Ana SayfaBlogHangi Liseye Gitmeliyim Diyenler Buraya: En İyi Liseler 2022

Hangi Liseye Gitmeliyim Diyenler Buraya: En İyi Liseler 2022

Hangi liseye gitmeliyim sorusuna yanıt bulamıyorsanız ve en iyi liseler ve puanları konusunda kapsamlı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız doğru sayfadasınız. Sizin için liseleri fen lisesi, Anadolu lisesi şeklinde gruplara ayırarak Türkiye’nin en iyi liseleri derlemesi yaptık. Lise eğitimi hakkında merak ettiğiniz konuları da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En İyi Fen Liseleri

Fen liselerinde sayısal dersler ağırlıklı olarak verilir. Güncel sonuçlar doğrultusunda en iyi fen liseleri şunlardır:

Ankara Fen Lisesi

Türkiye’nin ilk fen lisesi özelliği taşıyan Ankara Fen Lisesi, bilime katkıda bulunmuş çok sayıda mezun vermiştir. Lisede İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim verilir. Ankara en iyi liseler arayışındaysanız 490,4596 taban puanına sahip olan Ankara Fen Lisesini tercih edebilirsiniz.

İzmir Fen Lisesi

İzmir Fen Lisesi, üniversite sınavında en başarılı liseler arasındadır. Öyle ki lise sınavda ilk 1000 sıralamasından öğrenci almaktadır. İngilizce eğitim verilen lise İzmir en iyi liseler arayışındakiler için iyi bir seçenektir. Lisenin taban puanı 487,4425’tir.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi

1982 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında kurulan İstanbul Atatürk Fen Lisesi, en iyi devlet fen liseleri arasında bulunur. İngilizce ve Almanca odaklı eğitim verilen okulun 485,0102 taban puanı başarısının göstergesidir.

Türkiye'deki en iyi liseler

En İyi Anadolu Liseleri

Anadolu liseleri, üstün nitelikte öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. Anadolu lisesi adıyla hizmet veren bir eğitim kurumunun en önemli avantajı çok geniş bölüm seçeneği sunmasıdır. Güncel sonuçlar doğrultusunda en iyi Anadolu liseleri şunlardır:

Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi, Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından biridir. Fransızca eğitim verilen okul, uluslararası iş birlikleriyle ve bilime katkılarıyla dikkat çekicidir. Okulun öne çıktığı noktalardan biride yüksek puanla alım yapmadır. Okulun güncel taban puanı 494,937 olmuştur.

İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul Erkek Lisesi, Osmanlı döneminde kurulmuş olan Numune-i Terakki Mektebinin devamı niteliğindedir. Erkek lisesi adıyla hizmet vermesine rağmen karma eğitim veren okul Türkiye’nin en başarılı ortaöğretim kurumlarından biridir. Okulun güncel taban puanı 492,5054’tür.

Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

Anadolu Lisesi statüsünde en iyi olarak öne çıkan okullardan biri de Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesidir. En az bir yabancı dili etkin kullanan gençleri yükseköğretime hazırlama misyonuyla dikkat çeken okul, 1908 yılından beri öğretim yapan eski bir okuldur. İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç farklı yabancı dilde eğitim veren okulun güncel puanı 489,3159’dur.

En İyi Meslek Liseleri

Meslek liselerinin amacı farklı iş kolları için kalifiye eleman yetiştirmektir. Meslek liseleri; endüstri meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, ticaret meslek lisesi, havacılık lisesi, kız meslek lisesi ve denizcilik lisesi adıyla eğitim öğretim hizmeti verir. Bilim ve sanayideki gelişmelerle meslek liseleri önem kazanmış ve sayıca artmıştır. Türkiye’deki en iyi meslek liseleri ise şunlardır:

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İstanbul’daki lise, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi olma özelliği taşır. Yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan okulun kuruluşundan beri yoğun ilgi gören bir okuldur. Okul, siber saldırılarda kullanılabilecek yerli ve milli çözümleri üreten kalifiye personeller yetiştirir. İngilizce odaklı eğitim veren okulun taban puanı en son 459.2503 olmuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

MEB ve İTÜ arasında yapılan protokol ile kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; bilişim teknolojileri, elektrik elektronik ve denizcilik alanlarında uzmanlaşma çalışmaları yapılan bir okuldur. 4.87 yüzdelik dilimi ve 432.9278 taban puanı okulun en iyiler arasında bulunduğunun göstergesidir.

