Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuAlçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Sertifika Programı

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Sertifika Programı

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Nedir?

Alçı ve alçı levha alçıpan olarak da adlandırılır. Alçıpan yangına, neme ve suya dayanıklıdır. Ekonomik olması, iyi ses yalıtımı sağlaması, esnek ve hafif olması, tekrar sökülüp takılabilmesi de alçıpan tercih edilmesinin diğer nedenleridir. Alçı ve alçı levha üretiminin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılması gereklidir. Alçı ve alçı levha üretiminden sorumlu kişilerin;

 • Alçı levha özellikleri ve kullanım alanları,
 • Alçı levha üretim aşamaları,
 • Alçı levha üretimi için kullanılan malzemeler,
 • Üretim aşamasında iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler konularında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Nedir?

Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kursu sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin alçı ve alçı levha üretim süreci konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kursu ders içerikleri şöyledir:

 • Alçı Levha Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Alçı Levha Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Alçı Levha Üretim Aşamaları

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursuna Kimler Katılabilir?

Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kurs programı okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin talaşlı imalat sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü eğitimi de online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online talaşlı imalat eğitimi alabilir.

Online Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim ile örgün eğitim arasındaki tek farklılık eğitimin şeklidir. Ders içeriğinin aynı olması nedeniyle kurstan alınan verim farklı değildir. Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Kursu Kazanımları

Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü kursu ile kursiyerlerin inşaat sektöründe talaş imalatında çalışabilecek yeterliliğe sahip olmasını amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Alçı levha üretim aşamaları nelerdir?
 • Üretim aşamalarında iş sağlığı ve güvenliği açısından alınması gereken önlemler nelerdir?
 • Alçı levha üretiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Alçıpan üretiminde kullanılan malzemeler nelerdir?

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Alçı ve alçı levha üretim operatörü olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar. Alçı ve alçı levha üretim operatörü disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve takım çalışmasına yatkın kişiler olmaları gerekir.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için alçı ve alçı levha üretim operatörlük sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Operatörlüğü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü sertifikası, bireyin alçı levha üretim sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü sertifikası olanlar inşaat sektöründe istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Alçı ve Alçı Levha Üretim Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı alçı ve alçı levha üretim operatörlüğü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.