Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuSertifikalı Makine Bakım ve Onarım Kursu

Sertifikalı Makine Bakım ve Onarım Kursu

Makine Bakım ve Onarımı Nedir?

Makine teknolojisi kapsamında ele alınan işlemlerden biri de makine bakımı ve onarımıdır. Makine bakım ve onarımcısı olarak çalışan meslek elemanları; makine tezgah kurulumu, bakımı ve onarımı işlemlerini yerine getirirler. Makine teknolojisi alanında bakım ve onarımdan sorumlu olmak isteyenlerin bilgi kaynaklarından biri ise makine bakım ve onarım kursudur.

Makine Bakım ve Onarım Kursu Nedir?

Makine bakım ve onarım kursu, makine bakımında ele alınan işlemleri ve iş sağlığı-güvenliği uygulamalarını konu edinir. Makine bakım ve onarım eğitim programı, genellikle tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri tarafından verilir. Eğitim sürecinde makine tezgahlarının bakım ve onarım işlemlerine dair meslek elemanlarının yaptığı işlere yer verilir.

Genel olarak makine bakım ve onarım kursunun dersleri şu şekildedir:

  • Elektrik Temel Bilgisi
  • Makine Bakımı ve Onarımı ile İlgili Kavramlar
  • TS, EN VE ISO Standartları
  • Makine Bakımı ve Onarımında İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Basit Mekanizmaları Takma ve Sökme
  • Makine Bakımı ve Onarımı İşlemleri

Derslerin tamamlanmasının ardından sertifika sınav uygulamasına geçilir. Yapılacak sınav çoktan seçmeli formatta hazırlanır. Kursiyer, eğitim merkezinin belirlediği geçme notunu elde etmesi durumunda katılım belgesi veya makine bakım ve onarımı kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanır.

Makine Bakım ve Onarım Kursu Ders Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamındaki makine bakım ve onarım kursu en az 40 saatlik ders süresi içerir.

Makine Bakım ve Onarım Kursuna Kimler Katılabilir?

Kursa, bu alanda ön bilgiler edinip mesleği tanımak isteyen herkes katılabilir. Bununla birlikte ilgili alanda çalışmak için işin gerekliliklerine aşina olmak gerekir. Bu bakımdan makine bakım ve onarımcısı olarak çalışacakların işin icrasına engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaları şarttır.

Online Makine Bakım ve Onarım Kursu Var Mı?

Makine bakım ve onarım eğitim programı, yüz yüze ve online eğitim seçeneklerine sahiptir. Makine bakımı ve onarımı aşamaları ile mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online makine bakım ve onarım kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online makine bakım ve onarım eğitimi, iş hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacını da taşır. Genel olarak online makine bakım ve onarım kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygun bir seçenektir.

Online Makine Bakım ve Onarım Eğitimi Faydalı mıdır?

Online makine bakım ve onarım kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler hazırlanan video ya da PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve gerekli iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online kalite kontrol elemanı programı, yararlı bir eğitim seçeneğidir.

Makine Bakım ve Onarımı Kursu Kazanımları

Kursu başarıyla bitiren katılımcılar;

  • Makine bakım ve onarımcısı görev tanımını,
  • TSE, EN ve ISO standartlarına göre makine bakımı ve onarımı işlemlerini,
  • Makine bakım ve onarımında alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
  • Standartlara uygun şekilde hidrolik ve pnömatik devre elemanlarının hazırlığı öğrenmiş olurlar.

Makine Bakım ve Onarımcısı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, makine bakım ve onarımcısı elemanı mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Makine Bakım ve Onarımcısı Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan makine bakım ve onarımcısı kurs belgesi; Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.