Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTekstil Apreciliği Kursu Sertifika Programı

Tekstil Apreciliği Kursu Sertifika Programı

Tekstil Apreciliği Nedir?

Tekstil apreciliği, tekstil materyalinin temizlenip düzeltilmesi ve daha parlak hale getirilmesidir. Bu uygulamalar materyal işlem görmeden önce yapılır. Bu nedenle tekstil apreciliği bitim işlemleri olarak da adlandırılır. Meslek elemanlarının apre işlemlerini yapabilmeleri için boyama ve apre kimyasalları için hesaplama yapabilmeleri gerekir. Apre işlemleri iş talimatı ve iş güvenliği kurallarına göre yapılmalıdır.

Tekstil Apreciliği Kursu Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tekstil apreciliği kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Tekstil Apreciliği Kursu Nedir?

Tekstil apreciliği eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan tekstil apreciliği kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin iş sağlığı ve güvenliği ve tekstil apreciliği konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tekstil apreciliği ders içerikleri şöyledir:

  • Temel Tekstil Uygulamaları
  • Tekstil Lifleri
  • Kimyasal ve Mekanik Apre Uygulamaları
  • Selüloz Mamullerde Apre
  • Protein ve Sentetik Mamullerde Apre

Tekstil Apreciliği Kursuna Kimler Katılabilir?

Tekstil apreciliği kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Tekstil Apreciliği Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tekstil apreciliği eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Tekstil Apreciliği Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tekstil Apreciliği Kursu Kazanımları

Tekstil apreciliği eğitimi ile kursiyerlerin tekstil sektöründe apre işlemleri yapabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Apre işlemleri için kullanılan materyaller ve makineler nelerdir?
  • Apre işlemleri nasıl ve ne amaçla yapılır?
  • Apre çeşitleri nelerdir?
  • Apre işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Apre işlemleri yaparken alınması gereken iş sağlığı önemleri nelerdir?

Tekstil Apreciliği Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tekstil apreciliği meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Tekstil Apreciliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tekstil apreciliği sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tekstil Apreciliği Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tekstil apreciliği sertifikası, bireyin tekstil apre işlemleri sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Tekstil apreciliği sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tekstil Apreciliği Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tekstil apreciliği sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.