Latince Kursu

Latince Nasıl Bir Dil?

Latince, İtalya’da Hint Avrupa ortaya çıkmış bir dildir. Hint Avrupa dil ailesine ait olan bu antik dil, Yunan alfabesi ile Etrüsk alfabesi karışımıdır. Eski Roma İmparatorluğu döneminde resmi dil olan Latinceden günümüze kalan dilde birçok ünlü söz vardır. İtalyanca, Romence, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce dilleri Latince’nin torunları olarak kabul edilir. Latince, bilimin ve yönetimin dili olarak kabul edilir.

Latince Kursu Nedir?

Latince için “ölü bir dil” ifadesi kullanılır; fakat batı dilleri ve modern terminolojideki etkisi yadsınamaz. Öyle ki birçok alanda Latince yan disiplin olarak çalışılır. Bu durum Latince kursu için gösterilen talebi açıklamaktadır. Latince eğitimi, dil eğitimi veren kurumlardan ziyade üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri tarafından verilir. Üniversitelerde bazı akademisyenler gönüllü olarak Latince dersleri verirler. Latince kursu ders içerikleri de diğer yabancı diller için geçerli olduğu gibi farklı seviyelere göre değişir.

Latince Kursuna Kimler Katılabilir?

Dil kurslarına katılmak için özel bir koşul yoktur. İsteyen herkes kursa katılabilir. Kursun katılımcı profili genel olarak şöyledir:

  • Çeviri alanında çalışan akademisyenler ve öğrenciler
  • Hukuk alanında çalışan akademisyenler ve öğrenciler (modern hukukun temelinin Roma Hukuku olması nedeniyle)
  • Sağlık ve fen bilimleri alanında çalışan akademisyenler ve öğrenciler
  • Tarih, sanat ve turizm alanında çalışan akademisyenler ve öğrenciler
  • Felsefe alanında çalışan akademisyenler ve öğrenciler
  • Akdeniz ve Avrupa ülkelerinin kültürlerini öğrenmek isteyenler
  • Tamamen farklı bir dili öğrenmek isteyenler

Latince Nasıl Öğrenilir?

Latince öğrenmek için en iyi kaynak Latince kursu diyebiliriz. Diğer dillerdeki gibi dil öğreten mobil uygulamalar ile Latinceyi öğrenmek mümkün olmayabilir. Ezberi güçlü olmayan kişilerin dili öğrenmeleri kolay olmayabilir.

Latince Sertifikası Nasıl Alınır?

Latince kursu sonunda katılımcı belgesi veya sertifikası verilir. Yani, sertifika almak için yapmak gereken öncelikle eğitim almaktır. Latince sertifikasyon süreci eğitim için kayıt yapılmasıyla başlar. Eğitim içeriklerinin tamamlanmasının ardından sertifika sınavı yapılır. Sınavda başarılı olanlar sertifika sınavı almaya hak kazanırlar.

Latince Sertifikası Ne İşe Yarar?

Latince sertifikası, Latince bilgisinin göstergesidir. Latince biliyor olmak her sektörde fayda sağlamayabilir. Özellikle felsefe, hukuk, tıp alanında uzman seviyede kişilerin Latince öğrenmeleri avantaj sağlar. Sertifika daha güçlü bir portfolyo anlamına gelir. 

Latince Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı Latince sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.