Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTermik Santral Kazan İşletmeci Kursu Sertifika Programı

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Sertifika Programı

Termik Santral Kazan İşletmeciliği Nedir?

Termik santral kazan işletmeciliği, termik santralde bulunan buhar kazanının ve yardımcı ekipmanlarının düzenli çalışmasını sağlamak üzere bakım ve onarım işlemlerinin yapılmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği kurallarına yapılması gereken işlemler şöyledir:

 • Kontrol tablosunu kontrol etmek
 • Cihaz ayarlarını yapmak
 • Buhar miktarını ayarlamak
 • Tüm ünitelerin senkronize çalışmasını sağlamak
 • Jeneratör şarjlarını saptamak
 • Arıza kaydı yapmak

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde termik santral kazan işletmeci kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Nedir?

Termik santral kazan işletmeci kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan termik santral kazan işletmeci kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin termik santral kazan işletmeciliği işlerini yapabilmeleri amaçlanır. Kursiyerlerin su buhar sistemi, hava gaz sistemi ve elektrofiltre sistemi ile bu sistemlerin test ve kontrol işlemlerinin yapılışı konularında bilgi sahibi olmaları amaçlanır.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran termik santral kazan işletmeci kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Buhar Kazanı
 • Buhar Kazanı Yardımcı Ekipmanları
 • Buhar Kazanı ve Yardımcı Ekipmanlarında Bakım ve Onarım
 • Buhar Kazanı ve Yardımcı Ekipmanlarını Devreye Alma ve Devreden Çıkarma
 • Kaldırma Ekipmanları ve El Aletleri
 • Sızdırmazlığı Sağlama Teknikleri
 • İSG Yönetim Sistemleri

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursuna Kimler Katılabilir?

Termik santral kazan işletmeci kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Termik santral kazan işletmeci kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim termik santral kazan işletmeci kurs programına katılım sağlayabilir.

Online Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Kazanımları

Termik santral kazan işletmeci eğitimi ile kursiyerlerin elektrik ve enerji sektöründe termik santral kazan işletmeci olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Kontrol tablosu kontrolü nasıl ve neye göre yapılır?
 • Teçhizat ayarı ve kontrol düğmesi ayarı nasıl yapılır?
 • Kazana bağlı teçhizatla ilgili işlemler nelerdir?
 • Türbinlere verilen buhar miktarı nasıl ayarlanır?
 • Elektrojen ünitelerinin işlemdeki ünitelerle senkronize çalışması nasıl sağlanır?
 • Jeneratör şarjları nasıl tespit edilir?
 • Teçhizattaki arızalar nelerdir, arızların ayıt işlemi nasıl yapılır?
 • Termik santral kazan işletmeciliğinde kullanılan ekipmanlar ve el aletleri nelerdir?
 • İş sağlığı ve güvenliği açısından uyulması gereken kurallar nelerdir?

Termik Santral Kazan İşletmeci Kursu Olmak Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Termik santral kazan işletmeci olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Termik santral kazan işletmeci elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Termik Santral Kazan İşletmeci Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için termik santral kazan işletmeci sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Termik Santral Kazan İşletmeci Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Termik santral kazan işletmeci sertifikası, bireyin termik santralde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Termik santral kazan işletmeci olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Termik Santral Kazan İşletmeci Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı termik santral kazan işletmeci sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.