Ana SayfaKurslarYabancı DilGenel İngilizce Kursu

Genel İngilizce Kursu

Genel İngilizce Yapı Bakımından Nasıl Bir Dildir?

94 ülkede resmi dil kabul edilen İngilizce, dünyanın en çok konuşulan ikinci dilidir. Dil öğrenmek ve dil sertifikası almak isteyen kişilerin öncelikli tercihi İngilizce öğrenmek olur. İngilizcenin yapısal özellikleri, özel ders yöntemiyle veya İngilizce kurslarında genel İngilizce eğitimi almak isteyenler için merak konusudur.

İngilizce Batı Cermen dilidir. Modern İngilizce, Romalılar, Vikingler ve Fransızlar tarafından şekillendirildiği için İngilizce farklı medeniyetlerin izlerini taşır. Dolayısıyla İngilizce melez bir dildir. Kültürel ve tarihi olayların etkisiyle İngilizce konuşulan ülkelerde dil farklı şekilde telaffuz edilir.

Dil bilimcilere göre, 1400 yıllık süreçte gelişen İngilizcede 1 milyon civarında kelime vardır. Kelime seçeneği oldukça geniştir. Bir kavramı açıklayan birden fazla seçenek bulmak mümkündür. İngilizce dilinin özellikleri ile Türkçe dilinin özellikleri kıyaslandığında telaffuzun yanı sıra öge sıralaması, özne kullanımı, kelime türetilmesi, tekillik-çoğulluk, ‘-th’ sesi ve eylem zamanları bakımından farklılıklar vardır.

İngilizce Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi olmak üzere iki farklı türde konuşulur. Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan Amerikan İngilizcesi ile İngiltere’de kullanılan İngiliz İngilizcesi arasındaki fark yalnızca aksan değildir. İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi; zaman kalıbı kullanımı, edat ve fillerin kullanımı bakımından farklılık gösterir.

Genel İngilizce Kursu Nedir?

İngilizce eğitim farklı niş alanlara ayrılmıştır. İş İngilizcesi (mesleki İngilizce) kursu, akademik İngilizce kursu ve İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlık şeklinde eğitim veren kurslar vardır. Genel İngilizce kursu, temel seviyede İngilizce dil eğitimi verilen programları ifade eder.

İngilizce eğitim seti ya da online ücretsiz İngilizce kursu ile internetten İngilizce öğrenme tam anlamıyla mümkün değildir. Sıfırdan İngilizce eğitimi için İngilizce eğitim kursları tercih etmek gerekir. Sertifikalı İngilizce kursu uzaktan online eğitim yöntemiyle de verilir. Online İngilizce kursu eğitim programına özellikle de öğrenciler ve çalışanlar katılım gösterir. İngilizce kursu eğitim programı; İngilizce dilde yeterlik sınavı (TOEFL IBT, TOEIC, IELTS, Profıcıency) için alt yapı oluşturur.

Genel İngilizce Kursu Ders İçerikleri

İngilizce eğitim dersleri öncesinde seviye belirlemek için değerlendirme sınavı yapılır. Seviye belirleme sınavının sonucu doğrultusunda İngilizce eğitiminin seviyesine karar verilir. Seviye farklı olmakla birlikte tüm İngilizce seviye kurslarında okuma, yazma, dinleme ve konuşma unsurlarına odaklanılır. Eğitimler genellikle ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından verilir.

Genel İngilizce kursu, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından belirlenen 6 seviyeden oluşur. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında dil okulları bu eğitim seviyelerine göre İngilizce öğretir. Her seviyede farklı konular üzerinde durulur ve İngilizce sertifikası bu doğrultuda verilir. İngilizce dersleri seviyelere göre şu şekildedir:

İngilizce A1 seviyesi (Beginner level) başlangıç seviyedir. En temel konulara yer verilir. Temel düzey İngilizce sertifika verilen kurun sonunda günlük işlerin sorunsuz şekilde halledilebilmesi mümkün olur. Temel seviye kurunda öğretilen konular; tarihler, sayılar, sattler, yer yön isimleri şeklindedir.

İngilizce A2 seviyesi (Intermediate level) orta seviyedir. 3 ayrı alt seviyeye ayrılmıştır. İkinci kurun sonunda günlük işleri yapmak mümkün olsa da akademik eğitim için yeterli bir öğrenim seviyesi değildir.

