Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuKompresörcü Kursu Sertifika Programı

Kompresörcü Kursu Sertifika Programı

Kompresörcü Nedir?

Kompresör, madencilik sektöründe kullanılan bir cihazdır. İş güvenliği kuralları doğrultusunda kompresörcü unvanıyla çalışan meslek elemanları tarafından kullanılır. Bu mekanik aletin amacı gazları ve havayı büyük bir basınçla sıkıştırmaktır. Kompresörcü, bu cihazı çalıştırmadan önce, çalıştırma sırasında ve sonrasında yapılacak tüm işlemlere ve cihazın özelliklerine hakimdir.

Kompresörcü Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kompresörcü kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Kompresörcü Kursu Nedir?

Kompresörcü kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kompresörcü kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kompresör kullanımı konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel kurallar da eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran kompresörcü kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Kompresör Kullanım Alanları
  • Kompresör Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Kompresör İşlemleri
  • Kompresörcünün Görev ve Sorumlulukları

Kompresörcü Kursuna Kimler Katılabilir?

Kompresörcü kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Kompresörcü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kompresörcü kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır.

Online Kompresörcü Kursu Faydalı Mıdır?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Kompresörcü kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır.

Online Kompresörcü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır. Online eğitim yeterli sayıda talep olması durumunda açılır ve uzaktan eğitim ile temel bilgiler aktarılır.

Kompresörcü Kursu Kazanımları

Kompresörcü kursu ile kursiyerlerin maden sektöründe elektrikli makine ile çalışan kompresör makinesini kullanabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Kompresör makinesi hangi alanlarda kullanılır?
  • Kompresörü kullanırken neleri dikkate almak gerekir?
  • Kompresör makinesi işlemleri nelerdir?
  • İş sağlığı ve güvenliği bakımından alınması gereken önlemler nelerdir?

Kompresörcü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Kompresörcü olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Kompresörcü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için kompresörcü sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Kompresörcü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Kompresörcü sertifikası, bireyin gereken mesleki niteliklere sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar maden işletmelerinde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Kompresörcü Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı kompresörcü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.