Ana SayfaHaberler'Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu' Erişime Açıldı

‘Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’ Erişime Açıldı

Diyabetli öğrencilerin, eğitim sürecini güvenli şekilde geçirmeleri ve tüm okul çalışanlarına konuya ilişkin eğitim verilmesi amacıyla hazırlanan “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu” erişime açıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaklaşık 23 bin öğrencinin, tip 1 diyabet tanısı bulunuyor ve okul ortamında kan şekeri ölçümü ve insülin tedavisi için desteğe ihtiyaç duyuyor.

Okul yöneticileri, öğretmenler ve çalışanlarının diyabet konusundaki farkındalığının artırılması için Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında protokol imzalandı.

Protokol kapsamında eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları için hazırlanan “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu” erişime açıldı. Platform için yeni videolar hazırlandığı vurgulanan açıklamada, belgeseller ve çalışmalardan da faydalı olabileceklerin platforma eklendiği belirtildi.

Acil durumlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğine ilişkin kaynak oluşturulan platformda öğretmenlerin, 1, 2 ve 3. seviye eğitimlerini tamamlayarak “Okulda Diyabet Programı Eğitim Belgesi” alabildiği kaydedildi. “Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu”na https://okuldadiyabet.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek.

“Herkesin katılımcı belgesi almasını hedefliyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çevresinde diyabetli olmayan kişilerin de platform sayesinde faydalı bilgilere ulaştığını belirtti.

Platformdan eğitim alan personelin, diyabetli çocukların okul yaşamı boyunca sağlıklarının korunması için önemli bilgiler edindiğini aktaran Özer, “Başlangıçta, Tip 1 diyabet hastalığı bulunan öğrencisi olan öğretmenler ve tüm okul personelinin eğitim amaları sağlanacak. Eğitimin tamamlanmasının ardından öğretmen, okul hemşiresi veya okul personelimiz için hazırlanan Okulda Diyabet Programı Eğitim Platformu’ndaki eğitim modülünü başarıyla tamamlayanların katılımcı belgesi almasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı. Bakan Özer, tüm veli, öğretmen ve okul yöneticilerini platformu kullanmaya davet etti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/okulda-diyabet-programi-egitim-platformu-erisime-acildi/2743177

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler