Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Sertifika Programı

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Sertifika Programı

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Nedir?

Sıvı ve katı madeni yağ, ham petrolün yağlayıcı özellik kazanmış halidir. Madeni yağın bu özelliğe sahip olabilmesi için özel işlemler yapılır. Bu işlemler şöyledir:

 • Baz yağ elde edilmesi,
 • Baz yağların sınıflandırılması,
 • Yağlara çeşitli katkı maddeleri karıştırılması.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sıvı ve katı madeni yağ üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Nedir?

Sıvı ve katı madeni yağ üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim programısektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin sıvı ve madeni yağ üretim depolama ve taşıma işlemlerini yapabilecek bilgiye sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran sıvı ve madeni yağ üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Baz Yağlar
 • Hammadde Taşıma
 • Üretim Prosesi
 • Depolama ve Sevkiyat İşlemleri
 • FIFO Kuralı

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Sıvı ve katı madeni yağ üretimi kurs programıokuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Sıvı ve katı madeni yağ üretimi eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Online eğitimde kursiyerlere temel teorik bilgiler aktarılır.  Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir.

Online Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Kursu Kazanımları

Sıvı ve katı madeni yağ üretimi eğitimi ile kursiyerlerin kimya teknolojisi kullanılan işletmelerde yağ üretiminde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Sıvı katı madeni yağ üretiminde iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • FIFO kuralı nedir?
 • Madeni yağların ham maddesi nedir, nasıl elde edilir?
 • Baz yağlar neye göre sınıflandırılır?
 • Yağlara hangi katkı maddeleri ne amaçla karıştırılır?
 • Karıştırma, dolum ve numune alma prosesleri nasıldır?

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretim Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Sıvı ve katı yağ üretiminden sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Meslek elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için madeni yağ üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sıvı ve katı madeni yağ üretimi sertifikası, bireyin madeni yağ üretiminde çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sıvı ve katı madeni yağ üretimi sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Sıvı ve Katı Madeni Yağ Üretimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı sıvı ve katı madeni yağ üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.