Ana SayfaHaberlerYurt Dışında Eğitimde Korsan Şirketlere Dikkat!

Yurt Dışında Eğitimde Korsan Şirketlere Dikkat!

Yurt dışında eğitim almak isteyenler korsanların radarına takılıyor. Eğitim danışmanlık şirketi seçerken dikkatli olmak kritik önem taşıyor.

Yurt dışında eğitim için araştırma yapan öğrenciler eğitim kurumunun iletişim bilgilerine ulaşmaya çalıştığında belirtildiği gibi başka bir ülkede olmadığını görüyor. Ayrıca öğrenciden harç bedeli adıyla alınan paraya ek olarak farklı nedenlerle para talep ediliyor.  Öğrenciler yurt dışında oturum ve iş bulma imkânı, Türkiye’ye yatay geçiş seçeneği gibi vaatlere kanıyor.

Yurt dışında eğitim almak istiyorsanız korsan bir şirket ile bağlantı kurmamak için eğitim danışmanlık şirketlerinin listesine güvenilir bir siteden ulaşmalısınız. Ayrıca karşılama, üniversite hakkında bilgilendirme, yarda yerleştirme gibi hizmetlerden para talebinde bulunulması durumunda iletişimi sonlandırmalısınız.

Yurt dışında üniversite seçerken üniversitenin denkliğinin olup olmadığına mutlaka bakmalısınız. Denklik kontrolü için YÖK’ün okultanima.yok.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler