Fransızca Kursu

Fransızca Nasıl Bir Dil?

Fransızca, 28 ülkenin ve Avrupa Birliği’nin resmi dilidir. 19. ve 20. yüzyılda, günümüzün İngilizcesi konumunda bulunan Fransızca Hint Avrupa Dil ailesinin Avrupa kolundandır. Roman dil grubuna ait olan Fransızca, Latincenin devamı niteliğindir.

Fransız alfabesi, 5 aksan işareti bulunan 26 harften meydana gelir. Alfabede 6 sesli harf, 20 sessiz harf bulunur. Fransızcanın diğer dillerle arasında birtakım farklılıklar vardır. En önemli farklılık gırtlak kullanılması gereken dil olmasıdır. Diğer farklar ise şu şekildedir:

 • Bazı harfler yan yana geldiğinde farklı telaffuz edilir.
 • Dördü çok sık kullanılan 20 adet özel karakter vardır.
 • Bazı kelimelerin Türkçe karşılığı yoktur.
 • Sonu d, s, t, x ile biten kelimeler genellikle telaffuz edilmez.

Fransızca aşkın dilidir. Melodik dil olması nedeniyle ikinci dil olarak tercih edilir.

Fransızca Kursu Nedir?

Fransızca kursu, genellikle ana dili Fransızca olan uzman eğitmenler tarafından farklı öğrenme seviyelerinde Fransızca eğitimi verilen sertifika programıdır. Bu eğitim programlarında Fransızca konuşma, okuma ve yazma amacıyla özel dersler veya grup dersleri verilir.

Fransızca dil kursu, halk eğitim merkezleri, belediyeler ve özel sektörde hizmet veren eğitim kurumları (dil okulu) tarafından verilir. Online Fransızca kurs programları da vardır. Bu programlar mekâna veya zaman dilimine bağlı kalma zorunluluğunu ortadan kaldırması sebebiyle tercih edilir.

Fransızca online kurs veya yüz yüze Fransızca dil eğitimi için üst yaş sınırı yoktur. Alt yaş sınırı ise 7’dir. Bazı kurumlar çocuklar için farklı gruplar açarak Fransızca eğitimini yaş grubuna uygun olarak verir. Fransızca dil kursuna Fransızca öğrenme isteği olan herkes katılabilir. Bununla birlikte Fransızca kursuna katılanlar Fransızca dil ve edebiyatı bölümü öğrencileri ve Fransızca yeterlilik sınavına hazırlananlardır.

Fransızca kursu eğitim programları yaş ve hedef doğrultusunda şu şekilde kategorize edilir:

 • Fransızca temel eğitim
 • İş Fransızcası (mesleki Fransızca)
 • Çocuklar için Fransızca
 • DELF (Diplôme D’études En Langue Française/ Fransız Dili Çalışmaları Diploması) ve TCF (Test de Connaisance du Français/ Fransızca Bilgi Seviyesi Testi) sınavları hazırlık kursları

Fransızca Kursu Ders İçerikleri

Fransızca dersler, diğer yabancı dil kurslarında olduğu gibi farklı seviyelerde verilir. Eğitim sürecinin başlamasından önce seviye belirlemek için sınav yapılır. Sınav sonucu kişilerin Fransızca dil bilgisi konusunda ipucu verir. Fransızca eğitim programının belirleyici unsuru olan Fransızca dil seviyeleri şöyledir:

A1 Debutant

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) doğrultusunda Fransızca dil öğreniminde ilk seviye A1 olarak ifade edilir. Bu kurda temel gramer kuralları öğretilir. A1 seviyesi Fransızca tamamlandığında temel ihtiyaçlar için yalın ve basit cümleler kurmak ve kendini tanıtmak mümkün olur.

A2 Elementaire

Fransızca A2 seviyesi, başlangıç üzeri orta seviyedir. Bu kurda okuma yazma seviyesi ilerlese de akademik eğitim için yeterli değildir. Kuru tamamlayanlar adres tarifi sorma veya adres tarifi verme, geçmiş zaman diliminde yaşanmış olayları anlatabilme yeterliliğine sahip olur.

B1 Pre-Intermediare

Fransızca B1 seviyesi, üçüncü seviye olup minimum işe giriş koşuludur. Bu kuru başarıyla tamamlayan kursiyerler noktalama işaretleri ve imla kuralları hakkında bilgi edinmiş olur.

B2 Intermediare

Fransızca B2 seviyesi, temel Fransızca eğitiminde son seviyedir. Bu kuru tamamlayanlar akıcı şekilde kendini ifade edebilir, basılı yayınları okuyabilir ve Fransızca deyim ve kalıpları öğrenebilir.

C1 Intermediare 2

Fransızca C1 seviyesi, orta seviyenin sonuncusudur. Kuru tamamlayanlar Fransızca diline hakim olur. Bu sayede hem yazılı hem sözlü iletişim kurarak karmaşık cümle yapılarını anlayabilir.

C2 Avance

Fransızca C2 seviyesi, Fransızca eğitiminde son seviyedir. İleri düzey Fransızca eğitimi tamamlandığında Fransız biriyle sözel ya da akademik ve resmi yazışma yöntemiyle iletişim kurmak mümkün olur.

Fransızca Dil Sertifikası Nasıl Alınır?

Fransızca eğitimi sonunda yapılan değerlendirme sınavında seviyeye uygun Fransızca dil sertifikası verilir. Fransız Üniversiteleri’nde öğrenim görmek için ise yeterlilik testleri uygulanır ve bu doğrultuda dil sertifikası verilir. Fransa’daki Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan yeterlilik testleri şunlardır:

 • DILF (Diplôme Initial de Langue Française)
 • DELF (Diplôme d’Etudes en Langue Française)
 • DALF (Diplôme Approfondi de Langue Française)

Fransızca Sertifikası Ne İşe Yarar?

Fransızca sertifikası Fransızca bilgisinin göstergesidir. MEB onaylı olarak düzenlenen kursların sonunda verilen sertifika özgeçmişin güçlü olmasında ve istihdamda öncelik kazanmada etkilidir. Sertifika tüm sektörlerde iyi bir kariyer anlamına gelir. Fransızca yeterlilik sınavları sonunda alınan belge ise yurt dışında öğrenim dili Fransızca olan bir okula veya işletmeye kabul edilmek anlamına gelir.

Fransızca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Fransızca öğrenmek isteyenlerin en çok yanıt aradığı Fransızca kaç ayda öğrenilir sorusunun net bir karşılığı yoktur. Öğrenme süresi üzerinde belirleyici olan onlarca unsur vardır. Sadece 14 günde A1 veya A2 seviyesinde Fransızca öğrenme vaadinde bulunan Fransızca kursları vardır. Kursların kur sürelerinde farklılık olsa da ortalama öğrenme süresi her kur için 2-3 ay şeklindedir.

Fransızca, uluslararası örgütlerin ve dünyanın en iyi üniversitelerinin dilidir. Bu nedenle Avrupa dilleri arasında popülerdir. Nitekim UNESCO verilerine göre Fransızca, dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında ilk sıralarda yer alır. Fransızcanın bu denli popüler bir lisan olması, yabancı dil kursları arasında en popüler olanlardan birinin Fransızca kursu olmasına açıklık getirir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.