Ana SayfaKurslarSınava Hazırlık KurslarıYKS Üniversite Hazırlık Kursları

YKS Üniversite Hazırlık Kursları

YKS Ne Demek?

YKS, açılımı itibariyle Yükseköğretim Kurumlar Sınavıdır. İlk kez 2018 yılında uygulanmaya başlanan YKS, üniversite eğitimi görmek isteyenlere yönelik bir sınav düzenlemesidir. YKS, TYT, AYT ve YDT (Yabancı Dil Yeterlilik Testi) şeklinde uygulanan çatı bir sınav uygulamasıdır. Üniversite eğitimi ile tanışmak isteyen adaylar, ilk sınav olan TYT’ ye (Temel Yeterlilik Testi) girmek zorundadırlar. Daha sonra ise 4 yıllık eğitim görmek isteyen adaylar AYT’ye (Alan Yeterlilik Testi) girerek hedefledikleri bölüme uygun bir sınav performansı gösterirler. YKS üniversite hazırlık sınavlarında, hedef odaklı ilerlemek ve sınav performansını artırmak için ise tercih edilen YKS hazırlık kursları vardır.

YKS Kursu Nedir?

YKS kursu, tek sınav veya her iki sınav için de istenilen başarıyı elde etmek isteyenlere yöneliktir. Kurs merkezleri tarafından verilen YKS kursları, temel yeterlilik sınavına ve alan yeterlilik sınavına özenli bir şekilde hazırlanmayı içerir. Üniversite hazırlık kursları, TYT-AYT sınavlarını kapsayacağı gibi yalnızca TYT veya AYT sınavlarına özel olarak da düzenlenmiştir. Ayrıca AYT’nin yabancı dil seçeneği olan YDT için de üniversiteye hazırlık kursları mevcuttur.

YKS kursları, temel düzeyden başlamak üzere alan konularını kapsayan içeriklerle eğitim sürecini hızlandırır. Genellikle YKS kurs programları; Ağustos ayında başlar, sınavın uygulandığı haziran ayının ilk haftası gibi de sona erer. Ayrıca YKS kursları, hızlandırılmış kurs seçeneklerine de sahiptir. Üniversite hazırlığın TYT, AYT ve YDT derslerini içeren kurslar, yüz yüze ortamda bilgi aktarabileceği gibi online eğitime bağlı olarak da dersler sunabilir.

Genel YKS kursunun ders içerikleri şöyledir:

 • Temel Matematik
 • Temel Türkçe
 • Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din)
 • Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji)
 • Rehberlik Hizmeti
 • Deneme Sınavları
 • AYT Alan Konuları
 • AYT Matematik- Geometri
 • AYT Edebiyat- Sosyal Bilimler- 1
 • AYT Sosyal Bilimler- 2
 • AYT Fen Bilimleri
 • AYT Yabancı Dil Konuları
 • Soru Çözümleri

Adaylar kendi temel yeterlilik ders konuları sonrasında kendi alanlarına yönelik özel derslerle sınava hazırlanmaya devam ederler. Canlı ders, online video içeriği, kaynaklar ve soru çözümleri ile adaylara ulaşan YKS kursları, adaylara rehberlik hizmeti sunmalarıyla tercih edilebilir oluyor.

YKS Online Eğitimi İşe Yarar mı?

YKS hazırlık kursları, yüz yüze kurs ortamı dışında online canlı ders ve video içerik şeklinde de adaylara katkı sunar. YKS online eğitiminin faydası, adaya daha fazla zaman sunmasıdır. Yüz yüze YKS kursları en az 5 günlük bir süre ile adaylara bilgi aktarımında bulunur. Online eğitim aracılığıyla verilen YKS kursu ise adayın takvimine uygun bir planlama neticesinde uygulanır. Online YKS kursunda da canlı dersler, deneme sınavları ve soru çözümleri eşliğinde adayın sınava en iyi şekilde hazırlanmasına destek olunur. Online üniversite hazırlık kursları, yeni sistemin gerekliliklerine uygun olarak adayın uygum gösterebileceği eğitim programlarını ayarlarlar.

YKS Hazırlık Kursuna Kimler Katılmalı?

YKS hazırlık kurslarına 11. sınıftan itibaren son sınıf öğrencileri ve mezunları katılabilirler. Bununla birlikte tekrar üniversite sınavına hazırlanan lise veya üniversite mezunları da kursa katılarak başarı bir sonuç hedefleyebilirler. Yine TYT barajını geçmek isteyenler ve derece hesaplayanlar kısaca hedeflerine ulaşmak isteyen tüm öğrenci ve mezunlar kurslardan yararlanabilirler. Lise 3 yani 11. sınıf öğrencileri de sınav sürecine en iyi şekilde hazırlanmak için kapsamlı kurslara yönelebilirler.

YKS Kursu Ne İşe Yarar?

YKS kursunun, öne çıkan faydası adayların hedefledikleri sıralamaya erişmelerini desteklemektir. Buna yönelik kurslar, adayların; sınavda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorularını anlayıp çözebilecek bir kapasiteye erişmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda derece isteyen ve üst sıralamada yer almak isteyen adaylar da kursa başvurarak eksik oldukları konularda ön plana çıkmayı hedeflerler. Bununla birlikte TYT ve AYT barajlarını geçmek isteyenler, daha verimli ve düzenli çalışmak için yüz yüze ya da online kurslara başvurabilirler.

Genel olarak YKS kursları, düzenli bir çalışmayı aktifleştirmek için adaylara planlı programlar sunar. Adaylar, kendi seviyelerine ve alanlarına uygun olarak yoğunlaştırılmış derslere katılırlar. Ayrıca çoğu kurs programı, rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmeti sunarak da adayın sınav psikolojisine ve üniversite tercihlerine hazırlanması destekler.

YKS Hazırlık Kursları Kazanımları

Üniversite hazırlık kurslarının adaylara kazanımları şu şekildedir:

 • Kendi seviyelerini görerek sınava hazırlanabilirler.
 • Eksik kaldıkları konuları tespit edebilir, branş öğretmenlerinden destek isteyebilirler.
 • Temel yeterlilik konularını, kapsamlı bir şekilde öğrenirler, alanları ile ilgili konularda soru kaçırmazlar ve net sayılarını artırırlar.
 • Barajı geçmeye yönelik hangi ders ve konulara ağırlık vermeleri gerektiğini kavrarlar.
 • Üst sıralamalarda yer almak için nasıl bir çalışma programı ve konu çalışması uygulayabileceklerini kararlaştırırlar.
 • Sınava yönelik hazırlanan denemeler ve soru çözümleriyle kendilerini test eder ve sınava hazırlanırlar.
 • Kursun rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanarak kendilerine ait çalışma programı uygulayabilirler.
 • Kariyer planlaması ve üniversite tercihleri için kursun yetkili departmanına başvurabilirler.

YKS’ye Nasıl Çalışılmalı?

YKS her yıl uygulanan bir sınav çeşidi olduğundan, adaylar her yılın sınav sorularını bulabilirler. Ayrıca sınav müfredatı da çoğunlukla sabit kaldığından, sınav konularının ne olduğu da bellidir. Sınava katılacak olanlar, geçmiş yılların sınav soruları çözerek ve eğitim müfredatını takip ederek belli bir başarı elde edebilirler. Hedef odaklı çalışmak isteyenler ise kendi alanlarında öne çıkan derslere öncelik vererek ve zaman yönetimine bağlı olarak çalışma programı hazırlayabilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.