İzabe Kursu Sertifika Programı

İzabe Nedir?

Arapça kökenli izabe kavramı madenlerin ergitilmesi ve sıvı durumuna getirilmesi için kullanılır. Maden cevherinin metal içeriğini cevherin geri kalanından ayırmak izabe işlemlerinden sorumlu meslek elemanının görevidir. İzabe meslek elemanlarının;

 • Kum kalıpları hazırlama,
 • Kalite kontrol işlemleri yapma,
 • Metal ve metal alaşımlarını ergitme,
 • Metalleri mamul haline getirme,
 • Haddeleme,
 • Taş kömüründen kok üretimi konularında bilgi sahibi olmaları gerekir.

İzabe Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde izabe kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

İzabe Kursu Nedir?

İzabe eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan izabe kursu, sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında kursiyerlerin izabe işlemleri konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran izabe kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Temel kalıplama
 • Maça kumu hazırlama ve maça yapma
 • Metal ergitme ve döküm
 • Kok ve hammadde üretimi
 • Isıl işlemi
 • Kalite Kontrol
 • Elektrik İşlemleri

İzabe Kursuna Kimler Katılabilir?

İzabe kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin izabe eğitimi sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu iş yeri onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online İzabe Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. İzabe kursu da online eğitim programlarına dahil olan kurs programlarından biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online izabe kursu eğitim programına dahil olabilir.  

Online İzabe Kursu Faydalı Mıdır?

Online izabe kursu ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

İzabe Eğitimi Kazanımları

İzabe kursu sertifika programı ile kursiyerlerin metalürji teknolojisi alanında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • İzabe ne demek?
 • Kalıp maça nasıl yapılır?
 • Metal eğirme nedir?
 • Ham demir ve çelik nasıl üretilir?
 • Isıl işlem ne demek?

İzabe Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. İzabe elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. İzabe elemanlarının disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

İzabe Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için izabe sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

İzabe Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. İzabe elemanı sertifikası, bireyin metalürji teknolojisi alanında meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. İzabe sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

İzabe Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı izabe sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.