Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuYaş Boya Üretimi Kursu Sertifika Programı

Yaş Boya Üretimi Kursu Sertifika Programı

Yaş Boya Nedir?

Yaş boya, sanayi sektöründe kullanılan boyadır.  Yaş boya, uçucu özellik gösterir. İnce kaplama veya ince bitiş yapmayı kolaylaştırır. Üretim; GMP (İyi Üretim Uygulamaları), GLP (İyi Laboratuvar Uygulamaları) ve SOP (Standart Operasyon Prosedürü) standartlarına göre yapılır. Üretimde bu standartlara ek olarak iş sağlığı ve güvenliği kanunu temel ilkeleri de baz alınır. 

Yaş Boya Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yaş boya üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Yaş Boya Üretimi Kursu Nedir?

Yaş boya üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı,sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin GMP, GLP, SOP standartları ve yaş boya üretim teknikleri konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran yaş boya üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Yaş Boya Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Solvent Bazlı Boya Üretimi Hazırlık Süreci
  • Solvent Bazlı Boya Üretimi Prosesi

Yaş Boya Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Yaş boya üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenir.

Online Yaş Boya Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Yaş boya üretimi kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda verilir. Uzaktan eğitimde kursiyerlere temel teorik bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir.

Online Yaş Boya Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Yaş Boya Üretimi Kursu Kazanımları

Yaş boya üretimi kursu ile kursiyerlerin kimya endüstrisinde yaş boya üretim sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • Boya üretiminde kullanılan hammaddeler nelerdir?
  • Yaş boya ile toz boyanın farkı nedir?
  • Yaş boyanın avantajları nelerdir?
  • Yaş boya üretiminde kalite kontrol için hangi işlemleri yapmak gereklidir?
  • Boya üretiminde hangi teknikler kullanılır?
  • Solvent bazlı boya nedir?
  • Yaş boya üretiminde iş sağlığı ve güvenliği bakımından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaş Boya Üretimi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Yaş boya üretiminden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Yaş Boya Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için yaş boya üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Yaş Boya Üretimi Kursu Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Yaş boya üretimi sertifikası, bireyin yaş boya sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Yaş Boya Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı yaş boya üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.