Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuBitki Koruma ve Besleme Ürünlerinde Formülasyon ve Paketleme Kursu

Bitki Koruma ve Besleme Ürünlerinde Formülasyon ve Paketleme Kursu

Bitki Koruma ve Bitki Besleme Ürünlerinde Formülasyon ve Paketleme Nedir?

Farklı formlardaki bitki koruma ve besleme ürünleri toprağa ya da yaprağa ilave edilir. Bu sayede tarım uygulamaları daha verimli sonuç verir. Toprağın daha sağlıklı hale gelmesi, gübre performansının artması, bitkilerin raf ömrünün uzaması ve mineral eksikliğinin giderilmesi mümkün olur.

Eğitim Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Bitki Koruma ve Bitki Besleme Ürünlerinde Formülasyon ve Paketleme Kursu Nedir?

Bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen bir eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan formülasyon ve paketleme kursusektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin kimya endüstrisinde bitki koruma kapsamında formülasyon ve paketleme yapılan fabrikalarda çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme eğitimi ders içerikleri şöyledir:

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Formülasyon Ekipmanları
 • Solvent Kullanımı
 • Formülasyon Türleri
 • Reçeteye Uygun Formülasyon Hazırlanması
 • Numune Alımı
 • Ekipman Temizliği
 • Eksproof Ekipmanlarla Çalışma
 • Dolum ve Paketleme

Formülasyon ve Paketleme Kursuna Kimler Katılabilir?

Bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Formülasyon ve Paketleme Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme kurs programı da online eğitim programlarına dahildir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir. Uzaktan eğitim programı genellikle yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır. Uzaktan eğitimde kursiyerlerin temel bilgileri öğrenmeleri sağlanır.

Online Formülasyon ve Paketleme Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Formülasyon ve Paketleme Kursu Kazanımları

Eğitimile kursiyerlerin kimya sektöründe bitki koruma ve bitki besleme işlerini yapabilecek bilgiye sahip olmaları amacını taşır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme yaparken iş sağlığı ve güvenliği açısından nelere dikkat etmek gerekir?
 • Formülasyon için kullanılan ekipmanlar nelerdir, bu ekipmanların temizliği ve bakımı nasıl yapılır?
 • Solvent nasıl kullanılır?
 • Reçeteye uygun formülasyon nasıl hazırlanır?
 • Formülasyon çeşitleri nelerdir?
 • Dolum ve paketleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Formülasyon ve Paketleme Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Meslek elemanı olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Formülasyon ve Paketleme Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Sertifika Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Sertifika, bireyin mesleği yapabilecek donanıma sahip olduğunu gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar kimya endüstrisinde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Sertifika Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinde formülasyon ve paketleme sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.