Ana SayfaKurslarGüzellik KurslarıGüzellik Uzmanlığı Kursu

Güzellik Uzmanlığı Kursu

Güzellik Uzmanlığı Nedir?

Kadınların en çok ilgi gösterdiği meslek dalları arasında bulunan güzellik uzmanlığı; profesyonel makyaj, cilt analizi, cilt bakım gibi kozmetik uygulamaların yapılmasıdır. Güzellik uzmanı da bu işlemleri profesyonel olarak gerçekleştiren kişidir. Güzellik uzmanlığında yapılan işlemlerde kozmetik bilgisi teknoloji ile desteklenir.

Güzellik Uzmanlığı Kursu Nedir?

Güzellik uzmanlığı kursu, güzellik ve kozmetik sektörüne nitelikli eleman yetiştiren meslek edindirme kurslarından biridir. En çok ilgi gösterilen güzellik kursları arasında bulunan güzellik uzmanlığı kursunun sonunda yapılan değerlendirme sınavında başarılı olan kursiyerler güzellik uzmanı sertifikası alır. Bu sertifika sayesinde güzellik uzmanı unvanıyla sektörde istihdam edilme fırsatı yakalar.

MEB onaylı güzellik uzmanlığı kursları özel eğitim kurumları tarafından verilir. Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesinde yapılan güncellemelerle birlikte uzaktan eğitim olarak da güzellik uzmanlığı eğitimi verilir. Online güzellik uzmanlığı kursu özellikle de çalışanlar için yararlı olur.

Güzellik uzmanı eğitim programları, 4 yıllık Güzellik Uzmanlığı bölümü mezunu olmayıp sektörde çalışmak isteyenler için alternatif oluşturur. Bu da eğitimlerin meslek edinmek isteyenler tarafından tercih edilmesini açıklar. İlgili bölümden mezun olanlar ise eğitim almaksızın mesleği icra edebilir. Güzellik uzmanlığı kursuna kimler katılabilir konusunda sınırlama 19 yaştır.

Güzellik Uzmanlığı Kursu Ders İçerikleri

Güzellik uzmanlığı kursu kapsamında verilen eğitimlerde; temel anatomiden makyaj tekniklerine, cilt bakımından vücut bakımına, epilasyon uygulamalarından medikal cilt bakım tekniklerine pek çok konu üzerinde durulur. Genel olarak güzellik uzmanlığı dersleri şöyledir:

 • İş organizasyonunu yapma (araç gereç bakımı, iş denetimi vb.)
 • İş sağlığı ve güvenliği
 • Kalite yönetim sistemini uygulama
 • Çevre koruma mevzuatı
 • Ön hazırlık (müşteri karşılama ve bilgi alma, alerji testi yapma vb.)
 • Cilt bakımı
 • Vücut bakımı
 • Epilasyon ve depilasyon işlemleri
 • Makyaj yapma

Güzellik Uzmanlığı Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Seviye 4 olarak da ifade edilen güzellik uzmanlığı sertifikası alan bir kişi güzellik uzmanı unvanıyla çalışma fırsatına sahip olur. Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik gereği, güzellik merkezi açmak için MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından verilen güzellik uzmanlığı ustalık belgesi olmadan güzellik merkezi açılması söz konusu olamaz. Ustalık belgesi almak için de güzellik uzmanlığı sınavı sonucunun başarılı olması gerekir.

Güzellik Uzmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Güzellik uzmanı olarak çalışabilmek için güzellik uzmanlığı sertifikası almak gerekir. Sertifika sayesinde mesleği icra etmek mümkün olur. Aksi halde güzellik uzmanının sorumluluğu dahilindeki işleri yapmak yasal olarak uygun olmayacak ve yaptırım uygulanabilecektir.

Sertifika, güzellik uzmanının gerekli bilgiye ve beceriye sahip olduğunun göstergesidir. Sertifikadaki MEB onayı, güven vericidir ve istihdam edilebilmeyi sağlar. Güzellik uzmanlarının güzellik uzmanlığı sertifikası sahibi olmaları güzellik uzmanlığı ustalık belgesi almanın önünü açar.

Güzellik Uzmanı Ne İş Yapar?

Güzellik eğitimi alarak güzellik uzmanı unvanını elde eden kişiler bakım, makyaj gibi işlemler uygular. Genel olarak güzellik uzmanının görevleri şu şekildedir:

 • Cilt analizi ve cilt bakımı yapmak
 • Cildin neye (nemlendirme, peeling vs.) ihtiyaç duyduğunu belirlenmek
 • Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi veya ciltte kırışıklık oluşmasının önlenmesi için uygulamalar yapmak
 • Tırnak bakımı yapmak
 • Manikür ve pedikür yapmak
 • Bölgesel masaj yapmak (yüz masajı vb.)
 • Epilasyon işlemleri yapmak

Güzellik uzmanı olabilmek ve bu görev ve sorumlulukları yerine getirebilmek için; el becerilerine sahip olmak, güzellik sektörüne hâkim olmak ve kozmetik dünyasındaki son gelişmeleri takip ediyor olmak önem taşır.

Güzellik Uzmanı Nerelerde Çalışır?

Güzellik sektöründe nitelikli eleman olarak çalışan güzellik uzmanlarının istihdam olanağı yüksektir. Çalışma alanları da oldukça fazladır. Güzellik uzmanlığı kursuna katılıp uzman unvanını elde edenlerin öncelikli çalışabileceği yer güzellik merkezleri ve kuaförlerdir. Güzellik uzmanları, güzellik salonlarında çalışmanın yanı sıra şuralarda çalışabilir:

 • Hastanelerin veya tıp merkezlerinin ilgili birimleri (kozmetik dermatoloji vb.)
 • SPA merkezleri
 • Otellerin cilt sağlığı ve vücut bakımı birimleri
 • Kozmetik satış firmaları
 • Eğitim kurumları (danışman/eğitmen)
 • Dizi sinema ve televizyon stüdyoları
 • Mankenlik ajansları

Güzellik Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar

Özel kuruluşların açmış olduğu güzellik eğitim kursuna kayıt olmak, güzellik uzmanı olmak için ilk adımdır. Güzellik okulu gibi ibarelerle de anılan kurslarda alınan eğitim ve güzellik uzmanlığı belgesi, güzellik uzmanı olmanın önünü açar; fakat asıl önemli olan kişinin sektöre ilgili olması ve el becerilerinin olmasıdır.

Milli eğitim Bakanlığı güzellik uzmanlığı kursları tarafından verilen sertifikaya sahip olmayanların ve yapılan uygulamalara dair bilgisi olmayanların güzellik uzmanı olması mümkün değildir. 4. Seviye güzellik uzmanlığı kursu muafiyeti olan bölümler ise şunlardır: Meslek liselerinin Kuaförlük ve Cilt Bakımı bölümü ve 2 yıllık üniversitelerin Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümü.

Güzellik uzmanları ve güzellik uzmanlığı için ihtiyaç her zaman vardır. Teknik ve bilimsel gelişmelerin de etkisiyle bu ihtiyacın artması olasıdır. Bu nedenle güzellik uzmanlığı kursu, mesleki gelişim açısından önemli bir eğitimdir. Eğitimi alanların mesleki niteliklerini geliştirmek üzere kalıcı makyaj, protez tırnak gibi niş alanlarda eğitim almaları da faydalı olur.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.