Ana SayfaKurslarKurumsal EğitimlerGörsel Vitrin Tasarımı Kursu

Görsel Vitrin Tasarımı Kursu

Görsel Mağazacılık ve Görsel Vitrin Tasarımı Nedir?

Mağazaların pazarlama yöntemlerinden biri de görsel düzenlemedir. Görsel düzenleme ve vitrin tasarımı, marka imajını ve vitrin ürünlerini sergilemek amacıyla uygulanan ve çoğu mağazanın da kullandığı bir yöntemdir. Perakende sektörünün en gerekli işlerinden biri olarak görsel tasarım ve düzenleme, bu alanda bilgi sahibi olan meslek çalışanları tarafından ele alınır. Görsel vitrin tasarımı kursu ise meslek elemanlarının ve bu alanda çalışacakların bilgi kaynaklarından biridir.

Görsel Vitrin Tasarımı Kursu Nedir?

Görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı eğitimi, vitrin sunumunun nasıl yapılacağı üzerine bir kurstur. Eğitim sürecinde, mağaza içi ve mağaza vitrinlerinde yer alacak ürünlerin nasıl düzenleneceğine dair bilgilere değinilir. Buradan hareketle de görsel düzenleme ve tasarım teknikleri hakkında bilgiler verilir. Yine renk uyumu ve mağaza aydınlatma gibi konular da kurs içeriklerinde yer alır. Genel olarak görsel vitrin tasarımı eğitimi; moda ağırlıklı eğitim kurumları ve sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir.

Genel olarak görsel vitrin tasarımı eğitiminin dersleri şu şekildedir:

 • Mağazacılık Sektörüne Genel Giriş
 • Moda ve Perakende Sektör Bilgisi
 • Görsel Mağazacılıkta Marka İmajı
 • Vitrin Ürünleri ve Aksesurları
 • Temel Görsel Sunum ve Vitrin Düzenleme Teknikleri
 • Temel Renk Bilgisi ve Aydınlatma Yöntemleri
 • Vitrin Mankenleri ve Ürünlerini Düzenleme Aşamaları

Eğitimin ders içeriklerinin sona ermesiyle kursiyerlerin bilgilerini ölçen sertifika sınavına geçilir. Kurs merkezinin düzenlediği sınavdan geçer not alan kursiyerlere katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası verilir.

Görsel Vitrin Tasarımı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı kursuna, bu alanda çalışmak isteyenler katılabilirler. Kursiyer adayları, görsel mağazacılık alanında kariyer hedeflemeleri durumunda eğitim alarak bu alanda kendilerini öne çıkarabilirler.

Online Görsel Vitrin Tasarımı Eğitimi Var mı?

Görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı programı, yüz yüze kurslar dışında online eğitim yoluyla da kursiyere sunulur. Online vitrin tasarımı eğitiminde, görsel düzenlemeye ilişkin meslek elemanlarının bilmesi gerekenler işlenir. Kurs sürecinde vitrin ve ürün uyumluluğu, renk ve aydınlatmanın nasıl kullanılması gerektiği gibi derslere yer verilir. Eğitimin sonunda ise bilgi kazanımlarını belgeleyen kurs bitirme sertifikası ya da katılım belgesi verilir.

Online Görsel Vitrin Tasarımı Eğitimi Yararlı mıdır?

Online görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla görsel mağazacılık alanında dikkat edilmesi gerekenleri ve mesleki bilgi ve becerileri öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Görsel Vitrin Tasarımı Kursu Kazanımları

Görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Genel mağazacılık kavramlarını,
 • Görsel düzenleme ve sunum aşamasında uygulanabilir teknikleri,
 • Ürünlerin renk uyumlarına göre nasıl vitrine yerleştirilmesi gerektiğini,
 • Mağaza içinde ve vitrinlerde hangi tür aydınlatmalarının kullanılacağını,
 • Satış ve pazarlamaya yardımcı olacak şekilde vitrinlerin nasıl düzenleneceğini,
 • Marka imajı kapsamında görsel mağazacılık tekniklerinin nasıl uygulanacağını öğrenmiş olurlar.

Görsel Düzenleme Elemanı Ne İş Yapar?

Görsel düzenleme elemanının baş görevi, görsel düzenleme tekniklerine uygun olarak vitrin sunumlarıyla ilgilenmektir. Görsel düzenleme elemanı, marka imajına göre vitrinlerin düzen ve sunumunu ele alır. Mağaza içindeki ürün ve vitrinleri renk, görsel, ergonomik ve aydınlatma açısından düzenler.

Vitrin Tasarımı Eğitim Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, görsel düzenleme elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı perakende ve mağazacılık alanında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Görsel Mağazacılık ve Vitrin Tasarımı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.