Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuTuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Sertifika Programı

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Sertifika Programı

Tuğla ve Kiremit Üretimi Nedir?

Tuğla ve kiremit yapı sektörü için en temel malzemelerden biridir. Bu malzemelerin üretimi inşaat teknolojilerinden yardım alınarak iş sağlığı ve güvenliği kurallarına göre yapılır. Üretim sürecinden sorumlu meslek elemanları alanda eğitim almış kişilerdir.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Süresi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde tuğla ve kiremit üretimi kursu eğitim programının süresi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en az 40 saat olarak belirlenmiştir.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Nedir?

Tuğla ve kiremit üretimi kursu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenen eğitim programıdır. Meslek edindirme kursları arasında bulunan eğitim programı sektörde bazı işletmeler tarafından kurumsal eğitim olarak da verilir. Eğitim sonunda kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan ve bireylere meslek elemanı olarak çalışma fırsatı sunan sertifika verilir.

Kurs programında; kursiyerlerin iş sağlığı ve işçi güvenliği kuralları ile tuğla ve kiremit üretimi konularında bilgilendirilmeleri amaçlanır. Kurs programının sonunda düzenlenen sertifika sınavına konu olan ve mesleki yeterlilik kazandıran tuğla ve kiremit üretimi kursu ders içerikleri şöyledir:

  • Tuğla ve Kiremit Üretiminde İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Tuğla ve Kiremit Hammaddesi
  • Tuğla ve Kiremit Üretiminde Kullanılan Teknolojiler

Tuğla ve Kiremit Üretimi Yöntemleri

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursuna Kimler Katılabilir?

Tuğla ve kiremit üretimi kursu okuryazar herkesin katılabileceği bir eğitimdir. En az ilkokul mezunu olmak kursa katılmak için yeterli olacaktır; fakat istihdamda en az lise mezunlarına öncelik tanınır. Mesleği yapamaya engel bedensel, ruhsal sorunu olan kişilerin sertifika programına katılmamaları gerekir. Nitekim istihdamda iş yeri hekimi onaylı sağlık raporu istenecektir.

Online Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Var Mı?

Teknolojideki gelişmelerin eğitim sektörüne yansımasıyla pek çok eğitim uzaktan eğitime uyarlanmıştır. Tuğla ve kiremit üretimi kursu da online eğitim programlarına dahil olan eğitimlerden biridir. Online eğitim yeterli katılımcı sayısına ulaşılması durumunda açılır.  Bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olan herkes online eğitim alabilir.

Online Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Faydalı Mıdır?

Online eğitim örgün eğitime göre ekstra bazı avantajlara sahiptir. Belirli zamanda belirli yerde eğitim alma zorunluluğu olmadığı gibi eğitim içeriklerine eğitim sürecinin sonunda da ulaşmak mümkündür. İçeriğin dijital ortamda olması çıktı, ulaşım gibi ek masrafları oradan kaldırır.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Kazanımları

Tuğla ve kiremit üretimi eğitimi ile kursiyerlerin inşaat teknolojileri kullanarak tuğla ve kiremit üretimi sürecinde çalışabilecek yeterliliğe sahip olmaları amaçlanır. Bu amaca yönelik olarak verilen eğitim sayesinde şu sorular yanıt bulmuş olur:

  • için hammadde hazırlığı nasıl yapılır?
  • Tuğla ve kiremit üretiminde şekillendirme, kurutma, pişirme, ambalajlama ve sevk işlemleri nasıl yapılır?
  • Tuğla ve kiremit üretiminde hangi yöntem ve teknolojiler kullanılır?
  • Tuğla ve kiremit üretiminde iş sağlığı ve güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tuğla ve Kiremit Üretimi Elemanı Olmak İçin Gerekenler

Mesleki faaliyetlerin yerine getirilmesi mesleki ve teknik eğitim alınmasını gerektirir. Tuğla ve kiremit üretiminden olmak için de mesleki eğitim alındığını ispat eden sertifikaya sahip olmak gereklidir. Sertifika almak mesleği icra etmek için yasal altyapıyı sağlar.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika kurs bitirme belgesi niteliği taşıyan yasal bir evraktır. Sertifika sahibi olmak için tuğla ve kiremit üretimi sertifikası eğitim programını başarıyla tamamlamak gerekir. Sertifika sınavında, önceden belirlenmiş olan geçerli puanı alan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmış olurlar. Sertifika sınavı geçerlilik puanı 100 puan üzerinden en az 45 puan olarak belirlenmiştir.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Belgesi Ne İşe Yarar?

Kurs programının sonunda alınan kurs bitirme belgesi, belge sahibinin mesleğin gereklerini yerine getirebileceğinin göstergesidir. Tuğla ve kiremit üretimi sertifikası, bireyin tuğla ve kiremit üretimi sürecinde meslek elemanı olarak çalışabileceğini gösterir. Tüm sektörlerde mesleki eğitim alan bireyler öncelikli olarak istihdam edilir. Sertifikası olanlar sektörde istihdam edilme fırsatına sahip olurlar.

Tuğla ve Kiremit Üretimi Kursu Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Milli Eğitim Temel Kanunu, iş yerleri için sertifika kabul etme zorunluluğu getirmiştir. Sertifikanın yasal nitelik kazanıp geçerli olmasını sağlayan üzerinde Millî Eğitim Bakanlığının veya herhangi bir üniversitenin onayı bulunmasıdır. Üniversite veya MEB onaylı tuğla ve kiremit üretimi sertifikası e devlet üzerinden sorgulanabilir.

İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Bloglar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.