Ana SayfaHaberlerLGS Sınavı Pazar günü yapılacak!

LGS Sınavı Pazar günü yapılacak!

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen merkezi sınavın tarihi belli oldu! 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik LGS sınavı 5 Haziran Pazar günü yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılı itibarıyla her yıl gerçekleştirilen LGS sınavı bu hafta 17 bin 915 okulda yapılacak. 8. Sınıf öğrencilerinin ter dökeceği merkezi sınav için oturum, sınav süresi, soru sayısı ve ders dağılımı değişikliği yapılmadı. LGS merkezi sınav aynı formatta yapılacak.

Sözel ve sayısal LGS oturumları

LGS, sözel ve sayısal oturum olmak üzere iki oturum halinde yapılacak. Sözel oturumda 75, sayısal oturumda 80 dakika sınav süresi verilecek. Sözel oturum 09.30’da sayısal oturum ise 11.30’da başlayacak.  Sınavda Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve yabancı dil derslerinden 50; Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40 soru yöneltilecek.

LGS kapsamında düzenlenen sınavda alt testlerin her biri için doğru ve yanlış soru sayıları tespit edilecek. İlgili testin doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte birinin çıkarılması suretiyle alt testin ham puanı hesaplanacak. Öğrenciler iki oturum arasında ihtiyaç gidermek için okul bahçesine çıkabilecek.

Pandemi ile mücadele sürecinin başlangıcında olduğu gibi LGS sınav başvurusu merkezi olarak düzenlendi. Bu sayede sınava girmeyen öğrenciler yerel yerleştirme yöntemiyle liselere yerleştirilecek. 1 milyon 236 bin öğrenci kendi okulunda sınava girecek. LGS sınavı giriş belgesi öğrencinin sınava gireceği salonda ve sırasında hazır olacak. ÖSYM sınav giriş belgesi 27 Mayıs tarihinde e-okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilmişti.

LGS için gerekli belgeler

LGS adaylarının sınava girerken kimlik belgesinin yanında bulunması gerekiyor. T.C. kimlik kartı yerine geçerliliği devam eden pasaport da geçerli olabilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğünce verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi olmadan sınava alınmayacak.

LGS sınavı, 5 Haziran 2022 tarihinde 700 bin sınav görevlisinin gözetmenliğinde 17 bin 915 okulda gerçekleştirilecek. LGS sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak ve kontenjanlar belli olacak.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/lgs-kapsamindaki-merkezi-sinav-bu-pazar-17-bin-915-okulda-yapilacak/2601684

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler