Ana SayfaHaberlerMilli Eğitim Bakanlığından Okullara 6,2 Milyar Lira Bütçe

Milli Eğitim Bakanlığından Okullara 6,2 Milyar Lira Bütçe

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 2023 eğitim-öğretim yılının başından bugüne değin okullara 6,2 milyar lira bütçe gönderildiğini belirtti.

Bu Yıl İlk Kez Okullara Doğrudan Bütçe Gönderildi

MEB Bakanı Özer, açıklamasının devamında bu yıl ilk defa eğitim ve öğretime hazırlık kapsamında başlatılan tüm okullara bütçe gönderiminin sürdüğünü bildirdi. Eğitimde fırsat eşitliğini yaratmak amacıyla her okula ihtiyacı ölçüsünde bütçe gönderildiğini ifade eden Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni eğitim- öğretim yılı hazırlıkları için okullara ilk etapta 3,1 milyar lira bütçe gönderilmişti. Bugün itibarıyla okullarımıza gönderdiğimiz doğrudan bütçenin miktarı 6,2 milyar liraya ulaştı. Okullarımız temizlik, kırtasiye malzemeleri, donatım ve küçük onarımlar için 4,1 milyar lira harcama yaptı. Geri kalan, oluşacak yeni giderler için hazır bekliyor. Gönderdiğimiz bütçe nihai değildir. İhtiyaç oldukça okullarımızı destelemeye, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Özer, devlerin okulların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olduğunu belirterek eğitim yılı başında hiçbir veliden kayıtla ilişkilendirecek şekilde bağış istenemeyeceği de ifade ettiklerini hatırlattı. Özer, bu konudaki şikayetlerin dinlenerek 398 soruşturma açıldığını, 244 soruşturmanın hâlâ devam ettiğini ve sonuçlanan 154 soruşturmanın da yaptırım kararlarının uygulama aşamasında olduğunu bildirdi. Bakan Özer, soruşturmalar sonucunda ise 29 okulun yöneticisine disiplin cezasının getirildiğini belirterek 2 okulun müdürünün de yöneticilik görevinden alınması teklinin getirildiğini ve bunlardan birinin uygulandığını diğerinin ise değerlendirme aşamasında olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/mebden-okullara-iki-ayda-6-2-milyar-lira-butce-/2736089

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler