Ana SayfaKurslarFinans-MuhasebeBilgisayarlı Muhasebe Kursu

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu

Bilgisayarlı Muhasebe Nedir?

 

Bilgisayar aracılığıyla muhasebe işlemlerinin yerine getirilmesine bilgisayarlı muhasebe denir. Bilindiği üzere günümüzde kısa süre içinde bilgisayardan destek alarak işlemlerin uygulanması hedefleniyor. Bilgisayarlı muhasebenin temel amacı da manuel işlemlerin hatalı ve yavaş seyrini sona erdirmek ve muhasebe çalışanına daha geniş bir kullanım sunmaktır. Bilgisayar destekli muhasebenin kullanımlarına aşina olmak için de yüz yüze ve online bilgisayarlı muhasebe kursu işe yarar ders içerikleri sunar.

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu Nedir?

Bilgisayarlı muhasebe kursları, muhasebenin temel ve ileri düzey uygulamalarını kullanma altyapısı oluşturur. Bilgisayar destekli muhasebede temel amaç, muhasebe departmanının günlük işlerini belli bir plan ve uygulama üzerinden düzene yerleştirmektir. Genel ve ön muhasebe eğitimini bir arada ele alan bilgisayarlı muhasebe eğitimi ise sık kullanılan muhasebe paket programlarını ve bilgisayar destekli muhasebe işlemlerini kapsar. Kurslar, amacına ve hedef kitlesine göre değişiklik gösterse de genel olarak iş hayatında tekrarlanan muhasebe işlemlerini baz alır.

Kurslarda; muhasebeye nasıl başlanacağı, günlük ön muhasebe takibinin nasıl gerçekleştiği, program aracılığıyla muhasebenin ne şekilde uygulandığı konu edinir. Bilgisayar destekli muhasebe programları; Milli Eğitim Bakanlığı onaylı, üniversite onaylı ya da bizzat kurum onaylı olabilir. İş hayatında öne çıkmak ve kamu sektöründe iş imkânı yaratabilmek açısından MEB ve üniversite onaylı sertifikalı muhasebe kursları daha ön plandadır. Temel ve ileri seviye bilgisayarlı muhasebe kursuna katılması gereken meslek ve iş alanları ise şu şekildedir:

 • Muhasebe Departmanı Çalışanları
 • Halkla İlişkiler Departmanı Çalışanları
 • İK Departman Çalışanları
 • Eğitim Danışmanları
 • İşletme Yöneticileri
 • Banka Çalışanları
 • Mali Müşavir Adayları
 • Ön Muhasebe Elemanı Adayları
 • Mali ve İdari İşler Departmanı

Kurslar, muhasebe bilgisi edinmek isteyen herkese açık olmakla birlikte kurslara devam etmek için alan bilgisi öğrenmeye hevesli olmak aranan şartlardandır. Yine kursların temel veya ileri seviye uygulamaları hakkında ön bilgilere sahip olmak da verimli bir eğitim süreci geçirmek için gerekebilir. Kursların ders içerikleri, muhasebe hakkında daha önce bilgi sahibi olmayanlara ve bu alanda profesyonelleşmek isteyenlere yöneliktir. Kursların sonunda sertifika sınavından geçer not alan kursiyerler de bilgisayarlı muhasebe sertifikası almaya hak kazanır.

 

Bilgisayarlı Muhasebe Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlı muhasebe eğitimleri, muhasebe departmanında çalışmak için gerekli olan bilgileri aktarır. Eğitim sonunda alınan sertifika da ilgili departmanda ve mesleklerde çalışmaya hazır olunduğunu gösterir. Sertifikalı bilgisayar destekli muhasebe kurslarında, temelden başlayarak ileri seviyeye uzanan kullanımlara yer verilir. Bu kullanımlara aşina olarak muhasebe gerektiren departman işlerinde zorlanma yaşanmaz. Yine ikinci bir kariyer hedefi olarak muhasebecilik hedefliyorsa genel ve ön muhasebe alanında çalışmanın da yolunu eğitim seçenekleri açar. İşletmelerin ön muhasebe iş pozisyonunda kariyer hedeflemek için de alınan eğitimlerden işe alımda bahsetmek ve istenen muhasebe programlarını kullanabilmek gerekir.

Genel olarak eğitim sonunda kursiyerler;

 • Popüler muhasebe programları olan Eta, Logo, Akınsoft, Zirve, Netsis ve Luka kullanımlarını öğrenirler.
 • Muhasebe ile ilgili meslek unvanlarını hedefleyebilirler.
 • Ön ve genel muhasebenin ileri düzey konularını giriş yapabilirler.
 • SMMM bürolarında çalışmak için temel ve ileri seviye muhasebecilik öğrenirler.
 • Muhasebe alanında iş bulma olanağı yakalarlar.
 • Muhasebe meslekleri ile ilgili sınavlarda temel altyapı kazanarak sınavlara hazırlanırlar.
 • Muhasebe alanının üst meslek unvanlarında (muhasebe şefi, muhasebe uzmanı, takım lideri gibi) kariyer hedefleyebilirler.
 • Kendi departmanları dahilinde ön muhasebe kullanmaya aşina olarak kendi mesleklerinde yetkinlik elde ederler.
 • Manuel muhasebe yerine daha kolay, hızlı ve işlevsel bilgisayar destekli programlar ve işlemler öğrenirler.

Muhasebeci Nerede Çalışır?

Muhasebeciler, genel olarak muhasebe-finans departmanına bağlı olarak çalışırlar. Çoğu işletmede de muhasebe ve mali işler birimi yer aldığı için iş bulma olanağı yüksektir.

Muhasebe bilgisine sahip kişiler ise hem muhasebe sektöründe hem de muhasebe gerektiren iş alanlarında çalışabilirler. Örneğin; bilgisayarlı muhasebe eğitimi alan biri ön muhasebe gerektiren halkla ilişkiler, insan kaynakları, muhasebe bürolarında ve mali müşavirlik birimlerinde işe alınmaya hak kazanır. Muhasebeci olarak ise başlıca çalışma alanlarından biri ise SMMM büroları ve finans kuruluşlarıdır. Bilgisayarlı muhasebeyi öğrenen kişiler, finans analizinde de yetkinlik ve bilgi sahibi olarak üst düzey kamu ve özel kurumlarda çalışabilirler.

Muhasebeci Olmak İçin Gereken Şartlar

Muhasebeci olmak için öncelikle alanın nitelik ve bilgi kazandıran eğitimleri tamamlamış olmak gerekir. Ön lisans ve lisans muhasebecilik bölümleri dışında, farklı bir kariyerde iş deneyimi elde ettikten sonra da muhasebeci olarak çalışma olanağı vardır. İlgili muhasebecilik bölümlerini bitiren mezunlar, KPSS yoluyla kamu sektöründe veya daha geniş iş olanaklarının bulunduğu özel sektörde çalışabilirler. İkinci bir meslek olarak muhasebeci olmak isteyenler ise muhasebe-finans eğitimleri alarak meslekte gereken bilgi ve yetkinlikleri öğrenirler.

Gereken eğitimlerle beraber muhasebe alanında çalışmaya istekli olmak da gerekir. Sektörde uzun soluklu deneyimler elde etmenin yolu ise işin gerektirdiği alan bilgisine sahip olmak ve analiz, finansal okuryazarlık ve yasal mevzuatı takip etme niteliklerini öne çıkarmaktır. Sektör dahilinde iş bulmayı kolaylaştırmak açısında da muhasebe alanındaki güncel bilgileri takip etmek ve işe alımda bunu kanıtlayan eğitimler alındığını göstermektir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.