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kurulan ASELSAN ile MEB arasında imzalanan protokol kapsamında kurulmuştur. Okulun amacı savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanları yetiştirmektir. Lise, en yüksek puanla mesleki eğitimde öğrenci almıştır. Okula ilk sırada yerleşen öğrencinin puanı 429,8543’tür.

En İyi Spor Liseleri

Spor liseleri, beden eğitimi ve spor alanında nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlar. Yetenek sınavında başarılı olan öğrenciler spor liselerinde eğitim almaya hak kazanır. En iyi spor liseleri şunlardır:

TVF Spor Lisesi

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) arasındaki iş birliği kapsamında ilk tematik spor okulu olan TVF Spor Lisesi kurulmuştur. 13 yıldır eğitim veren lise, Brezilya’da düzenlenen Voleybol Liseler Arası Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olmuştur.

İstanbul Naim Süleymanoğlu Proje Spor Lisesi

MEB’e bağlı resmi spor liselerinden biri de Naim Süleymanoğlu Lisesidir. Henüz 2018 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan ve 105 öğrencisi bulunan okul, dünya halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nun adını yaşatmak için kurulmuştur. Nitekim lisede halter resmi ders olmuştur.

Şehit Ali Alıtkan Spor Lisesi

Spor alanında en iyi liseler arasında bulunan Şehit Ali Alıtkan Spor Lisesi Ankara ilindedir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okul; boks, atletizm, hentbol ve tekvando alanlarında başarılı olmuştur.

En İyi İmam Hatip Liseleri

Ortaöğretim düzeyinde eğitim veren imam hatip liselerinin amacı adından anlaşılacağı üzere imam ve hatip yetiştirmektir. İmam hatip liselerinde öğrenciler, zorunlu derslerin yanı sıra İslam dininin temel kaynaklarını ve yöntemlerini öğrenir. Arapça, Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler gibi dersler imam hatip liselerinde zorunludur. Türkiye’de 1673 imam hatip lisesi vardır. En iyi imam hatip liseleri ise şunlardır:

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Türkiye’ye öncü, Dünyaya örnek” sloganıyla eğitim öğretim hizmeti veren Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, en başarılı liselerden biridir. Tam donanımlı eğitim kompleksine sahip olan lise sınavlarda başarılı sonuçlar almıştır. Lisede en yüksek taban puanı 475.4135 olmuştur.

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

Türkiye’nin en köklü imam hatip liselerinden biri Kadıköy’de bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesidir. Lisede hem İngilizce hem de İspanyolca eğitim verilir. Lisenin güncel taban puanı 452,80’dir.

M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi

Mezunlarının tıp ve hukuk fakültelerini kazanmasıyla dikkat çeken M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi de İstanbul’dadır. Lisede Arapça ve İngilizcenin yanı sıra Rusça eğitim de verilir. Lisenin taban puanı 444.8655 olarak açıklanmıştır.

En İyi Özel Liseler

Özel okullar eğitim öğretimde dünya standartlarını yakalama amacıyla yola çıkmış eğitim kurumlarıdır. Özel liselerin devlet okulları ile farklılığı okul içerisinde oluşturulan ortamlar ve ders kaynakları gibi unsurlarda ortaya çıkar. Okul fiyatları başarı oranı doğrultusunda farklılık gösterebilir. Özel liselerin en iyi olarak adlandırılmasını sağlayan unsurlar genel olarak şöyle sıralanabilir:

  • Öğretmen kadrosu
  • Teknolojiyi kullanma durumu
  • Yabancı dil programları
  • Okulun değerleri
  • Öğrenci destek programları
  • Rehberlik sistemi
  • Dizayn şekli ve öğrenci sayısı
  • Kazanılan ödüller

