Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuFlekso Baskı Kursu Sertifika Programı

Flekso Baskı Kursu Sertifika Programı

Flekso Baskı Nedir?

Flekso baskı, matbaa sektöründe kullanılan bir baskı tekniğidir. En yaygın kullanılan baskı tekniklerinden biridir. Fleksografik baskı olarak da bilinir. Bu baskı tekniğinde rotatif veya tabaka baskı yapılır.

Flekso baskı tekniği daha çok şekerleme ve sakız ambalajları üretiminde kullanılır. Flekso baskı işlemlerinden sorumlu kişiler 7322.55meslek koduyla hizmet verirler. Temel sorumlulukları ise flekso baskı makinesi kullanarak baskı işlemlerini gerçekleştirmektir.

Flekso Baskı Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde flekso baskı kursu eğitim programının süresi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Flekso Baskı Kursu Nedir?

Flekso baskı kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan flekso baskı kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin flekso baskı makinesi kullanımı konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran flekso baskı ders içerikleri şöyledir:

 • Flekso Kalıbı Hazırlama
 • Flekso Makinesini Üretime Hazırlama
 • Flekso Baskı Ayarları
 • Flekso Baskı İle Yapılabilecek İşlemler
 • Flekso Makine ve Silindir Temizliği
 • Flekso Baskı Makinesi Bakımı

Flekso Baskı Kursuna Kimler Katılabilir?

Flekso baskı kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin flekso baskı sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Flekso Baskı Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Flekso baskı kurs programı da online eğitim olarak düzenlenir ve yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes temel bilgilerin aktarıldığı online flekso kursu imalat eğitimi alabilir.

Online Flekso Baskı Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Flekso Baskı Kursu Kazanımları

Flekso baskı kursu eğitim programıile kursiyerlerin matbaa sektöründe çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Baskı işleminde uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kuralları nelerdir?
 • Baskı öncesinde hangi işlemler yapılır?
 • Baskı işleminin ardından ne yapmak gerekir?
 • Flekso baskı kalıbı nasıl hazırlanır?
 • Flekso baskı makinesi üretime nasıl hazırlanır?
 • Flekso baskı makinesinde oluşabilecek hatalar nelerdir?
 • Flekso baskı makinesi nasıl temizlenir?
 • Dijital baskı, ambalaj ve karton işlemleri nasıl yapılır?

Flekso Baskı Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Flekso baskı elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Flekso baskı elemanlarının dikkatli ve pratik olmaları avantaj sağlar.

Flekso Baskı Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için flekso baskı eğitimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler flekso baskı sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Flekso Baskı Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sertifika, bireyin flekso baskı işlemlerinden sorumlu meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Flekso baskı sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Flekso Baskı Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı flekso baskı sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.