Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuEndüstriyel Kalıpçı Kursu Eğitim Programı

Endüstriyel Kalıpçı Kursu Eğitim Programı

Endüstriyel Kalıpçılık Nedir?

Endüstriyel metal üretiminde yer alan meslek elemanlarından biri de endüstriyel kalıpçılardır. Endüstriyel kalıpçılar, metal ya da metal olmayan imalat parçalarının presleme yoluyla kalıp modellerini çıkarırlar. Endüstriyel kalıpçılarının mesleki bilgi kaynaklarından biri ise endüstriyel kalıpçılık kursudur. Kurs yoluyla meslek elemanları dikkat etmeleri gereken süreçleri ve uygulamaları tanırlar.

Endüstriyel Kalıpçı Kursu Nedir?

Kurs programı, endüstriyel kalıpçılık mesleğini tanıtır niteliktedir. Genel olarak hazırlanan endüstriyel kalıpçı kursunu, tehlikeli işlere yer veren eğitim merkezleri verir. Verilen kurs kapsamında, endüstriyel kalıpçının yapacağı işlere yönelik bilgiler sunulur.

Genel olarak endüstriyel kalıpçı kursunun ders içerikleri şöyledir:

 • Endüstriyel Kalıpçılık Nedir?
 • Endüstriyel Kalıpçılık İşlemleri
 • Kalıp Parçaları İşleme
 • Endüstriyel Kalıp Çeşitleri
 • Soğuk ve Sıcak Şekillendirme Kalıpları
 • Endüstriyel Kalıpçılıkta İş Sağlığı ve Güvenliği

Eğitim ders içeriklerinin tamamlanmasıyla kursiyerin bilgi kazanımını ölçen sertifika sınavına geçilir. Yapılan sınav genellikle çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme belgesi almaya da hak kazanırlar.

Endüstriyel Kalıpçı Kursu Eğitim Süresi

Endüstriyel kalıpçı kursu, tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamda yer aldığı için genellikle ders süresi en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel Kalıpçı Kursuna Kimler Katılabilir?

Endüstriyel kalıpçı eğitimine, bu alanda ön bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber gerekli bilgileri edinip mesleği icra etmek isteyenlerin, işin tehlikeli işler kapsamında olduğunu bilmeleri gerekir. Bundan ötürü de herhangi bir ruhsal veya bedensel sorunun olmaması şarttır.

Online Endüstriyel Kalıpçı Kursu Var Mı?

Endüstriyel kalıpçı eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Kalıp işlemlerini ve mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online endüstriyel kalıpçılık kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online endüstriyel kalıpçılık eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online endüstriyel kalıpçılık programı, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Endüstriyel Kalıpçı Eğitimi Faydalı mıdır?

Online endüstriyel kalıpçı kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkate alınması gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online endüstriyel kalıpçı kurs programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Endüstriyel Kalıpçı Kursu Kazanımları

Endüstriyel kalıpçı eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Endüstriyel kalıpçılığının kapsamını,
 • Endüstriyel kalıp imalatında alınması gereken işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Endüstriyel kalıp çeşitlerini,
 • Sıcak ve soğuk kalıp şekillendirme işlemlerini,
 • Endüstriyel kalıpçılıkta kullanılan araç ve gereçleri,
 • Kalıpların özelliklerini ve kullanım alanlarını,
 • İmalat öncesi teknik resim ve malzeme hesaplamalarının nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Endüstriyel Kalıpçı Ne İş Yapar?

Endüstriyel kalıpçının başlıca görevi, kalite ve iş sağlığı standartlarına uygun imalat aşamalarını yerine getirmektir. Bu kapsamda da meslek elemanları, metal veya plastik parçaların takım tezgahlarında imalat kesimini gerçekleştirirler. Ayrıca endüstriyel kalıpçılar, imalat öncesi gerekli malzeme hesaplamaları da yaparlar. Yine imalatın verimli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına kalite kontrol ve iş sağlığı-güvenliği uygulamalarını esas alırlar.

Endüstriyel Kalıpçılık Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, endüstriyel kalıpçı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlamış olur.

Endüstriyel Kalıpçılık Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan endüstiyel kalıpçı kurs belgesi ; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.