Ana SayfaHaberlerSavunma Sanayii Akademisinin dersleri kredilendirilecek

Savunma Sanayii Akademisinin dersleri kredilendirilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Savunma Sanayii Akademisi derslerinin kredilendirileceğini bildirdi.

YÖK’ten yapılan açıklamada, Savunma Sanayii Akademisi tarafından hazırlanan ve içeriği YÖK eğitim komisyonunca uygun görülen “savunma sanayi 101” ile “savunma sanayi 401” derslerinin yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından onaylanması durumunda mühendislik fakültelerinde seçmeli ders olarak okutulacağı belirtildi.

Bu dersleri doğrudan SSB Akademisinden alan öğrencilerin derslerinin nasıl kredilendirileceğine üniversitelerin karar vereceği kaydedildi.

Savunma sanayi 101 dersi ile savunma sektörüne giriş için gereken temel ve teknik yetkinliklerin kazandırılması, sektörün kapasitesini artırmak ve dolayısıyla ulusal güvenliği daha ileri seviyelere çıkarmak amacıyla öğrencilerin ekosisteme katılması için farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Savunma sanayi 401 dersinde de savunma teknolojileri ve sistemlerinin tarihçesi ve gelişimi ile savaş tarihindeki gelişmeler, bunların bilim ve teknoloji alanlarındaki ilerlemelerle ilişkisi, dünyada önde gelen savunma sanayi firmalarının çalışmaları, bugün ve gelecekte savunma ile silah teknolojilerindeki gelişmelerin anlatılacağı bildirildi.

Savunma sektöründe önde gelen işletmelerin yöneticilerinin de derslerde öğrencilere hitap edeceği açıklandı. Pilot uygulama olarak bahar döneminde iki dersle başlanacak uygulamaya ilerideki dönemlerde yeni derslerle devam edileceği belirtildi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/savunma-sanayii-akademisinin-dersleri-kredilendirilecek/3120515

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler