İspanyolca Kursu

İspanyolca Nasıl Bir Dildir?

Birleşmiş Milletler Kuruluşunun resmi dillerinden biri olan İspanyolca, en çok konuşulan diller sıralamasında da 3. ( 534 Milyon) sırada yer alır. Ana dil olarak kabul edilen İspanya dışında bazı Latin Amerika ülkelerinde de İspanyolcanın farklı aksan ve telaffuzları hakimdir. İspanyolca dili, İspanyollar tarafından “español” sözcüğüyle ifade edilir.

İspanyolca dili, çok yönlü bir özelliğe sahip olarak bölgeden bölgeye lehçe farklılıkları gösteren bir ana dildir. Ayrıca İspanya’nın kültürel tarihi de farklı kültürlerden oluşan bir özellik taşıdığından, İspanyolca dili de bölgeden bölgeye belli kelime, anlam ve telaffuz farklılıkları taşır. Bununla beraber İspanyolca fonetik diller arasında bulunarak alfabedeki harflerin yazıldığı gibi okunduğu bir dildir. Fonetik ve kulağa hoş gelen canlı dillerden biri olarak İspanyolca, farklı eğitim seçeneklerine sahip olarak öğrenilmesi gereken dillerdendir.

İspanyolca Eğitimi Nedir?

En çok konuşulan diller arasındaki İspanyolca, iş hayatında da yeri olan dillerdendir. Çünkü İspanyolca sadece İspanya veya bazı Latin Amerika ülkelerinde geçerli değildir. ABD’de İngilizceden sonra aktif olarak en çok konuşulan dil, İspanyolcadır. İspanyolca dil kursları da hem sosyal hayatta hem de iş hayatında İspanyolcanın nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiler aktarır. Kursun başlangıç aşamasında farklı dil kullanma seviyelerine sahip kursiyerlerin dil seviyeleri ölçülür. Bazı kurs seçenekleri ise sıfırdan İspanyolca eğitimi vermeyi tercih eder.

Genel olarak İspanyolca kursları; A1-A2, B1-B2 ve C1-C2 seviyeleri olarak ayrılır. Sıfırdan ileri seviyeyi hedefleyen uzun vadeli İspanyolca eğitim programları da vardır. Eğitimin konu başlıkları ise genellikle benzerdir. Alfabeyi tanıtmaktan başlayarak farklı alanlarda çevirinin nasıl yapılacağına kadar varan bir eğitim süreci sunulur. Eğitim süresince görülen dersler, sertifika veya seviye sınavı ile kursiyerin karşısına çıkar. Genellikle o seviyeyi içeren konu başlıkları sınavda yazma, okuma, anlama ve konuşma  şeklinde görülür.

Seviye Hedef Kazanımlar
A1 (başlangıç) Basit diyaloglar kurmak Adres tarif etme

İhtiyaçları ifade etme

A2 (temel) Konuşmalar veya olaylar arasında bağlantı kurmak Geçmiş zaman diliminde olanları basit cümlelerle anlatma

Duygularını ifade etme

Bir film veya roman konusunda temel bilgiye sahip olma

B1 (orta) Kendini net şekilde ifade edebilmek İspanyolca kalıplaşmış kelimeleri ve deyimleri kullanma

Mail gönderme

Reklam veya şarkı sözlerini anlamlandırma

B2 (ileri) Akıcı İspanyolca konuşabilmek İspanyolca sunum hazırlama

Dergi veya internetteki yazıları okumak

Toplantılara katılma

İlgi alanlarını açıklama

C1 (üst) Farklı gramer yapılarında konuşabilmek Fikirlerini savunma

Mesleği hakkında bilgi verme

C2 (akıcı konuşma) İspanyolcaya hakim olmak Bir İspanyol ile sohbet etme

Dile ve kültüre tamamen hakim olma

İspanyolca kursunun genel ders içerikleri de şu şekildedir:

 • İspanyol Alfabesi
 • Telaffuz ve Okunuş Özellikleri
 • Kendini Tanıtma
 • Günlük Hayatta Sık Kullanılan Selamlaşma Kelimeleri
 • Günler, Aylar ve Mevsimler
 • Sözcük Türleri
 • Günlük Rutinde Kullanılan Sözcükler
 • Zaman Kipleri
 • Diyalog Geliştirme
 • Yazma ve Kompozisyon Örnekleri
 • Anlama ve Dinleme Alıştırmaları
 • Konuşma Pratiği Kazanma
 • Örnek Metinlerle ile İlerleme
 • Konuşma ve Anlama Egzersizleri

İspanyolca kursu, dilin yapısına özel gramer özelliklerini öne çıkararak kursiyerin yazma, anlama, okuma ve dinleme becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Kursiyer, aldığı seviye eğitimine göre İspanyolca dilini en az A2 seviyesinde öğrenmiş olur. Daha ileri seviye İspanyolca öğrenimi için ise B1-B2 seviyesinden devam edilir. İspanyolca kursları, yüz yüze eğitim sunduğu gibi online eğitim alternatiflerine de sahiptir. Tüm eğitim seçeneklerinin temel hedefi, sözel olarak İspanyolca diliyle kendini ifade etme ve karşıdaki kişiyi anlama becerisi kazandırmaktır. Buna yönelik hem görsel hem de işitsel materyal sunan İspanyolca kursları mevcuttur.

Online İspanyolca Kursu İşe Yarar mı?

Online İspanyolca kursları da içerdiği seviyenin konu başlıklarını temel alır. Online İspanyolca eğitiminin öne çıkarıcı özelliği, zaman ve mekân sınırlamasına bağlı olmamasıdır. Kursiyerler, sıfırdan İspanyolca öğrenmek amacıyla A1-A2 online dil eğitimlerine katılabilirler. Online İspanyolca kurslarından sonra ise daha pratik bir öğrenme için yüz yüze kurslar tercih edilebilir.

İspanyolca Eğitimine Kimler Katılmalı?

İspanyolcayı temel veya ileri seviye öğrenmek isteyen herkes eğitime katılabilir. İspanyolların kültürünü tanımak ve iş imkânları açısından fırsat yaratmak için de İspanyolca kursu tamamlanabilir. Yine ikinci yabancı dil öğrenmek isteyenler de sık kullanılan ve fayda getiren İspanyolca diliyle kişisel gelişimlerine katkı sunabilirler.

İspanyolca Dil Kursu Ne İşe Yarar?

İspanyolca dil kursu, temel seviyeden başlayarak akıcı bir şekilde yeni bir dil öğrenme yollarındandır.  Özellikle İngilizceden sonra yeni bir dil öğrenmek için İspanyolcanın belli başlı avantajları vardır. Ana dil olan Türkçe ve yabancı dil olarak İngilizce bildikten sonra İspanyolca daha kolay öğrenilen bir dildir.

Bunun nedeni ise işe yarar öğrenme kaynaklarının çoğunun İngilizce dilinde olmasıdır. Bununla beraber İngilizceden önce de İspanyolca öğrenme yolu tercih edilebilir. Sıfırdan İspanyolca kursları, dilin fonetik ve gramer yapısını tanıtan içeriklere sahiptir. Ayrıca çoğu yüz yüze ve online eğitim kursu, başarılı bir eğitim süreci geçirenlere sertifika veya katılım belgesi verir. Verilen belge, CV’ye yazılır ve Türkçe dışında farklı bir dilde yetkinlik kazanıldığı belirtilir. Bilhassa uluslararası iş sahasında çalışanların faydasına olacak diller arasında İspanyolca bulunur. Bundan dolayı da İngilizce öğrendikten sonra çalışanlara İspanyolca öğrenmeleri tavsiye edilir.

İspanyolca Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İspanyolca dili ile ilgili sık sorular sorulardan biri, bu dili öğrenmenin ne kadar süreceği sorusudur. İspanyolca veya farklı bir yabancı dil, kişinin hedef ve öğrenme hevesine bağlı olarak uzun veya kısa sürer. Bununla beraber yeni bir dili, tam anlamıyla öğrenme süresi en az 6 aydır. Yine konuşma, yazma, dinleme ve anlama gibi farklı beceriler söz konusu olduğunda da öğrenme süresi 1 yılı aşar. Ayrıca yeni bir dilin öğrenilmesi seviyeden seviyede göre de değişir. A2 seviyesinde İspanyolca bilgisine sahip biri, kurs veya öğrenme kaynakları aracılığıyla 3 veya 6 ay içinde dili öğrenebilir. Yine dile ayrılan zaman ve kullanılan ders materyalleri de dil öğrenmenin süresini belirleyen etkenler arasındadır.

İspanyolca Öğrenmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

İspanyolca dili öğrenirken kişinin öğrenme hedefini belirlemesi gerekir. İspanyolca kursuna katılmak isteyen biri, kursun ders içeriklerini ve kazanımlarını araştırarak dili hangi seviyede konuşabileceğini öğrenir. Ayrıca İspanyolca kurslarında kursiyere sunulan kaynaklara ek olarak İngilizce odaklı kaynaklara da yönelmek gerekir.

Video içeriklerle A2 basit cümle kurulumu ve kelime öğrenme gerçekleşebilir. Daha geniş cümle kurulumu ve dil kullanma becerileri söz konusu olduğunda ise eğitimlere geçmek daha mantıklıdır. Aynı zamanda evde dili öğrenmek için de uzun süreli online İspanyolca kursları tercih edilebilir. İspanyolca dili ile beraber kültürünü de detaylıca öğrenmek isteyenler 4 yıllık İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünü düşünebilirler.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.