Ana SayfaHaberlerÜniversite Onaylı Sertifika Alacakların Dikkatine!

Üniversite Onaylı Sertifika Alacakların Dikkatine!

Büyük Aldatmaca “Sınavsız” Üniversite Onaylı Sertifikalar!

Üniversite onaylı sertifika programları için eğitim hizmeti veren kurumlar son yıllarda büyük bir artış göstermektedir. Bu kurumlar içerisinde eğitim hizmetini resmi kurumlarca belirlenen mevzuatlara uygun olarak gerçekleştirenlerin yanı sıra, sahte belge düzenleyerek sınavsız bir şekilde sertifika satan kurumların sayısı da bir hayli fazla.

Oysa ki üniversite onaylı sertifika sahibi olmak için kursiyerler mutlaka eğitim programlarını tamamlamak ve bitirme sınavlarından geçer not olmak zorundadır.

Eğitim kurumu araştırması nasıl yapılmalı

Günümüzde pek çok kurum “Sınavsız” Üniversite Onaylı Sertifikalar ibaresi ile kursiyerlerini mağdur etmektedir. Hatalı kurs seçimi sonrasında sınavsız sertifika programlarına dahil olan kursiyerleri bu süreçte hem maddi hem manevi kayıp yaşamanın yanı sıra TCK’nın 204. maddesi kapsamında resmi belgede sahtecilik suçu işlemiş olmaktadır. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için sertifika programlarına kayıt olmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Üniversite onaylı yasal sertifika süreci nasıl işler;

  • Kursiyerler kapsamlı bir kurs araştırması yapmalıdır.
  • Belirlenen kurslarla ilgili müşteri temsilcileriyle görüşülmeli ve sertifika programları hakkında bilgi alınmalıdır. (Eğitimin online veya örgün olarak verilmesi, ilgili dersin müfredatı, ders kapsamında alınması gereken eğitim saati, sertifika sınav tarihi ve sertifika sınavı geçme puanı vb.)
  • Kursiyer, eğitim alacağı kursu belirledikten sonra mevcut kursun Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili üniversite sertifika programları kapsamında gerekli izinlere sahip olup olmadığı teyit edilmelidir.
  • Daha sonra kayıt aşamasına geçilmeli gerekli evraklar teslim edilmeli ve banka ödemesi gerçekleştirilmelidir.
  • Kursiyerlerin eğitim süreçlerini sertifika sınavlarında başarı göstererek tamamları halinde sertifika süreci başlatılmalıdır.
  • Süreç sonunda kursiyerler e-Devlet sertifika sorgulama hizmetinden yararlanarak sertifikalarını kontrol edebilmektedir.

Üniversite onaylı sertifika için sınav şart

Üniversite onaylı sertifikalar, özel eğitim kurumları bünyesinde verilen eğitimlerin sonunda sınavla alınan resmi belgelerdir. Son yıllarda oldukça fazla talep gören sertifikalı kurslar özellikle meslek edinme ve kariyer planlaması, mesleki gelişim sürecine giren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu süreçte sertifikalı kurs programlarının yüz yüze ve çevrim içi gibi seçeneklerinin bulunması ise kursiyerler için oldukça büyük avantaj.

Fakat bu süreçte kursiyerlerin eğitim alacakları kursu seçerken oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Sertifika hizmeti veren kursların “%100 sınav geçme garantisi, sınavsız üniversite onaylı sertifika, e-Devlet onaylı sertifika…” ibarelerinin hiçbir şekilde doğruluk payı bulunmamaktadır.

Gerçeği yansıtmayan bir kavram: e-Devlet onaylı sertifika

Özel eğitim kurumlarından almaya hak kazanılan sertifikalar e- Devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir fakat burada dikkat edilmesi gereken husus e- Devlet sisteminin hiçbir sertifika için onay verme yetkisinin bulunmamasıdır. e-Devlet sistemi, sertifikalar için sadece dijital görüntüleme hizmeti sunmaktadır. Kısacası e-Devlet onaylı sertifika diye bir süreçten bahsedilmesi mümkün değildir.

Üniversite onaylı sertifika süreci

Üniversite onaylı sertifikalar; resmi kurum ve kuruluşlar tarafından akredite edilmiş özel eğitim kurumlarınca verilen eğitimlerin, yazılı veya uygulamalı sınavlarla tamamlanması sonucu düzenlenen resmi belgelerdir.

Kursiyerler ilgili üniversite tarafından belirlenmiş müfredat doğrultusunda eğitimlerini tamamlayıp yazılı veya uygulamalı olarak gerçekleşen yeterlilik sınavlarına girerler. Sınavların sonucunda yine resmi kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmiş olan başarı puanına ulaşan kursiyerler kurs tamamlama belgelerini ve sertifikalarını almaya hak kazanırlar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler