Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuVakum Kalıplama Operatörü Kursu Sertifika Programı

Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Sertifika Programı

Vakum Kalıplama Operatörü Nedir?

Vakum kalıplama, plastiklerin kaplanması için yapılan işlemleri ifade eder. Vakum kalıpları kullanılarak işlem yapmak için tehlikeli işler kapsamında verilen vakum kalıplama operatörü eğitimini almak gereklidir. Vakum kalıplama operatörlerinin görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Plastik vakum makinesini çalıştırma,
 • Plastik vakum makinesine uygun kalıpları yerleştirme,
 • Plastik vakum kalıplama sistemlerinin bakım ve onarımını yapma.

Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde vakum kalıplama operatörü kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim sürecinin uzaması da mümkündür.

Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Nedir?

Vakum kalıplama operatörü eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan vakum kalıplama operatörü eğitimi, plastik teknolojisi kullanan işletmelerde kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin vakum kalıp işlemleri konusunda bilgi edinmeleri amaçlanır. İş sağlığı ve işçi güvenliği ile ilgili temel konuların öğretilmesi de eğitim programının amaçlarına dahildir.

Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran ders içerikleri şöyledir:

 • Vakum Kalıplama İşlemlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Vakum Kalıp Çeşitleri ve Özellikleri
 • Vakum Kalıplama İçin Kullanılan Malzeme ve Ekipmanlar

Vakum Kalıplama Operatörü Kursuna Kimler Katılabilir?

Vakum kalıplama operatörü kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapmaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda sağlık raporu istenecektir.

Online Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Vakum kalıplama operatörü kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim programına katılabilir. Uzaktan eğitim ile kurs açılması için yeterli sayıda talep olması beklenebilir.

Online Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Vakum Kalıplama Operatörü Kursu Kazanımları

Vakum kalıplama operatörü kursuile kursiyerlerin plastik sanayi alanında vakum kalıplama operatörü unvanıyla çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

 • Vakum kalıplama operatörünün görevleri nelerdir?
 • Vakum kalıplama nedir?
 • Vakum kalıpların özellikleri nedir?
 • Vakum kalıplama hangi amaçla kullanılır?
 • Vakum kalıplama süreci nasıl ilerler?
 • Vakum kalıplama işlemlerinde kullanılan malzemeler nelerdir?
 • Vakum kalıplama operatörünün iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Vakum Kalıplama Operatörü Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Vakum kalıplama operatörü olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar. Mesleği icra etmek için meslekle uyumlu kişisel özelliklere sahip olmak da avantaj sağlar.

Vakum Kalıplama Operatörü Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için vakum kalıplama operatörü sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Vakum Kalıplama Operatörü Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Vakum kalıplama operatörü sertifikası, bireyin meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Vakum Kalıplama Operatörü Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı vakum kalıplama operatörü sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.