Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeAhşap İskelet İmalatçısı Kursu Eğitim Programı

Ahşap İskelet İmalatçısı Kursu Eğitim Programı

Ahşap İskelet İmalatçısı Kimdir?

Ahşap iskelet imalatçısı olarak görev alan meslek elemanları, marangozluk kapsamında ahşap duvar panelleri, çatı makasları ve döşeme krişlerinin imalatıyla ilgilenir. Meslek elemanları ahşap malzemeyi etkin şekilde kullanarak ahşap iskelet sistemini kurarlar. Ahşap iskelet imalatçılarının görev ve sorumluluklarına dair bilgi kaynaklarından biri ise kurslardır.

Ahşap İskelet İmalatçısı Kursu Nedir?

Ahşap iskelet imalatçısı kurs programı, ahşap teknolojisi kapsamında meslek elemanlarının ne iş yaptıklarını konu edinir. Kurs sürecinde, ahşap malzemenin kullanım alanlarında iskelet sisteminin nasıl kurulduğuna dair bilgiler verilir. Ayrıca meslek elemanlarının bilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri de ders içeriklerinde yer alır.

Ahşap iskelet imalatçısı kursunun genel dersleri şu şekildedir:

 • Elde Rendeleme ve Kesme İşlemleri
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Elde Delik Delme ve Şekillendirme İşlemi
 • Makinede Rendeleme ve Kesme İşlemleri
 • Makinede Birleştirme
 • Ahşapta Ölçek ve Ölçeklendirme
 • Ahşap İskelet İmalatında Kullanılan Makineler
 • Elde Ayak ve Kolçak Yapımı
 • CNC Makinelerinde Ahşap Üretimi

Derslerin tamamlanmasıyla kursiyerin alana dair bilgilerini ölçme amacıyla sertifika sınavına yer verilir. Sertifika sınavı genellikle çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Kurs merkezinin belirlediği geçme notu ve üzerinde puan alanlar, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Ahşap İskelet İmalatçısı Kursuna Kimler Katılabilir?

Ahşap iskelet imalatı kursuna, bu alanda mesleki bilgileri öğrenmek isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber ilgili alanda çalışacak kişilerin işin uygulanışına engel olabilecek herhangi bir ruhsal veya bedensel sağlık sorununa sahip olmamaları gerekir.

Online Ahşap İskelet İmalatçısı Kursu Var Mı?

Ahşap iskelet imalatçısı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Ahşap iskelet imalat aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online ahşap iskelet imalatçısı kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online ahşap iskelet imalatçısı eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online ahşap iskelet imalatçısı kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Ahşap İskelet İmalatçısı Kursu Faydalı Mıdır?

Online ahşap iskelet imalatçısı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online ahşap iskelet imalatçısı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Ahşap İskelet İmalatçısı Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Ahşap iskelet imalatçısının görev ve sorumluluklarını,
 • Meslek elemanlarının alması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Ahşap iskelet sisteminin nasıl oluşturulması gerektiğini,
 • CNC makineleri kullanarak ahşap malzemenin imalatı ile ilgili işlemleri,
 • Ahşapta ölçü ve ölçeklendirme işlemlerini,
 • Makinede rende ve kesme işlemlerini öğrenmiş olurlar.

Ahşap İskelet İmalatçısı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, ahşap iskelet imalatçısı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Ahşap İskelet İmalatçısı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan ahşap iskelet imalatçısı kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle Milli Eğitim Bakanlığı veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Ahşap iskelet imalatçısı olarak ahşap işleme alanında çalışmak ister misiniz? Öyleyse kurs hakkında daha detaylı bilgiler almak için bilgi istek formunu doldurun.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.