Ana SayfaHaberlerBaşöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı Başvuru Sonucu Açıklandı!

Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı Başvuru Sonucu Açıklandı!

Uzman öğretmenlik eğitim programı 18 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında; başöğretmenlik eğitim programı ise 18 Temmuz-19 Eylül tarihleri arasında başlayacak.

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de ilk defa düzenlenecek Öğretmenlik Kariyer Basamakları Eğitimi için başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Bakanlığın açıklamasına göre yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-3 Ekim’de yapılacak. Sınav 19 Kasım 2022 tarihinde 81 ilde gerçekleştirilecek. Uzman öğretmenlik sınavı sonuç duyurusu ise 12 Aralık’ta yapılacak.

Uzman öğretmenlik sertifika tarihi de açıklandı

Öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek. Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanına hak kazanan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihi itibarıyla öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı için yalnızca yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dahil olmak üzere 10 yıl öğretmenlik hizmeti verenler başvuru yapabilecek. Başöğretmenlik Eğitim Programı için, yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla10 yıl öğretmenlik hizmeti verenler başvuru yapabilecek.

Bakanlık bünyesinde eğitim hizmeti veren kurumlarda öğretmen ve uzman öğretmen olarak görev yapmış olup Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı için başvuruda bulunanların, uzman öğretmenlik şartları taşıyıp taşımadıkları; Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan il komisyonları tarafından değerlendirilecek.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı almak için başvuruda bulunacak öğretmenlerde aranan şartlardan biri mesleki gelişim çalışmaları olarak belirlendi. Mesleki Gelişim Çalışmalarının, her bir alandaki görevlerden en az birini yapmak koşuluyla “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları”, “Yönetime Katılım Çalışmaları” ve “Araştırma Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç alandan oluşmasına karar verildi.

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim hizmeti veren eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen ve uzman öğretmenlerden başvuruda bulunacakların, mesleki gelişim çalışmasını tamamlayabilmesi için üç çalışma alanının en az ikisinden çalışma yapmaları gerekli olacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/uzman-ve-basogretmenlik-egitimi-programi-basvuru-sonuclari-aciklandi/2613714

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler