Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Sertifika Programı

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Sertifika Programı

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Nedir?

Sondaj makineleri, kayaların parçalanması veya delik açılması amacıyla kullanılan iş makineleridir. Bu makinelerin verimli çalışması ve amacına ulaşması için periyodik olarak bakıma tabi tutulması gerekir. Bu bakım ve onarım ilgili konuda ve iş güvenliği konusunda eğitim almış sondaj işçileri tarafından yapılır.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sondaj makineleri bakım ve onarım kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Nedir?

Sondaj makineleri bakım ve onarım kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen bir eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan kurs programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, yer ve yol çalışmaları kapsamında sondaj işçisi olarak görev alabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak mesleki konular ele alındığı gibi iş sağlığı ve işçi güvenliği ile ilgili konular da ele alınır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran sondaj makineleri bakım ve onarım kursu ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
 • Sondaj Makinesinin Özellikleri ve Kullanım Alanları
 • Malzeme Taşıma ve Kaldırma
 • Malzeme Kaldırma Ekipmanları
 • Rulmanlar ve Yatakların Bakım ile Onarımı
 • Mekanikli El Aletlerinin Bakım ve Onarımı

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Sondaj makineleri bakım ve onarım kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Sondaj makineleri bakım ve onarım kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Uzaktan eğitim programı yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır ve temel teorik bilgiler aktarılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir.

Online Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Kursu Kazanımları

Sondaj makineleri bakım ve onarım kursu ile kursiyerlerin;

 • İş güvenliği kurallarını,
 • İş talimatlarını,
 • Makine kullanım talimatlarını göz önünde bulundurarak makine bakım ve onarım işlerini yapabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır.

Amaca yönelik olarak ele alınan konular sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Sondaj makineleri bakım ve onarımı sırasında iş güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Sondaj makinelerinin bakım ve onarımı ne göre, nasıl yapılır?
 • Sondaj makinesinin özellikleri nelerdir?
 • Sondaj makinesi ile malzemeler nasıl taşınır?
 • Rulman ve yatak bakımı nasıl yapılır?

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Sondaj işçisi olarak sondaj makineleri bakım ve onarımından sorumlu meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için sondaj makineleri bakım ve onarım sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sondaj makineleri bakım ve onarım sertifikası, bireyin sondaj işçisi olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir.

Sondaj Makineleri Bakım ve Onarım Eğitimi Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı sondaj makineleri bakım ve onarım eğitimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.