Ana SayfaHaberlerÖğretmenler, AFAD Eğitimine Katıldılar

Öğretmenler, AFAD Eğitimine Katıldılar

Bingöl’de gönüllü öğretmenlerin katıldığı MEB Arama ve Kurtarma Birimi, AFAD aracılığıyla alınan eğitim sonrası afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan yerlerde görev yapacak.

Bingöl’de Afet ile Mücadele Eğitimleri Devam Ediyor

MEB, Türkiye’nin deprem haritası açısından riskli illeri arasında bulunan Bingöl’de Arama Kurtarma (AKUB) Birimi oluşturdu. Birime katılan gönüllü öğretmenler, aldıkları profesyonel afet ve acil yardım eğitimi neticesinden afetle mücadeleye katkı sunabilecekler.

AFAD il Müdürlüğü, Bingöl’de deprem ve diğer afet durumlarında görev gücünü artırmaya yönelik STK üyelerine, çeşitli kurumların personellerine ve gönüllü vatandaşlara arama kurtarma, ilk yardım, olay yönetimi ve psiko-sosyal destek gibi konularda eğitimler vermeye devam ediyor. Depreme karşı toplumda farkındalık oluşturmak hedefiyle verilen eğitimlere de İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKUB’dan 30 gönüllü öğretmen katıldı. Öğretmenler, uzmanların verdiği teorik eğitim ile birlikte sahada tatbikat eğitimi de aldılar.

Öğretmenler eğitim aracılığıyla afet ve acil durumlarda refleks geliştirme, inisiyatif alma ve mücadele hızını yükseltme becerilerini, AFAD ekipleriyle organize bir şekilde geliştirmiş oldular.  Kentte eğitime katılan öğretmenlere bu kapsamda da arama kurtarma, arama kurtarma ekipman tanıtımı, yaralı taşıma teknikleri, çadır kurulumu, üst katlardan ve kuyulardan kişi kurtarma konularında uygulanabilir bilgiler aktarıldı. Uygulama deneyimi kazanan öğretmenlerin de öğrencilere afet bilinci aşılaması ve olası afetlerde görev yapmaları hedefleniyor.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/ogretmenler-aldiklari-egitimle-afetle-mucadeleye-destek-verecek-/2743207

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler