Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuAğaç Kesme ve Boylama Kursu Sertifika Programı

Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Sertifika Programı

Ağaç Kesme ve Boylama Nedir?

Ağaç boylama, ağaçlar devrildikten sonra sınıflandırması işlemi sırasında ağaçların bölümlere ayrılması için yapılan işlemlerdir. Ağaç kesme ve boylama işlemleri şu adımlardan oluşur:

 • Kesim hazırlığı,
 • Kesim sahasının ve malzemelerin hazırlanması,
 • Alanın ve kullanılan malzemelerin temizliği,
 • Devirme oyuğu açılması,
 • Devirme kesişi yapılması,
 • Yuvarlak odun elde edilmesi.

Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ağaç kesme ve boylama kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Nedir?

Ağaç kesme ve boylama kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan ağaç kesme ve boylama eğitimi, sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Kurs programı eğitim içeriğinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilişkili kanunun yanı sıra şu kanun ve yönetmelikler baz alınmıştır:

 • Çevre Kanunu
 • Orman Kanunu
 • Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği
 • Orman Emvalinin İstihsaline Ait Yönetmelik
 • Çevre Denetim Yönetmeliği

Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir. Kurs programında, orman mallarına kesme ve boylama işlemleri uygulamak için bilinmesi gerekenler üzerinde durulur. Ayrıca temel iş sağlığı ve güvenliği kurallarının öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran eğitim içeriği şöyledir:

 • Ağaç Kesme ve Boylama İşlemlerinde İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği
 • Kesim Hazırlığı
 • Kesme ve Boylama
 • Sürütme, Taşıma, Depolama ve İstifleme

Ağaç Kesme ve Boylama Kursuna Kimler Katılabilir?

Ağaç kesme ve boylama kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir.

Online Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Ağaç kesme ve boylama kursuda online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes uzaktan eğitim programına katılabilir. Online eğitim ile kurs verilmesi için yeterli katılımcı sayısına ulaşılması gerekir. Online eğitimde kursiyerlerin en temel bilgileri öğrenmeleri sağlanır.

Online Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Kazanımları

Eğitim programı ile kursiyerlerin ormancılık sektöründe ağaç kesme ve boylama işlerinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Yapılan işlemlerde iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Boylama nedir?
 • Ağaç kesme boylama işlemi hangi yönetmeliğe göre yapılır?
 • İşlemler için nasıl hazırlık yapılır?

Ağaç Kesme ve Boylama Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Ağaç kesme ve boylama elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Ağaç Kesme ve Boylama Kursu Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için ağaç kesme ve boylama sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Ağaç Kesme ve Boylama Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sertifika, bireyin ormancılık sektöründe ağaç kesime ve boylama işlerinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Ağaç Kesme ve Boylama Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı ağaç kesme ve boylama sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.