B1 İngilizce seviyesi (upper-ıntermediate level) üçüncü seviyedir. Orta üstü İngilizce seviyesi olarak da ifade edilir. İşe alım için minimum seviyedir.

B2 İngilizce seviyesi (advanced level) dördüncü seviyedir. B seviyesi İngilizce eğitimini tamamlayanlar İngilizce diline tamamen hâkim olur.

C1 seviyesi İngilizce ve C2 seviyesi İngilizce eğitim alanlar geniş kelime dağarcığına sahip olur ve bir İngiliz ya da bir Amerikalı kadar akıcı İngilizce konuşabilir.

 

A1 seviyesinde İngilizce A2 seviyesinde İngilizce B1 seviyesinde İngilizce B2 seviyesinde İngilizce C1 seviyesinde İngilizce C2 seviyesinde İngilizce
Temel deyimlerden oluşan basit metinler İlanlar, broşürler, mönüler Gazete makaleleri Güncel sorunları anlatan metinler Karmaşık kılavuzlar Yazı dilinin hemen her türü
Kısa ve basit post’lar Tabela ve levhalar Basit mektuplar Farklı kaynaklardaki bilgileri özetleyebilme Farklı görüşler Karmaşık rapor ve makaleler
Yaygın kullanılan deyimler Aile üyeleri Film veya kitap konusu anlatımı Standart dildeki metin ve haber içerikleri Sunum ve tartışmalar Yabancı terimlerin kullanıldığı konferans ve sunumlar
Sayılar Meslekler Olay ve durumların nedenini açıklama Ses kayıtları Farklı üslubu fark etme Hem standart hem yerel dil
Fiyatlar Teşekkür ve özür metinleri Günlük dilde uzun metrajlı film
Zaman bildirimleri Yol tarifi

 

Genel İngilizce Sertifikası Ne İşe Yarar?

İngilizce kursu eğitim programının sonunda Beginner, Intermediate ve Advanced seviyelerinde sınav yapılır. Sınavın ardından dil sertifikasını almış olmak İngilizce konusundaki yeterliliği gösterir. MEB onaylı İngilizce sertifikası alan kişilerin istihdamda öncelik kazanmaları mümkün olur.

Genel İngilizce Dil Sertifikası Nasıl Alınır?

İngilizce eğitiminde olduğu gibi sertifikada da çeşitlilik söz konusudur. Genel İngilizce kursu sonunda alınan sertifika İngilizce bilgisinin seviyesini gösterir. Kurs sonunda alınan sertifika bir nevi kurs bitirme belgesidir. Yurt dışı eğitim, tercümanlık, yurt dışı çalışma ve uluslararası kurumda çalışma için gerekli olan diğer İngilizce dil sertifikası türleri şunlardır:

  • Cambridge Advanced English (CAE)
  • Anahtar İngilizce Testi (KET)
  • Cambridge İngilizce Ön Hazırlığı (PET)
  • İngilizce Yeterlilik Sertifikası (CPE)
  • Cambridge First İngilizce Sertifikası (FCE)

İngilizce konuşulan bir ülkede çalışabilmek için TOEFL ve IELTS sertifikaları; Amerikan şirketleriyle çalışmak için ise TOEFL belgesi uygundur.

Genel İngilizce Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

İngilizce en kolay öğrenilen yabancı diller arasında ilk sırada gelir. Nitekim Türkiye’de küçük yaşta İngilizce eğitimi verilir. İngilizcenin gramer yapısının yanı sıra kaynak bulmanın kolaylığı da kısa sürede İngilizce öğrenme konusunda etkilidir.

İngilizcenin ne kadar sürede öğrenileceğini belirleyen en önemli etmen İngilizcenin türüdür. Akademik İngilizce ve iş İngilizcesi öğrenmek sıfırdan temel İngilizce öğrenmek kadar uzun sürmez. Ezbere dayalı olmadan, konuşma ve dinleme pratiği yaparak veya İngilizce öğrenimini kolaylaştıran mobil uygulamalardan yardım alarak 6-8 ay gibi bir sürede genel İngilizce öğrenmek mümkündür. Nitekim İngilizce kurslarında her kur için 2-3 ay süre verilir.

İngilizce, dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında ikinci sırada yer alır. Aynı zamanda 57 ülkenin resmi dili, iş dünyasının ve akademik çalışmaların global dildir. Eğitim müfredatında da zorunlu dildir. Bu özellikleri, yabancı dil kursları arasında en popüler olan kursun İngilizce kursu olmasını açıklar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.