Ana SayfaKurslarTehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler KursuÇöp Toplama Personel Eğitimi Kurs Programı

Çöp Toplama Personel Eğitimi Kurs Programı

Çöp Toplama Personeli Kimdir?

Çöp toplama işi, çevre korunması ve düzeni kapsamında yapılması gereken işler arasındadır. Bu işi gerçekleştiren personeller, mesleki bilgi ve yeterliliğe sahip olarak çöp toplama işlemini ele alırlar. SGK meslek kodu 9611.01 olan çöp toplama personellerinin mesleki bilgi kaynaklarından biri ise çöp toplama personel eğitimi kursudur. Kurs aracılığıyla çöp toplama işleminde dikkat edilmesi gerekenler ve personelin bilmesi gereken mesleki bilgiler öğrenilir.

Çöp Toplama Personel Eğitimi Nedir?

Çöp toplama personel eğitimi, çevre koruma ve sağlık alanlarında çöplerin nasıl ve ne şekilde toplanacağına yönelik bilgi aktarır. Ayrıca kurs sürecinde, atıkların sınıflandırılması ve toplanması aşamalarına da yer verilir. Çöp toplama personel eğitimi kursunu ise genellikle tehlikeli işlere yer veren kurs merkezleri verir.

Genel olarak çöp toplama personel eğitiminin dersleri şu şekildedir:

 • Katı Atık ve Atık Yönetimi
 • Katı Atıkların Sınıflandırılması
 • Katı Atıklarda Geri Dönüşüm
 • Katı Atıkları Yok Etme Yöntemleri
 • Çöp Toplama İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Tıbbi Atıkların Toplanması ve Taşınması
 • Çöp Aracının Kullanımı
 • Çöp Kamyonları Sıkıştırma Üniteleri

Derslerin tamamlanmasıyla kurs merkezi tarafından düzenlenen sertifika sınavına geçilir. Genel olarak sertifika alma puanı 100 üzerinden 45 puan olarak belirlenmiştir. Bu geçme notunu aşan kursiyerler, katılım belgesi veya kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanırlar.

Çöp Toplama Eğitimi Kurs Süresi

Eğitimi veren çoğu kurs merkezi en az 40 saatlik kurs sürecek bir kurs programı sunar.

Çöp Toplama Personel Kursuna Kimler Katılabilir?

Çöp toplama personel eğitimine, bu konuda ön bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilir. Bununla beraber çöp toplama personeli olarak çalışmak için mesleğin gerekliliklerini bilmek gerekir. Bunlardan biri ise mesleğin icra edilişine engel olacak herhangi bir ruhsal veya bedensel soruna sahip olmamaktır.

Online Çöp Toplama Personel Kursu Var Mı?

Çöp toplama personel eğitimi, yüz yüze ve online eğitim koşullarına sahiptir. Çöp toplama-ayrıştırma ile mesleki standartları konu alan eğitim, online kurs aracılığıyla da verilir. Bununla beraber online çöp toplama personel kursu, yeterli katılımcının olması durumunda açılır. Açılan online çöp toplama personel programı, meslek hakkında ön bilgiler edinmeye yöneliktir. Açılan eğitimler de ön bilgiler ile birlikte sertifika verme amacı taşır. Genel olarak online çöp toplama personel kursu, mesleğe yönelik ön bilgiler edinip yetkinliğini göstermek isteyenlere uygundur.

Online Çöp Toplama Personeli Eğitimi Faydalı mıdır?

Online çöp toplama personeli kursu, zaman ve mekân sınırlaması olmadan ön bilgiler edinmek isteyenlere göredir. Kursa katılmak isteyenler video veya PDF içerikler aracılığıyla meslekte dikkat edilmesi gerekenleri ve iş sağlığı-güvenliği önlemlerini öğrenmiş olurlar. Bu bakımdan online çöp toplama personeli programı, yararlı bir eğitim seçeneği olarak tercih edilebilir.

Çöp Toplama Personel Kursu Kazanımları

Çöp toplama personel eğitimini başarıyla bitiren kursiyerler;

 • Çöp toplama personelinin yaptığı işleri,
 • Çöp toplama ve atık yönetiminde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini,
 • Atıkların nasıl sınıflandırıldığını,
 • Katı atıkların nasıl toplanacağını,
 • Tıbbi atık toplamada nelere dikkat edilmesi gerektiğini,
 • Çöp kamyonunun kullanımını,
 • Çöp ayrıştırmanın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Çöp Toplama Personeli Ne İş Yapar?

Çöp toplama personelinin başlıca görevi, kalite standartlarına uygun çalışmada yer alarak çöp ve atık toplamaktır. Buna bağlı olarak meslek elemanları edindikleri bilgi doğrultusunda çevreye zarar vermeyecek şekilde atık ve çöpleri çöp aracına boşaltır. Ayrıca çöp konteynırlarının etrafında biriken veya dökülen çöpleri, kürek yardımıyla çöp aracına nakleder.

Çöp Toplama Personel Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kursiyerin aldığı sertifika, çöp toplama personel mesleğine aşina olduğunu gösterir. Kursiyer edindiği sertifikayı ilgili iş alanlarında öne çıkmak adına gösterebilir. Ayrıca alınan belge, mesleki yeterlilikler arasında gösterilen eğitim şartının da tamamlandığını kanıtlar.

Çöp Toplama Personel Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Alınan çöp toplama personel kurs belgesi; MEB, üniversite veya kurum onaylı olabilir. Genellikle MEB veya üniversite onaylı sunulan belgeler, e-devlet üzerinden de sorgulanabilir özelliğe sahiptir. Belgeyi alan kişiler, mesleği yerine getirmek için lazım olan niteliklerden birini karşılar.

Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.
İLGİLİ MAKALELER
En Popüler Kurslar
Bu eğitim hakkında ücretsiz bilgi almak için formu doldurun.Size dönüş sağlayalım.