?
 • Mesleğin nasıl zorlukları var? Bu zorlukları aşabilir miyim?
 • Mesleki niteliklere uygun özelliklere sahip miyim?
 • İlgi alanlarım seçeceğim bölüm ile uygun mu? Örneğin, bilişim teknolojileri alanı için
 • Meslekte işsizlik oranı nedir?
 • Mesleğin farklı ülkelerdeki geçerliliği nedir? Yurt dışında mesleği yapmam mümkün olabilir mi?

Meslek lisesi bölümlerinde aslında en önemli nokta mesleğin iş garantisi verip vermediğidir. Bazı bölümlerde mezuniyetin hemen ardından da iş bulmak mümkündür. İstihdam açısından gözde meslek lisesi bölümleri şunlardır:

Bilişim Teknolojileri

Bilişim teknolojileri bölümünde ağ işletmenliği, bilgisayar teknik servisi, veri tabanı programcılığı ve web programcılığı bölümleri vardır. İnternet teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte bilişim teknolojilerinin tüm alt dalları değer kazanmıştır. Bölümler gelecekteki üniversite eğitimi için büyük katkı sunar.

Meslek lisesinde ağ işletmenliği okuyanlar özel sektörde istihdam edilirler. Çalışma alanları ise oldukça geniştir. Mezunların lisans eğitimini alanda tamamlaması ve sertifikasyon eğitimleriyle desteklemeleri daha kolay iş bulmalarını sağlar. Bilgisayar teknik servisi bölümü mezunları da hem kamu sektöründe hem de özel sektörde bilişim alanında çalışma fırsatı elde eder. Özellikle de yazılım şirketlerine bilgisayar teknik servis elemanlarına ihtiyaç duyulur.

Bilişim teknolojileri alanındaki en iyi bölümler veri tabanı programcılığı ve web programcılığı bölümleridir. İlgili bölümler daha çok özel sektörde istihdam edilmeyi sağlar. Yapay zekâ ve büyük veri teknolojisine ilgi duyuyorsanız veri tabanı programcılığı bölümü sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Elektrik Elektronik Teknolojisi

Elektrik elektronik teknolojisi alanı hemen hemen tüm meslek liselerinde vardır. Meslek lisesinde hangi bölüm daha iyi diye sorulduğunda önerilen bölümlerin başında elektrik elektronik teknolojisi gelir. Alanın alt dalları ise şunlardır:

 • Yüksek Gerilim Sistemleri
 • Bobinaj
 • Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
 • Büro Makinaları Teknik Servisi
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım
 • Görüntü ve Ses Sistemleri
 • Haberleşme Sistemleri
 • Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
 • Güvenlik Sistemleri
 • Endüstriyel Bakım Onarım

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri

Endüstriyel otomasyon teknolojileri alanındaki endüstriyel kontrol ve mekatronik kamu ve özel sektörde geniş çalışma alanı sunan bölümlerdir. Özellikle otomotiv ve elektronik sektöründe endüstriyel kontrol ve mekatronik bölümü mezunlarına öncelik verilir. Mezunların sahip oldukları diploma ile kendi iş yerlerini açmaları da mümkündür.

Denizcilik

Denizcilik son yılların gözde mesleklerinden biridir. Meslek liselerinde bu alanın birçok alt dalı vardır. Gemi otomasyonu, gemi yönetimi, yat kaptanlığı ve balıkçı gemisi kaptanlığı alanda en çok tercih edilen bölümlerdir. Mezunlar yüksek gelir elde ederek ro-ro gemilerinde çalışma fırsatı bulabilirler.

Özetle;

Meslek liseleri, üniversite eğitimi ve iş hayatı öncesinde öğrencilerin normal lise mezunlarından bir adım önde ilerlemesini sağlar. Biz de bu gerçeğe dayanarak en iyi meslek lisesi bölümleri derlemesi yaptık. Aynı zamanda meslek liselerinde hangi bölümler var sorusunu yanıtladık. Meslek lisesi bölümlerinin hangisinin uygun olduğuna yönelik kararınızı verdiyseniz en iyi meslek liseleri için önerilerde bulunduğumuz en iyi liseler yazımızı da okumanızı öneririz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.