Ana SayfaKurslarKişisel GelişimOrigami Kursu Sertifika Programı

Origami Kursu Sertifika Programı

Origami Sanatı Nedir?

Origami Çin’de ortaya çıkan bir sanattır. Çin’de ortaya çıkmış olmasına rağmen Japonya’da popüler olması nedeniyle Japon sanatı olarak da bilinir. Origami, kâğıdı herhangi bir alet kullanmaksızın katlayıp birbirinden farklı figürler oluşturmaya dayanan bir sanattır. Origaminin kurallı ilerleyen bir yapısı vardır. Bu yönüyle hem psikomotor gelişim hem de davranışsal sosyal gelişim açısından fayda sağlar. Eğitimde origami kâğıt katlama sanatı kullanılması oldukça yaygındır.

Origami Kursu Nedir?

Origami kursu kişisel gelişim ve hobi kursları arasında yer alır. Origami eğitimi sertifika programı origami sanatı hakkında bilgi aktarılan bir eğitimdir. Eğitimde amaç kursiyerlerin bu sanatı öğrenip icra edebilecek yeterliliğe sahip olmalarını sağlamaktır. Kâğıt katlama sanatının öğretildiği bu kurslar kâğıt kıvırma sanatı kursu olarak da bilinir.

Sanat merkezleri tarafından verilen origami kursu eğitim programında tecrübeli eğitmenler tarafından origami için kullanılabilecek farklı teknikler aktarılır. Origami ders programına dahil olan teorik bilgilerinin anlatılmasının ardından atölye çalışmaları da yapılır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran origami eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • Origami sanatının hikayesi
 • Origami türleri
 • Origami için kullanılan malzemeler
 • Origami katlama ilkeleri

Origami Kursuna Kimler Katılabilir?

Origami kursu daha önce origami yapmış olmayı veya farklı sanat dallarında eser üretmiş olmayı gerektirmez. Kâğıt katlama sanatı ile ilgili bilgi edinmek ve kâğıttan eserler üretmek isteyen herkes kursa katılabilir. Eğitim programlarına çocukların katılması da mümkündür. Origami kursu; 7-13 yaş ve 14 yaş ve üstü şeklinde gruplara ayrılır. Kursun katılımcı profili genel olarak şöyledir:

 • Ev hanımları
 • Kreatif işlerde çalışanlar
 • Öğrenciler

Online Origami Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Origami kursu için en uygun biçimi yüz yüze eğitimdir. Bununla birlikte origami hakkında genel olarak bilgi edinmek ve basit eserler üretmek isteyen kişiler online eğitim programlarına katılabilir. Yeterli katılımcı olması durumunda açılan online eğitim programındatavşan, kelebek, uçak yapımı gibi basit konular irdelenir.

Online Origami Kursu Faydalı Mıdır?

Temel konular üzerinde durulan online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür.

Origami Kursu Kazanımları

Origami kursu eğitim programına katılan ve origami eğitimi alan bireyler en yaygın üç origami modelini öğreniş olur. Kursun çocuklar için önerilmesinin nedeni zekâ geliştirici özelliğidir. Origami, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konan çocuklar için önerilir. Yetişkinler için origami öğrenmek stresten arınabilmek açısından faydalı olur.

Origami eğitimi alan kişiler; gittikçe zorlaşan tasarımları uygulama, çok parçalı origami heykelleri oluşturma, ara katlama tekniklerini öğrenme imkanına sahip olurlar. Origami ile yapılabilecekler hayal gücü ile sınırlıdır. Origami kursunda şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Origami nedir?
 • Origami nasıl yapılır?
 • Origami teknikleri nelerdir?
 • Origami diyagramları nasıl okunur?

Origami Sertifikası Nasıl Alınır?

Origami kursu sonunda katılımcı belgesi veya sertifika verilir. Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için origami sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler origami sertifikası almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Origami Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı origami sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.