Ana SayfaKurslarKurumsal EğitimlerKobi Danışmanlığı Eğitimi Kurs Programı

Kobi Danışmanlığı Eğitimi Kurs Programı

Kobi Danışmanlığı Nedir?

Kobi danışmanlığı, kobilerin yani küçük ve orta büyüklükteki işletmelerinin geliştirilmesine yönelik bir danışmanlık hizmetidir. Kobi danışmanı, işletme için verimli ve çözüm odaklı uygulamalar düşünerek mevcut sorunları analiz eden bir göreve sahiptir. Kobi danışmanları, işletme yönetimi hakkında bilgilere sahip olarak kobinin daha verimli ve kaliteli üretim yapabilmesinin yollarını araştırır. Ülkemizde de verilmeye başlanan kobi danışmanlık eğitimi ise kobi danışmanının bilmesi gerekenlere değinerek mesleği tanıtır.

Kobi Danışmanlık Eğitimi Nedir?

Kobi danışmanlığı eğitimi, kobi danışmanı olma yolunda bilinmesi gereken mesleki bilgi ve nitelikleri aktarır. Eğitim, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ve üniversite onaylı sertifika veren kurs merkezleri tarafından verilir. Verilen eğitimde, kobi danışmanlığının iş dünyasında nasıl ele alındığından bahsedilir. Kobilere yönelik bilgi aktaran eğitim, kobilerin mevcut durumunu analiz edebilen ve değerlendirebilen danışmanlar yetiştirme amacındadır.

Kobi danışmanlık eğitiminde, kobi danışmanının yapması gereken işlere yönelik detaylara değinilir. Çözüm önerileri getirmesi ve çeşitli analizler yapması beklenen kobi danışman adayı, eğitim aracılığıyla mesleğe yönelik farkındalık kazanır. Buna yönelik olarak verilen kobi danışmanlığı kursu, mesleğin icra edilişini içeren bilgi kazanımları sunar.

Genel olarak kobi danışmanlığı programının ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Kalite Yönetimi
 • Kalite ve Mesleki Gelişim Bilgisi
 • İşletme Yönetimi Bilgisi
 • Finans Performansı ve Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri
 • Üretim Yönetimi
 • Yönetim Muhasebesi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • İş Organizasyonu Hazırlama

Ders içerikleri genel olarak bir işletmeyi yönetmek için gerekli olan bilgileri içerir. Bu kapsamda da işletme yönetimi, finans, mali analiz, iş sağlığı-güvenliği, kalite ve üretim yönetimi konuları detaylandırılır. Kurs sonunda ise kursiyerin bilgi kazanımını belgeleme olanağı sunan sertifika sınavı uygulamasına geçilir. Kurs merkezinin inisiyatifinde hazırlanan sınav, genellikle çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Sertifika sınavından istenilen puanı elde edenler, kurs bitirme belgesi olarak geçen kobi danışmanlığı sertifikası almaya hak kazanırlar.

Kobi Danışmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Kobi danışmanlık eğitimine, kobi danışmanı olmak isteyenler katılabilir. Bu kapsamda işletme yöneticileri, girişimciler, yönetici asistanları ve kendini kobi danışmanlığı alanında görmek isteyenler kursa katılarak gerekli bilgileri öğrenebilirler. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılan kobi danışmanlığı seviye 6 sınavına hazırlanmak isteyenler de kurs aracılığıyla gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Online Kobi Danışmanlığı Eğitimi Var mı?

Kobi danışmanlığı eğitimi, yüz yüze eğitim ile birlikte online kurs aracılığıyla da verilir. Genel olarak online kobi danışmanlığı eğitimi, mesleği tanıtıcı bir nitelik taşır. Online gerçekleşen eğitim sürecinde, mesleğin uygulanışına dair ön bilgiler sunulur. Yine kursiyerin bilgi kazanımını belgeleyecek olan sertifika veya katılım belgesi de verilir.

Online Kobi Danışmanlığı Programı Faydalı mıdır?

Online kobi danışmanlığı kursu, zaman ve mekân sınırlaması istemeden ön bilgiler öğrenmek isteyenlere uygundur. Eğitime katılanlar, PDF veya video ders şeklinde hazırlanan içerikler aracılığıyla meslek dahilinde yapılan işleri öğrenirler. Bu açıdan online kobi danışmanlığı eğitim programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Kobi Danışmanlığı Eğitimi Kazanımları

Eğitimi başarıyla tamamlayanlar;

 • Kobi danışmanlığı mesleğinin içeriğini,
 • Kobi danışmanının sahip olması gereken bilgi ve yetkinlikleri,
 • Kobi danışmanlığı kapsamında kalite ve üretim yönetimi aşamalarını,
 • Finans yönetiminde yapılması gereken bütçe hesaplamaları ve analizlerini,
 • İşletmenin müşteriler ile olan ilişkilerinin nasıl ele alınması gerektiğini,
 • İşletmenin iş planı ve organizasyonu oluşturma süreçlerini,
 • İşletmelerde uygulanması gereken iş sağlığı ve güvenliği kriterlerini,
 • Kalite kontrol standartlarını,
 • Temel muhasebe işlemlerini öğrenmiş olurlar.

Kobi Danışmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Kobi danışmanlığı sertifikası, kurs merkezlerinden alınan katılım veya kurs bitirme belgesini ifade eder. Sertifikaya hak kazanmak için ilgili ders içeriklerinin tamamlanması gerekir. Ders içeriklerini tamamlayan katılımcılar, kurs merkezi tarafından hazırlanan sertifika sınavına katılır. Yine kurs merkezinin belirlediği geçme notunu aşanlar da sertifika alarak mesleki yeterlilik şartlarından birini tamamlamış olurlar. Genel olarak belirlenen geçme notu en az 45 puandır. Bu puan ve üzerini elde eden kursiyerler; üniversite, MEB ya da kurum onaylı sertifika alırlar. Alınan sertifika, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir.

Kobi Danışmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kobi danışmanlığı eğitimi, mesleğe aşina olmak için alınması gereken temel eğitimlerdendir. Kursiyer, edindiği bilgileri de kurs sertifikası aracılığıyla gösterir. Kobi danışmanı olma aşamasında, hem mesleki eğitime hem de eğitimin bilgi kazanımını belgeleyen sertifikaya ihtiyaç vardır. Özellikle kobi danışmanı olarak yetkilendirmek için mesleki bilgi ve beceri kazanıldığını göstermek gerekir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.