Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuPlastik İşleme Kursu Sertifika Programı

Plastik İşleme Kursu Sertifika Programı

Plastik İşleme Nedir?

Plastik işleme, plastik hammaddenin eritilerek özel kalıplara dökülmesi işlemidir. Plastik işleme işlemleri yapan kişilerin görev ve sorumluluklarını yerine getirirken meslekle ilişkili şu konularda bilgi sahibi olmaları gerekir:

 • Plastik enjeksiyon makinesi ve extruzyon kalıplama makinesi,
 • Hammadde ve boya maddeleri,
 • Termostat ve basınç ayarları,
 • Erimiş hammaddeyi kalıba geçirme,
 • Artık plastik malzeme işleme.

Plastik İşleme Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde plastik işleme kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Plastik İşleme Eğitimi Nedir?

Plastik işleme eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan plastik işleme eğitimi sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlere iş sağlığı ve güvenliği kurallara uygun olarak plastik işleme işlemleri yapmak için ihtiyaç duyduğu bilgiler aktarılır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran plastik işleme kursu müfredatı şöyledir:

 • Plastik İşleme Makineleri İçin Hammadde Hazırlama
 • Plastik İşleme Makinelerinin Üretime Hazırlanması
 • Üretim Hataları

Plastik İşleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Plastik işleme kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin plastik işleme sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Plastik İşleme Eğitimi Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Plastik işleme eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olanlar online plastik işleme kursu eğitim programına katılabilir.

Online Plastik İşleme Eğitimi Faydalı Mıdır?

Online plastik işleme eğitimi ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır. Sertifika sınavı da online ortamda yapılır.

Plastik İşleme Kursu Kazanımları

Plastik işleme kursu eğitim programıile kursiyerlerin plastik teknolojisini kullanabilecek yeterliliğe sahip olması amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Plastik işleme sırasında iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Termostatı ve basınç nasıl ayarlanır?
 • Hammadde ve boya maddeleri neye göre karıştırılır?
 • Hammadde ve boya maddelerini makine deposuna doldururken göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir?

Plastik İşleme Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Plastik işleme elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Plastik işleme elemanlarının disiplinli, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Plastik İşleme Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için plastik işleme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Plastik İşleme Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sertifika, bireyin plastik işleme sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Plastik işleme sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Plastik İşleme Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı plastik işleme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.