Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Kursuİş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Sertifika Programı

İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Sertifika Programı

İş Makineleri ve Ekipmanları Nedir?

İş makineleri ve ekipmanları, başta loder, ekskavatör, kamyon, finişer olmak üzere yol yapımı, bayındırlık faaliyetleri, tarım ve sanayi alanlarında kullanılan tüm makineleri ve ekipmanları kapsar. Bu ekipmanlar makine kullanım talimatları ve temel iş sağlığı ve işçi güvenliği kurallarına göre kullanılırlar.

İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde iş makineleri ve ekipmanları kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Nedir?

İş makineleri ve ekipmanları eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan iş makineleri ve ekipmanları kursusektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin iş makinesi operatörü olarak çalışmalarını sağlayacak temel bilgilere sahip olmaları amaçlanır. İş makineleri ve ekipmanları operatörlüğünde uygulanması gereken iş güvenliği kurallarının öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • İş Makineleri ve Ekipmanları
  • İş Makinesi Operatörlerinin Görev ve Sorumlulukları
  • Ekipman Seçim Süreci
  • Ekipmanlarda Bakım ve Onarım

İş Makineleri ve Ekipmanları Kursuna Kimler Katılabilir?

İş makineleri ve ekipmanları kursuokuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. İş makineleri ve ekipmanları eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes, yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılan sertifika programına katılabilir.

Online İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

İş Makineleri ve Ekipmanları Kursu Kazanımları

İş makineleri ve ekipmanları kursu ile kursiyerlerin inşaat ve makine teknolojisi kullanılan tüm işletmelerde operatörlük yapabilecek donanıma sahip olmaları mümkün olur. Eğitim sayesinde temel olarak şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • İş makinesi kullanan operatörlerin hem iş sağlığı ve güvenliği hem de mesleki acıdan dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
  • Ekipman seçimi nasıl, neye göre yapılmalıdır?
  • Operatörün iş makinesinin verimli ve sorunsuz çalışması için yapması gereken işlemler nelerdir?

İş Makineleri ve Ekipmanlarından Sorumlu Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. İş makineleri ve ekipmanlarını kullanabilecek yeterliliğe sahip olmak için de eğitim almak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da önem taşır.

İş Makineleri ve Ekipmanları Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için iş makineleri ve ekipmanları sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

İş Makineleri ve Ekipmanları Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. İş makineleri ve ekipmanları sertifikası, bireyin operatör olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

İş Makineleri ve Ekipmanları Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı iş makineleri ve ekipmanları sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.