Ana SayfaHaberlerYaz Okulu Programına Uygun Etkinlikler Erişime Açıldı

Yaz Okulu Programına Uygun Etkinlikler Erişime Açıldı

Millî Eğitim Bakanlığının 4-12. sınıf öğrencilerine yönelik matematik ve İngilizce yaz okulu programına uygun materyaller, “yardimcikaynaklar.meb.gov.tr” adresinde erişime açıldı.

Bakanlığın açıklamasına göre yaz okulu programı ile uyumlu dergiler, eğlenceli ve günlük yaşam ile ilgili etkinlikleri içeren yaklaşımla hazırlandı. 4-8. sınıflar için “Eğlenceli Matematik” ve “Summer Fun With English“, 9-10-11 ve 12. sınıflar için “Matematik Yaz Okulu Dergisi“, 9-10. sınıflar ve 11-12. sınıflar için “English Summer School Book” dergileri, örnek materyaller olarak yayımlandı.

Matematik materyalleri akademik becerileri destekliyor

Lise öğrencilerine yönelik olarak yayımlanan Matematik Yaz Okulu Dergisi ile öğrencilerin akademik becerilerinin desteklenmesi hedefleniyor. Dergilerde; “Matematiğe Yön Verenler”, “Paradokslar”, “Çizge Kuramı” ve “Königsberg’in Yedi Köprüsü”, “RSA Şifreleme”, “Pascal Üçgeninin Gizemli Dünyası”, “Su Ayak İzi” ve “Harezmi’nin Matematiği” gibi başlıklar bulunuyor.

4-8. sınıflara yönelik düzenlenen “Eğlenceli Matematik” bölümündeki 21 etkinlik öğretmenlerce Yaz Okulu Matematik Çerçeve Programı doğrultusunda ihtiyaca göre farklılaştırılabilecek.

İngilizce pratiğinin artırılması hedefleniyor

İngilizce dersi için 4-8 sınıf öğrencilerine hitaben hazırlanan dergide; disiplinler arası yaklaşımla konuşmayı güçlendiren, öğrencinin merkezde olduğu, iletişime önem verilen ve oyunlaştırılmış materyallerle hazırlanmış 33 etkinlik bulunacak.

Eğlendirirken öğreten “Okuyalım, Dinleyelim, Yazalım, Konuşalım, Üretelim, Cevaplayalım, Eşleştirelim” ve “Eğlenelim, Çözelim” başlıklı etkinlikler sayesinde dil becerilerinin gelişmesi amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematik yaz okulunda öğrencilerin öğrenim sırasında sorgulayabileceği ve günlük yaşamda karşılaşabileceği problemlerin nasıl çözülebileceğine yönelik ipuçlarını bulacağı bir sistem kurulduğunu, dergilerin de bu doğrultuda oluşturulduğunu belirtti ve “Dergideki uygulamalar öğrencilerin matematik okuryazarlığını güçlendirmek, matematiği sevdirip günlük yaşamıyla ilişkilendirebilmesini sağlamak, verileri okuyarak analitik düşünmeye teşvik etmek amacıyla başlattığımız ‘Matematik Seferberliği’ çalışmalarını destekler niteliktedir” dedi.

Özer, İngilizce Yaz Okulu çerçeve programı doğrultusunda hazırlanan etkinlerin de öğrencilerin ilgi alanlarını ve düşüncelerini İngilizce ifade etme becerisini geliştirmek üzere tasarlandığını belirtti ve şunları söyledi: “Öğrenciler, bu etkinlikler sayesinde farklı ülkeler ve kültürleri hakkında fikir edinecek ve İngilizce konuşma becerisini geliştirebilecek. Arkadaşlık, insan hakları, çevre sorunları ve çözümleri gibi çeşitli konularda fikirlerini paylaşıp öğrendiklerini daha kalıcı hale getirecek.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/matematik-ve-ingilizce-yaz-okulu-programina-uygun-etkinlikler-erisime-acildi/2629696

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler