Ana SayfaKurslarMeslek EdindirmeDeri Konfeksiyon Makineci Kursu Eğitim Programı

Deri Konfeksiyon Makineci Kursu Eğitim Programı

Deri Konfeksiyon Makinecisi Kimdir?

Deri konfeksiyon makinecisi olarak adlandırılan meslek elemanları, deri malzemenin giyim alanında işlenmesini sağlarlar. Deri konfeksiyon makinesinin kullanım detaylarına aşina olarak deri pantolon, etek, ceket ve mont dikimi işlerini yerine getirir. Deri konfeksiyon makinecisinin görevlerine dair bilgi kaynaklarından biri ise deri konfeksiyon makinecisi kursudur. Kurs programı, meslek elemanlarının yaptıkları işlere yönelik bilgi veren meslek edindirme eğitimlerinden biridir.

Deri Konfeksiyon Makineci Kursu Nedir?

Kurs programı, deri konfeksiyon makinecisinin görevlerini konu edinir. Deri konfeksiyon alanındaki işlemleri konu alan eğitim, meslek elemanlarının dikkat etmesi gereken aşamaları da aktarır. Deri konfeksiyon makinecisi kursu genel olarak halk eğitim ve bazı sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Ayrıca kursun açılması için yeterli kursiyer talebinin olması gerekir. Açılan deri konfeksiyon makineci programı, meslek elemanlarının yaptıkları işlere ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine yönelik ders içerikleri barındırır.

Genel olarak deri konfeksiyon makinecisi kursunun dersleri şöyledir:

 • Deri Konfeksiyon Makineci Elemanı Görev ve Sorumlulukları
 • Deri Konfeksiyon Makinesinin Kullanım Detayları
 • Deri İşlemede İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Deri Dikim Teknikleri
 • Ürüne Uygun Deri Seçimi
 • Deri İşlemede Kullanılan Araç ve Gereçler
 • Deri Dikim İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Deri Malzeme Kontrol İşlemleri
 • Kadın ve Erkek Deri Giyim Modelleri
 • Deri İşlemede İş Organizasyonu

Derslerin sona ermesiyle kursiyerin bilgi kazanımını ölçmeye yönelik sertifika sınavına geçilir. Yapılan sınav, ayrıca sertifika verme amacını da karşılar. Kurs merkezinin belirlediği geçme notu ve üzerinde puan alanlar da katılım belgesi veya deri konfeksiyon makineci kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Deri Konfeksiyon Makinecisi Kursuna Kimler Katılabilir?

Deri konfeksiyon makinecisi kurs programına, mesleğe yönelik bilgi edinmek isteyenler katılabilirler. Bununla beraber deri konfeksiyon makinecisi olarak çalışacak kişilerin mesleğe yönelik detaylı bilgiler edinmeleri gerekir.

Online Deri Konfeksiyon Makinecisi Kursu Var Mı?

Deri konfeksiyon makinecisi eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Deri konfeksiyon makinesinin işlem aşamalarını ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online deri konfeksiyon makinecisi kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online deri konfeksiyon makinecisi eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı da taşır. Genel olarak online deri konfeksiyon makinecisi elemanı kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Deri Konfeksiyon Makinecisi Kursu Faydalı Mıdır?

Online deri konfeksiyon makinecisi kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve alınması gereken iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online deri konfeksiyon makinecisi kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

 Deri Konfeksiyon Makinecisi Eğitimi Kazanımları

Kursu başarıyla tamamlayanlar;

 • Deri konfeksiyon makinecisi görev, yetki ve sorumluluklarını,
 • Deri konfeksiyon makinesinin nasıl etkin şekilde kullanılması gerektiğini,
 • Deri işleme aşamasında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini,
 • Ürüne uygun deri modeli seçmeyi,
 • Meslek dahilinde yerine getirilmesi gereken kalite kontrol aşamalarını,
 • Deri işlemede kullanılan ana ve yardımcı malzemeleri,
 • Kadın ve erkek deri giysini oluşturma işlemlerini,
 • Deri dikim tekniklerini,
 • Deri giyim ürünlerinin kontrol aşamalarını,
 • Deri dikiminde dikkat edilmesi gereken aşamaları öğrenmiş olurlar.

Deri Konfeksiyon Makinecisi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, deri konfeksiyon makinecisi mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan kurs belgesi, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlayan unsurlar arasındadır.

Deri Konfeksiyon Makinecisi Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan deri konfeksiyon makinecisi kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Deri konfeksiyon makinecisi olarak deri işleme işinde çalışmak ister misiniz? Öyleyse kurs hakkında daha detaylı bilgiler almak için bilgi istek formunu doldurun.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.