Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuAsansör Sistemleri Bakım Onarım Kursu

Asansör Sistemleri Bakım Onarım Kursu

Asansör Sistemleri Bakım ve Onarımı Nedir?

İnsan yük taşımacılığı için asansörlere ihtiyaç vardır. Asansörlerin ise yük taşımacılığında kalite yönetim ve iş sağlığı-güvenliği kurallarına uygun olarak kurulması gerekir. Kurulum aşamasında sonra da gerekli bakım ve arıza tespit adımlarının yapılması beklenir. Bu uygulamaları etkinleştiren meslek elemanlarının seçtiği eğitim kaynaklarından biri asansör sistemleri bakım onarım kursudur.

Asansör Sistemleri Bakım ve Onarım Kursu Nedir?

Kurs, 3661 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince mesleki bilgiler sunma amacı taşır. Eğitimi veren kurs merkezleri, iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun olarak meslekte geçerli olan bilgileri aktarır. Bu kapsamda hazırlanan ders içerikleri bakım ve onarım aşamasında yapılan işlemleri konu edinir.

Eğitimin genel ders içerikleri şöyledir:

  • Asansör Kurulumunda Yapılan İşlemler
  • Asansör Sistemlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Elektrik-Elektronik Temel Kavramları
  • Asansör Sistemi Kurulumunda ve Bakımında İzlenen Adımlar
  • Asansör Sistemleri Bakım ve Onarım İşlemleri

İlgili ders içeriklerinin tamamlanmasıyla sertifika sınav uygulamasına geçilir. Genellikle sertifika sınavı, ders içeriklerine uyacak şekilde çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Kurumun belirlediği geçme notunu aşanlara da üniversite, kurum veya MEB onaylı asansör sistemleri bakım onarım sertifikası verilir.

Asansör Sistemleri Bakım Onarım Kursu Eğitim Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs süresi sunar.

Asansör Sistemleri Bakım Onarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Asansör sistemleri bakım ve onarım programına, bu konuda ön bilgiler edinmek isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber asansör sistemleri kurulumu ve bakımında görev almak isteyenlerin, işin tehlikeli iş kapsamında olduğunu bilmeleri gerekir.

Online Asansör Sistemleri Bakım ve Onarım Kursu Var Mı?

Asansör sistemleri bakım ve onarım eğitimi, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Yeterli katılımcının olmasına bağlı olarak açılan asansör sistemleri bakım-onarım kursu, ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Online verilen asansör sistemleri bakım onarım kursları da genellikle ön bilgi ve sertifika verme amacı taşır. Bundan dolayı gerekli bilgileri edinip yetkinlik sahibi olduğunu göstermek isteyenler için online eğitimler daha uygundur.

Online Asansör Sistemleri Bakım Onarım Kursu Faydalı Mıdır?

Online asansör sistemleri bakım onarım kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenler ile iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online asansör sistemleri bakım ve onarım programı, yararlı bir eğitim süreci sunar.

Asansör Sistemleri Bakım Onarım Kursu Kazanımları

Asansör sistemleri bakım ve onarım kurs programı neticesinde kursiyerler;

  • Asansör sistem kurulum işlemlerinin nasıl yapılacağını,
  • Asansör sistemlerinin kurulum ve bakımında dikkat edilmesi gerekenler,
  • İş sağlığı ve güvenliği kapsamında alınması gereken tedbirleri,
  • Asansörlerde arıza tespitinin nasıl yapılması gerektiğini,
  • Temel elektrik-elektronik teknolojisi kavramlarını öğrenmiş olurlar.

Asansör Sistemleri Bakım ve Onarımcısı İçin Gerekenler

Asansör sistem kurulumu ve bakımında görev alacakların, tehlikeli işlerde çalışabilir durumda olması gerekir. Bu açıdan mesleği yerine getireceklerin, herhangi bir bedensel soruna sahip olmamaları beklenir. Yine elektrik-elektronik teknolojisi alanında çalışmaya da ilgili olmaları gerekir.

Asansör Sistemleri Bakım ve Onarım Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kurs sonunda edinilen sertifika, asansör sistemleri hakkında bilgi sahibi olunduğunu gösterir. Yine mesleği yerine getirmek için gereken niteliklerden biri, eğitim sertifikasıdır. Alınan belge aracılığıyla kursiye asansör sistemi bakım ve onarımcısı mesleğini tanıyarak işi yerine getirebileceğini kanıtlamış olur.

Asansör Sistemleri Bakım Onarım Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan asansör sistemleri bakım onarım sertifikası; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için gerekli olan niteliklerden birini karşılarlar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.