Ana SayfaHaberlerMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Belge Sayısı Yüzde 220 Oranında Arttı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den Belge Sayısı Yüzde 220 Oranında Arttı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlere ve okul yöneticilerine verilen belge sayısının yüzde 220 oranında arttığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmen Bilişim Ağı üzerinde düzenlenen Yaz Dönemi Mesleki Çalışma Programı’na video olarak mesaj gönderdi.

Kovid-19 salgın koşullarında, eğitim öğretim yılını yüz yüze eğitime ara vermeksizin tamamlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Özer, tüm öğretmenlere 2021-2022 eğitim öğretim yılında gösterdikleri fedakarlıktan dolayı teşekkür etti. Toplumun eğitim sisteminin yanı sıra öğretmeni kadar da güçlü olduğunu ifade eden Özer, 1 milyon 200 bin öğretmenle güçlü bir kadroya sahip olduklarının altını çizdi.

Özer, öğretmenleri hem mesleki ve hem de kişisel gelişim açısından desteklemek ve itibarlarını artırmak için mesleki gelişimlere öncelik verdiklerini belirtti. Bu yıl tarihi gelişmelerin olduğunu, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarıldığını hatırlattı ve “60 yıldır konu edilen, öğretmenlere yönelik müstakil bir meslek kanunu hayata geçirilmiş oldu” dedi.

Bakan Özer, eğitimdeki önemli gelişmelerin parçası olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti ve kanunun öğretmenliği özel bir ihtisas mesleği olarak tanımladığını ifade etti. Özer, “Öğretmenler uzman öğretmen ve başöğretmen şeklinde ilerleyebilecek ve yeni unvanlarıyla uyumlu olarak maaş artışının yanı sıra yeni özlük haklarına sahip olacak” sözlerini kullandı.

“Mesleki gelişim eğitimlerinde yeni uygulamalar”

Mahmut Özer, her yıl düzenlenen mesleki gelişim eğitimlerinde yeni yaklaşım izleyerek üç yeni uygulamayı geliştirdiklerini ifade etti. Okul Temelli Mesleki Gelişim Programı uygulamasıyla okulların kendi öğretmenlerinin eğitim ihtiyaçlarına cevap verebildiği bir sistem oluşturduklarını belirten Özer, ikinci uygulama olarak öğretmenlerin tecrübelerini paylaştığı uygulama temelli bir eğitim yaklaşımını başlattıklarını söyledi.

Bakan Özer, üçüncü yaklaşım olarak Öğretmen, Yönetici Hareketlilik Programını hayata geçirdiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Bu program ise öğretmen ve yöneticilerimizin iyi örnekleri yerinde görüp kendi okullarına aktarabildikleri bir uygulamadır. Bu sayede öğretmenlerimiz ziyaret ettikleri okulun kültürünü kendi gözlem ve deneyimleriyle özümseyip kendi okullarında hayata geçirebilecek” dedi.

Öğretmenlerin üç yeni uygulama için aktif olarak kullanacakları Öğretmen Bilişim Ağı’nın kurulduğunu dile getiren Özer, ağın öğretmenlerin mesleki gelişimleri için bir buluşma noktası olması amacı taşıdığını ve iyi uygulamaların yaygınlaşmasına katkı sağladığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Özer, “Bakanlığımızca, öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerinin gelişimine destek olmak için verilen belge sayısı yüzde 220 oranında artmıştır. Ortaya konan tüm bu yaklaşımlarda amacımız siz değerli öğretmenlerimizin gelişimlerini sürekli kılmaktır” sözlerini kullandı. 2022 yılında bu alandaki bütçeyi önceki yıla göre yaklaşık 35 kat artırdıklarını ifade eden Özer, mesleki çalışma programının başarılı olması dileğinde bulundu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/milli-egitim-bakani-ozer-ogretmen-ve-okul-yoneticilerine-verilen-belge-sayisi-yuzde-220-oraninda-artti/2617835

İLGİLİ HABERLER

Popüler Haberler