Başkent Ankara’daki en iyi özel okul olarak anılan liseler Gazi Üniversitesi Koleji, Bilişim Koleji, Maya Koleji, Bilfen Koleji ve Arı Kolejidir. İstanbul’daki başarılı özel okul ve kolej listesinin ilk sıralarında kendine yer bulan liseler TED Koleji, Bilfen Koleji, İELEV Okulları ve Mef Kolejidir. İzmir’de Türk Koleji, Çakabey Okulları ve Bilfen Koleji; Bursa’da Bahçeşehir Koleji, Bilfen Koleji, Mektebim Koleji ve Uğur Okullarıdır. Farklı illerde öne çıkan özel lise hem LGS’de en iyi sonuç alan öğrencilerin mezun olduğu okuldur. Kolej, aynı zamanda uluslararası alanda matematikte başarılı olmuştur.

OkulTaban puanı
Ankara Fen Lisesi490,4596
İzmir Fen Lisesi487,4425
İstanbul Atatürk Fen Lisesi485,0102
Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi494,937
Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi489,3159
Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi459.2503
İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi432.9278
ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi429,8543
Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi475.4135
Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi452,80
M.Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi444.8655

Lise Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Fen Lisesi Nedir?

Fen lisesi, tarihi 1960’lı yıllara dayanan lise türüdür. Bu lise türünde sayısal dersler ağırlıklıdır. Genellikle yatılı ve karma eğitim anlayışının benimsendiği fen liseleri, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip ederek öğrencileri matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlar. Bu bağlamda fen lisesi nedir sorusunu nitelikli bilim adamı yetiştiren lise kademesindeki eğitim kurumlarıdır şeklinde yanıtlayabiliriz.

Fen Lisesi ile Anadolu Lisesi Arasındaki Fark Nedir?

Fen lisesi ile Anadolu lisesi arasında ne fark olduğu öğrenciler için merak konusudur. Farklılık ağırlıklı derslerden kaynaklanır. Anadolu liselerinde her derse eşit ölçüde önem verilir ve bölüm yelpazesi geniştir. Fen liselerinde ise sayısal derslere ağırlık verilir. Sayısal derslerde çok iyi olmayan öğrencilerin fen liselerinde bocalama yaşaması mümkündür.

Fen Lisesi Kaç Puan?

Taban puanı ve yüzdelik dilimleri en çok merak edilen liseler fen liseleridir. MEB’ten alınan güncel bilgilere göre taban puanında ilk sıralarda yer alan fen liselerinin puanları 490,47, 476,99, 466,91şeklindedir. Başarılı fen liselerinin eğitim dili İngilizcedir.

Dil Okumak İçin Hangi Liseye Gitmeliyim?

Yabancı dil, eğitimin her kademesinde çok daha önemli hale gelmiştir. Yabancı dil bölümü okuyarak eğitime devam emek isteyenler için en sağlıklı seçim Anadolu lisesi seçmek olacaktır. Okul seçimini ise eğitim dili doğrultusunda yapmak gerekir. Dil eğitimi konusunda iyi olan pek çok devlet okulu vardır. Bununla birlikte özel liselerde dil eğitimi biraz daha ağırlıklıdır.

Tıp Kazanmak İçin Hangi Liseye Gitmeliyim?

Tıp fakültesi, sayısal puan türünden alım yapan bir bölümdür. En yüksek puanla alım yapan tıp bölümleri okumaya hak kazanabilmek için Anadolu lisesi mezunu olmak da yeterlidir. Bununla birlikte sayısal ağırlıklı olması nedeniyle fen lisesi okumak tıbbı kazanmak için faydalı olur.

Özetle;

Liseler, ülkemiz eğitim sistemi kapsamında zorunlu eğitim kademelerinden biridir. Türkiye’nin eğitim portalı olarak eğitim dünyasına ışık tutma vizyonumuzla liseler hakkında merak edilenleri açıkladık. En iyi liseler derlememiz sayesinde özel okulların fiyatları, imam hatip liselerinin koşulları, spor liseleri başvuru koşulları gibi detayları öğrenebilirsiniz. Gelecek hedeflerinizi güçlü bir farkındalıkla oluşturabilmek için meslekler, bölümler ve üniversiteler sayfalarımızı takipte kalın!

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.