Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuPanel Kalıpçı Kursu Sertifika Programı

Panel Kalıpçı Kursu Sertifika Programı

Panel Kalıpçı Nedir?

İnşaat sektöründe farklı kalıp türleri kullanılır. Panel kalıp da yüksek yapılarda kullanılan bir kalıp türüdür. Panel kalıp, yüksek yapılarda kullanıldığı için panel kalıpçılık işlemleri yalnızca eğitim almış meslek elemanları tarafından yapılır. Bir panel kalıcını, farklı araç ve gereçleri kullanarak kalıp işlemleri yaparken, iş talimatlarının yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği kurallarını gözetmesi önem taşır.

Panel Kalıpçı Kursu Eğitimi Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde panel kalıpçı kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Panel Kalıpçı Kursu Nedir?

Panel kalıpçı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan panel kalıpçı eğitim kursu, sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile panel kalıp işlemleri hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran panel kalıpçı kursu eğitim içeriği şöyledir:

 • Panel Kalıpçılık İşlemlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Panel Kalıp Projesi Hazırlığı
 • Panel Kalıp Yapımı
 • İp ve Kalıp İskelesi Kurma
 • Kalite Standartları

Panel Kalıpçı Kursuna Kimler Katılabilir?

Panel kalıpçı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Panel Kalıpçı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Panel kalıpçı eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitime katılabilir. Uzaktan eğitim programı talep durumunda açılır ve konuya ilişkin temel bilgiler detaylarıyla aktarılır.

Online Panel Kalıpçı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Panel Kalıpçı Kursu Kazanımları

Panel kalıpçı kursu ile kursiyerlerin inşaat yapı projelerinde panel kalıpçısı unvanıyla çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Panel kalıpçılık işleri sırasında iş sağlığı ve güvenliği açısından uyulması gereken kurallar nelerdir?
 • Panel kalıplar nerede, nasıl kullanılır?
 • Panel kalıpçılar için ön hazırlık projesi nasıl hazırlanır?
 • Panel kalıp yapımı için hangi ekipmanlar kullanılır?
 • Panel kalıpçıların görev ve sorumlulukları nelerdir?
 • İnşaat yapılarında hangi kalite standartları göz önüne alınır?

Panel Kalıpçı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Panel kalıpçı olmak için mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Panel Kalıpçı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için panel kalıpçı sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Panel Kalıpçı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Panel kalıpçı sertifikası, bireyin kalıp işçilik uygulamaları yapabilecek donanıma sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Panel kalıpçı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Panel Kalıpçı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı panel kalıpçı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Matlab Eğitimi Sertifika Programı
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.