Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKatı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Kursu Nedir?

Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Kursu Nedir?

Katı ve sıvı yakıtlı kalorifer ateşçisi; iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak alanında hizmet veren kişilere verilen unvandır. Merkezi ısıtma sistemlerinin temizliğinden, ısıtma sistemlerinin kontrol, bakım ve çalıştırma öncesindeki ön hazırlığına kadar tüm işlemlerden sorumludurlar. Ayrıca kazan ve katı yakıt yakma görevi de bu meslek kolunun sorumlulukları arasındadır.

Tüm bu görevlerin yerine getirilebilmesi için uzmanlık gerektirmektedir. Eğitimsiz bir biçimde bu alanda yapılan çalışmalar olumsuz sonuçlarla yol açabilir. Bu sebeple mevcut kurs programında kişinin mesleki görevlerini nasıl yerine getirmesi gerektiğine yönelik bilgiler verilir.

Katı ve sıvı yakıtlı kalorifer ateşçisi eğitim programı bu alanda çalışmak ve iş sahibi olmak isteyen ya da mevcut durumunda zaten bu alanda çalışmakta olan bireyleri sektöre hazırlayıcı ve alana ait en güncel bilgileri öğretmek amacıyla nitelikli ve sistematik bir şekilde hazırlanır.

Katı ve sıvı yakıtlı kalorifer ateşçisi mesleği sorumlulukları;

  • Çalışanlar arasında hem düzeni hem de disiplini sağlamak,
  • Kazanları kurallara göre çalıştırmak,
  • Kazanlarla kazan dairesindeki yer alan araç ve gereçlerin bakım ve temizliğini yapmak,
  • Tesisat ve kazanların ihtiyacı olan genel onarım, bakım ile kontrollerini gerçekleştirmek.

Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Eğitimi Ders İçerikleri

  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Merkezi Isıtma Sistemleri Tanıma
  • Katı Yakıtlı Kazan Yakma
  • Sıvı Yakıtlı Kazan Yakma

Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Eğitimi İş Olanakları

Sertifika sahibi bireyler aşağıda verilen alanlar başta olmak üzere mesleki yeterliliklerine göre ısıtma sistemleri alanında çalışabilmektedirler.

Kimler Katılabilir?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde Katı ve sıvı yakıtlı kalorifer ateşçisi eğitimi kursu okuryazarlığı olan herkese açık bir programdır. Sağlık durumu mesleği icra etmek için uygun olan ilkokul mezunları kursa katılım sağlayabilir. Reçme makineci elemanlarının el becerisine sahip olması da önemlidir.

Online Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi Kursu Var Mı?

Her meslek için eğitim gerektiği gibi Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi elemanı olarak çalışabilmek için de mutlak bir eğitim alınması gerekmektedir. Bu eğitimler özel eğitim kurumlarında ya da ilgili bakanlığa bağlı meslek edindirme kurumlarında alınabilir. Bu kurs için yüz yüze eğitim imkanı bulunduğu gibi online eğitim imkanı da bulunmaktadır. Müfredat ve sınav sistemi iki eğitim türünde de aynı olan Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi kursunda seçim tamamen kursiyerin tercihine bırakılabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.