Ana SayfaHaberlerYÖK Başkanı Özvar: Yükseköğretim Sisteminde Kurumsal Çeşitliliği Artırma Konusunda Kararlıyız

YÖK Başkanı Özvar: Yükseköğretim Sisteminde Kurumsal Çeşitliliği Artırma Konusunda Kararlıyız

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, yükseköğretim sistemindeki kurumsal çeşitliliği artırma konusunda kararlı olduklarını dile getirerek gerekli politik adımları atmaktan çekinmediklerini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bölgesel üniversitelerimizden kurumsal potansiyelinin farkında olan, imkanları gerçekçi şekilde değerlendiren ve vizyoner bir hedef ortaya koyan bir yönetim şekli beklentisindeyiz.” dedi.

Özvar, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Dönem Toplantısı’nda, üniversitelerin bulundukları bölgenin kalkınmasına katkı sunduklarını, bu katkının önemsendiğini söyledi. Ayrıca şunları dedi:

Gerek Yükseköğretim Sistemine erişim gerekse de erişim eksikliği kaynaklı yaşanan dengesizlik kendiliğinden çözüm yoluna girmiştir. 2007 yılında kurulan 17 üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesinin, 15 yılda geldiği mesafe ve gelişmeyi müşahede etmenin mutluluğu içerisindeyim. Üniversitemizin kısa sürede kurmuş olduğu fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri ve diğer birimlerle altyapısını tamamladığını; 84’ü ön lisans, 42’si lisans, 48’i yüksek lisans ve 16’sı doktora programı ile 15 bin öğrenciye ev sahipliği yaparak bölgesinin eğitim merkezine dönüştüğünü görmekteyim.”

Tüm illeri ziyaret ettiğini ve kampüsleri izlediğini belirten Özvar, sözlerine şöyle devam etti: “Yükseköğretimi yaygınlaştıran ve erişim sorununun çözülmesine vesile olan geleceğe yönelik vizyonu ve destekleri için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek isterim. Üniversitelerimiz farklı kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. Bununla birlikte tamamı çok ciddi bir kurumsallaşma evresini tamamlamıştır. Dolayısıyla 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın kurumsallaşma ve olgunlaşma sürecinde olduklarını gözlemliyorum.”

YÖK’ün ana rolünün, bu kurumsallaşma ve olgunlaşma sürecini desteklemek olduğunun altını çizen Özvar, olgunlaşma sürecinde en kritik hususun net bir misyona edinilmiş olması olduğuna işaret etti.YÖK ve üniversiteler arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekliliğine inandığını vurgulayan Özvar, şunları dedi:

“Biz, bilgi temelli ve kalkınma hedeflerine uygun adımlar atmanızı bekliyoruz ancak bunu yaparken hem ulusal kapasiteye katkı yapmaya devam etmeniz gerekmekte hem de potansiyel avantajlarınıza odaklanan bir yaklaşım benimsemeniz gerekmektedir. Resmi ve özel aktörlerle iş birliğini geliştirmeniz önemlidir.

Bingöl Üniversitesi rektörü de toplantıda sunum yaptı

ÜNİDAP 6. Dönem Toplantısı’na Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin rektörleri katıldı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-baskani-ozvar-yuksekogretim-sistemindeki-kurumsal-cesitliligi-artirma-yonundeki-kararliligimiz-devam-ediyor/2731903

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler